Koşu Sonrası Kas Ağrısı ve Spor Sonrası Tedavi Yolları


Koşmak kalori yakmaya yardımcıdır. Aynı zamanda ruhsal olarak iyi hissettirir. Koşu yüksek etkilink ve yüksek yoğunluk içeren bir aktivite olduğundan sonrasında sıklıkla kas ağrıları ortaya çıkar. Hangi durumlarda ağrı olmasını beklemek veya hangi tür ağrıların sizin avantajınıza olduğunu bilmek önemlidir.

kosu egzersizi
Koşu Sonrası Kas Ağrısı ve Spor Sonrası Tedavi Yolları 37

Koşucularda sıklıkla karşılaşılan durumları öğrenmek nelere dikkat edeceğiniz ve ağrıyla nasıl başaçıkacağınızı bilmek açısından son derece önemlidir. Hangi durumlarda koşmaya devam etmeniz veya ne zaman durmanız gerektiğini bilmek sağlığınız açısından nasıl davranacağınız konusunda size yardımcı olur.

Koşu Sonrası Ağrının Sebepleri

Koşu egzersizi sırasında vücudun tüm ağırlığı alt kısımlara sürekli dinamik bir basınç uygular. Bu durum reseptörlerdeki çeşitli kimyasal maddeleri serbetler ve ağrı hissederiz. Diğer bir sebep ise geç başlangıçlı kas ağrısıdır. Koşu sırasında sürekli kasılıp gevşeyen kaslar yorulur ve geç dönemde ağrıya sebep olur. Aslında bu açılardan bakıldığında bilinçsizce yapılan bir koşu vücut için büyük bir stresi de beraberinde getirir.

kosu
Koşu Sonrası Kas Ağrısı ve Spor Sonrası Tedavi Yolları 38

Ağrıyla Koşmak Doğru Mu?

Daha önceki fiziksel aktivitelerden kalan ağrılı bir kas ile koşmak yanlıştır denilemez. Fakat bu ağrının bir yaralanma kaynaklı olmaması, rutin kas ağrısı olması gerekir. Eğer yaralanma kaynaklı bir ağrı-acı hissediyorsanız kendinizi zorlamak sağlık problemin ilerlemesine sebep olacaktır. Özellikle yeni koşucularda en sık karşılaşılan dört yaralanma çeşidi şu şekildedir: koşucu dizi, plantar fasiit, nasırlar, aşil tendinit.

Bu yaralanmaların farklı farklı belirtileri olsa da genellikle hafif bir rahatsızlıktan çok daha fazlasını hissettirirler. Böyle şiddetli ağrılar ve acılar hissettiğinizde 1-2 gün istirahat etmek ve sonrasında ise egzersize hafif düzeylerle başlamak sağlığınıza hızlıca kavuşmanızı sağlar. İlk günlerde koşu bandını tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Vücudunuzla ilgili bütün sınırları en iyi bilecek olan sizsiniz. 1-2 gün istirahatin ardından düzelme olmuyor, ağrı ve sertlikten fazlasını hissediyorsanız bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

kosu sonrasi agri
Koşu Sonrası Kas Ağrısı ve Spor Sonrası Tedavi Yolları 39

Koşu Sonrası Ağrı İle Mücadele

Koşu sırasında oluşan ağrının ortadan kaldırılması ve ağrı oluşumunun engellenmesi açısından uygulayabileceğiniz bazı yollar bulunmaktadır.  İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre koşma ile ilgili yaralanma riskini en aza indirmenin yolu koşu öncesi uygulanacak ısınmadır.Hafif gerilmelerle kaslarınızı gevşetebilir ve hareket sınırlarını genişletebilirsiniz.

Yoğun fiziksel aktivite sonrasında 10 dakika soğuk su dolu bir küvette durmak ağrı ve şişkilikleri önlemede etkili bir yöntemdir. Uygun ayakkabı ve koruyucu ekipman kullanmak, egzersizin dozunu bir anda değil de yavaş yavaş artırmak koşucu adaylarına verilebilecek önemli tavsiyeler arasında yer almaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir