Kompozit Lamine Nedir? Fiyatları Nelerdir?


Kompozit lamine, dişlere zarar vermeden, dişin renk ve şeklini değiştirmek, dişte bulunan kusuru tedavi etmek, güzel bir görüntü vermek amacıyla yapılan estetik ve kozmetik restorasyonlardır. 

Diş hekimi kompozit malzemelerle dişe yeni bir görünüm kazandırır. Dişlere yeniden şekil verir. Kompozit lamine, estetik diş hekimliğinin sıkça uyguladığı bir işlemdir. Bu işleme kompozit veneer ismi de verilir. 

Lamine diş kaplamaları porselenden imal edilir. Ayrıca yarı geçirgen şekildedir. Diş üzerine uygun olacak şekilde oldukça özenli şekilde yapılır. Dişin ön yüzü ve kaplamanın iç kısmı özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır. Daha sonra işlem bitince bunların kaynaşması beklenir. 

Kompozit Lamine Diş Fiyatları Nelerdir 

Lamine diş fiyatları İstanbul, Ankara gibi birincil iller için 2021 tarifesine göre belirlenmiştir. Akrilik lamine tedavisi uygulamayı yapan diş hekimi tarafından belirlenir. Ful seramik porselen lamine diş fiyat aralığı kullanılan malzeme kalitesine göre değişir.

Tabi ki bu fiyat aralığı belirlenirken yapımda kullanılan materyal ve diş sayısı da önemlidir. TDB’nin rehber tarifesine göre hesaplamak mümkündür. Güncel fiyatlar için diş hekiminizden bilgi alabilirsiniz. Ön diş estetiği yapılacaksa eğer üst dişte 8 ya da 10, alt dişte ise 6 ya da 8 dişin kaplanması tercih edilir. 

Akrilik lamine ise günümüzde fazla tercih edilen bir uygulama değildir. Fakat günümüzde hala uygulayan klinikler mevcuttur.

Kompozit Lamine Kimlere Uygulanabilir?

Kompozit lamine, ayrık diş durumlarında aradaki boşluğu kapatmak için kullanılır. Bu uygulamamda, dişlerin kesilmesine ya da kuron yapılmasına gerek yoktur. Yarım saat gibi kısa bir sürede güzel bir şekilde uygulanması mümkündür. 

Ayrıca yaşlanmaya bağlı ya da başka sebeplerden dolayı kırılmış, estetik görüntüsünü kaybetmiş, formu bozulan dişlerin yeniden güzel görünmesi için de uygulanır. Israrla beyazlamayan, inatçı sarı görünüme sahip dişler için de uygulamak mümkündür. 

Kompozit Lamine Avantajları Nelerdir

Kompozit laminenin pek çok avantajı bulunur. Oldukça hızlı bir işlem olup aynı zamanda ekonomiktir. Bu sebeplerden dolayı sıkça tercih edilir. Ayrıca görünüm ve renk olarak doğal dişten farkı yoktur. Yapıldıktan sonra  yapay bir görüntü oluşturmaz. Kompozit lamine yakılırken anesteziye gerek duyulmadan, genelde tek seansta biten bir işlemdir. 

Eğer herhangi bir kırılma ya da çıkma gibi bir problem yaşanırsa yeniden tamir edilerek, yapılması da mümkündür. Ayrıca günlük hayatta gittiğimiz, diş hekimi muayenelerinde yeniden cilalanma işlemi yapılması da mümkündür. Dişlerde bulunan hafif düzeyde çarpışıklıklar içinde, güzel bir çözüm yoludur. Kompozit lamine işlemi, eğer düzenli olarak bakım ve temizliği yapılırsa uzun yıllar rahatlıkla kullanılır. 

Kompozit lamine uygulanan dişe oldukça iyi bir şekilde bağlanır. Bu sayede dişte kırık oluşumunu da engeller. Dişteki kırılma ve hassasiyeti önleyen bir yapısı vardır. Ayrıca tamamen ağrısız bir yöntemdir. 

1 21
Kompozit Lamine Nedir? Fiyatları Nelerdir? 36

Kompozit Lamine Nasıl Yapılır?

Kompozit lamine yaptırmak isteyenlerin öncelikle diş hekimine muayene olmaları gerekir. Bu uygulama yapılmadan önce diş eti sağlığı oldukça önemlidir. Kompozit lamine uygulamasının genelinde dişte aşındırma yapılmaz. Eğer diş hekimi gerekli görürse konturlama işlemi yapılabilir. İşlem yapılmadan önce dişlerin ölçüsü alınır. Daha sonra diş yüzeyi hazırlanır. Dişe gerekli izolasyon sağlanır.

Tutucu uygulanan dişe kompozit lamineler tabakalaşma sistemi ile uygulanır. Daha sonra dişe frez ve diskler kullanılarak şekil verilir. En son işlemde ise özel lastik disklerle cilalama işlemi gerçekleştirilir. Diş yüzeyine dolgunun iyi şekilde tutunması için sertleştirme işlemi yapılır. Dişin uzun dönem rahat şekilde kullanımı için cila işlemi oldukça önemlidir. Kompozit lamine kaplamalar, daha kolay bir yöntem olduğu için en sık tercih edilen uygulamalardan biridir. 

Kompozit Lamine Sonrası Diş Bakımı Nasıl Yapılır 

Günlük hayatta da yaptığımız gibi düzenli şekilde dişleri fırçalamak gerekir. Dişlere gereken özen ve bakım gösterilir. Ayrıca her altı ayda bir diş hekimi kontrolüne mutlaka gidilmesi gerekir. Bu sayede dişe gereken bakım sürekli olarak uygulanmaya devam eder. Düzenli olarak cilalama işlemi yapılmış olur. 

Ayrıca günlük bakımda da diş ipi kullanımı da oldukça önemlidir. Dişler temizlenirken detaylı şekilde temizlenmeye özen gösterilir. En ince ayrıntısına kadar dişin temizlenmesi önemlidir. 

Kompozit lamine sonrası dişlerde geçici olarak sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet oluşabilir. Bu durum tamamen normaldir. Bunun dışında herhangi bir yan etki durumu bulunmaz. Diş yapısı kısa süre içinde lamineye alışır. Daha sonraki aşamada ise kişi kendi dişinin rahatlığında lamineyi kullanabilir. Eğer rahatsızlık veren herhangi bir sancı durumu olursa doktora başvurulmalıdır. 

2 21
Kompozit Lamine Nedir? Fiyatları Nelerdir? 37

Kompozit Lamine Dayanıklılık Süresi Ne Kadardır 

Önceki dönemlerde kompozit lamine sadece ön dişlerde kullanılıyordu. Fakat şimdilerde bu uygulama, gelişen teknoloji ile birlikte arka dişler içinde uygulanabilir. Önceleri çiğneme konusunda kompozit lamine fazla dayanıklı değildi. Fakat daha sonra çiğneme durumu başarılı şekilde geliştirildi. Sertleştirme işlemi uygulandıktan sonra, kompozit lamine oldukça dayanıklı bir hale gelir.

Özellikle diş kırılmaları belirgin şekilde azalır. Bu işlemde diş aşınma durumu söz konusu olmadığı için de uzun süre rahat şekilde kullanımı mümkündür. Genellikle 10 yıl ila 20 yıl arasında bir kullanım süresi vardır. Bu kullanım süresi tamamen kişinin, diş bakımına özen göstermesine bağlı olarak değişir. Rahat kullanmak için gereken hijyene özenle dikkat edildiğinde oldukça memnun kalınacak bir uygulamadır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir