Konserve Ton Balığı Zararlı mı?


Konserve ton balığı, birkaç yıl sürebilecek bir raf ömrüne sahip ton balığıdır. Konserve ton balığı muhtemelen anca 1900’lerden beri gerçekten hayatımızda. Ondan önce, ton balığı salatası veya sandviç istiyorsanız, kendinize taze veya tuzlu bir balık bulmanız gerekiyordu. Kolaylığı, düşük maliyeti ve beslenme faydaları nedeniyle konserve ton balığı, paket servisi olan öğle yemeği veya diğer öğünlerde tüketmek için kolay bir gıda olabilir. Ancak, çok fazla ton balığı tüketmenin bazı zararları olabilir. Konserve ton balığı ağır metaller ve diğer elementler içerebilir, bu da her gün yememeniz gereken bir yiyecek olduğu anlamına gelir. Bazı insanlar bundan tamamen de kaçınmak isteyebilir.

indir 31
Konserve Ton Balığı Zararlı mı? 36

Konserve Ton Balığı Yemek

Süpermarkette, genellikle çok çeşitli konserve ton balığı bulacaksınız. Bu ürünler farklı ton balıklarının yanı sıra farklı ülkelerden gelmektedir. Bazı en popüler konserve ton balığı türleri arasında, Kocagöz, Bluefin, Yazılı, Sarı Tuna ve Beyaz ton balığı bulunmaktadır.

Genel olarak, orkinos, sağlıklı ve lezzetli bir yemek olarak düşünülür. Konserve ton balığı, yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri, protein, selenyum ve D vitaminine sahiptir. Bununla birlikte, bu tür balıkların, cıva, ağır metaller ve aşırı miktarda sağlığınıza zararlı olabilecek diğer elementler içerdiği de iyi bilinir.

Yine de konserve ton balığını taze orkinos ile karşılaştırıldığında daha düşük civa seviyesine sahip olduğu doğrudur. Bu, konserve ton balığını taze olandan daha sık güvenle yiyebileceğiniz anlamına gelir. Önerilen ton balığı miktarı, tüketmeyi seçtiğiniz ton balığı türüne bağlıdır.

Çok Fazla Ton Balığı Yemek

Balıklar, özellikle omega-3 yağ asitleri olmak üzere önemli bir vitamin ve mineral kaynağı olarak bilinir. Bununla birlikte, balıklar civa içeriği ile de bilinir ve birçok farklı ton balığı türü arasında civa içeriği de değişir. Civa içeriği bilinen tipler ahi, albacore ve bigeyedir.

Bir orkinos uzmanıysanız, ahi ve bigeye orkinosunun suşi içinde sık sık çiğ olarak kullanıldığını bilirsiniz, albacore konserve çeşitlerde kullanılan başlıca orkinos türlerinden biridir. Konserve beyaz ton balığı olarak da bilinen Albacore, milyon cıva başına yaklaşık 0.32 parçaya sahiptir. Yine de ikinci bir konserve ton balığı türü var bu ton balığı, light konserve ton balığıdır. Light konserve ton balığı milyonda cıva başına sadece 0.12 parçaya sahiptir.

indir 32
Konserve Ton Balığı Zararlı mı? 37

Ton balığı çok sık tüketmeniz gereken bir şey değildir. Ton balığının nörotoksine neden olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle yetişkinler sınırlı miktarda ton balığı yemelidir. Albacore orkinostan, kadınlar ayda 170 gramlık üç porsiyon ton balığı yemeli, erkekler ise 225 gramlık üç porsiyon yiyebilirler. Çocuklar, yaşa bağlı olarak ayda iki defa 125 gram ile 85 gram arasında ton balığı yemelidir.

Albacore’dan daha fazla light konserve ton balığı güvenle yiyebilirsiniz. Yetişkinler ve altı yaşın üzerindeki çocuklar haftada bir kez bu tür ton balığı yiyebilirler. Önerilen miktardan daha fazla yerseniz, cıva zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Ton balığı içindeki yüksek cıva seviyelerinin yan etkileri olabilir.

Civa zehirlenmesi belirtileri arasında koordinasyon kaybı, hafıza problemleri, uyuşma, ağrı, görme sorunları, nöbetler ve titreme bulunur. Civa zehirlenmesi, hamileyseniz bebeğinizin gelişimi ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Merkür, en kötü üne sahip balıklarda bulunan elementtir, genellikle toksik su nedeniyle diğer toksinler devreye girer ve sağlığımızı etkileyebilirler. Bu kirleticiler arasında arsenik, kadmiyum ve kurşun bulunur.

İyi haber şu ki, bu ağır metaller, tavsiye edilen ton balığı yediğiniz sürece, sizi ilgilendirmesi gereken seviyelere nadiren ulaşır. Kötü haber ise bu kirleticiler, dünya çapında bulunmaktadır. Sonuç olarak, ton balığı sağlıklı ve lezzetli olsa da her gün yemenin hiçbir faydası yoktur. Aşırı ton balığı tüketimi, sağlığınız uzun vadede kötü etkilemektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
3
love
lol lol
4
lol
omg omg
10
omg
win win
3
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir