Kollarda Kırmızı Leke Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?


-2

Sağlıkta önem taşıyan bölgelerden biri de cilt sağlığıdır. Kollarınızda oluşmuş kırmızı lekeler çoğu zaman sizlerin de canını sıkabilir. Çevresel etmenlerden dolayı ya da bir tıbbi nedenden dolayı meydana gelebilir. Meydana çıkan bu problemi tedavi etmek için öncelikle doğru teşhis koyulması gereklidir. Bir cilt doktoruna giderek cildinizdeki bu probleme yol açan nedenleri öğrenebilirsiniz.

Yalnızca kollarınızdaki lekeler ile kalmayıp farklı belirtiler de meydana geldiği takdirde farklı bir sorunla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Farklı hastalıklara neden olabilecek bu lekeler ilerleme göstermeden bir hekim desteği ile tedavi edilmesi gereklidir. Yalnızca cilt hastalığı ile kalmaksızın bağışıklık ya da iç organlarla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 

Kollardaki Kırmızı Lekelerin Nedeni Nedir?

Kollarınızdaki meydana gelen kırmızı lekelerin altında birçok neden yatabilir. Lekelerin oluşmasında sabun ve kozmetik ürünleri ile temas sonucu ortaya çıkan egzama ya da kontakt dermatite nedenine bağlı olabiliyor. Aynı zamanda  ciltte meydana gelen kırmızı pürüzlü bir yapıya neden olan keratosis pilaris hastalığının ortaya çıkması ile olabilir. Bu hastalık zararsız bir cilt hastalığıdır.

1
Kollarda Kırmızı Leke Neden Olur, Tedavisi Nasıldır? 36

Çocuklarda ve gençlerde daha sık ortaya çıkar. Diğer durumlardan biri de hugses sendromu olabilir. Bu sendromda da kan damarlarda pıhtılaşma göstererek cildin lekeli ve kırmızı görünmesine neden olur. Altında birçok hastalık yatabilecek olan bu kırmızı lekelerin en kısa zamanda teşhis konulması ve tedavisinin yapılması gerekir. 

Ayrıca Buna Bakın  Abdominal Anevrizma (Genişlemesi) Belirtileri Nelerdir?

Kollardaki Kırmızı Lekeler Nasıl Tedavi Edilir?


Bir doktor yardımı ile kollarınızdaki kırmızı lekelerin nedenini öğrenebilirsiniz. Kötü görünen lekelerin görünümünü azaltmak için laktik asit, D vitamini, glikotik asit ya da içeriğinde üre içeren ilaçlar ya da kremleri kullanabilirsiniz. Hugses sendromu ya da keratoz pilari gibi hastalıklardan dolayı ortaya çıkmış kızarıklıklar varsa vücuda fazla gelen keratin kesilerek lekelerin oluşumu engellenir.

1 1
Kollarda Kırmızı Leke Neden Olur, Tedavisi Nasıldır? 37

Günlük olarak yapılan sıcak duşta uzun süre kalmak, parfümler, kimyasal içeren temizleyici ürünler de kırmızı lekelerin oluşmasına neden olacağından dolayı uzak durulması ve dikkat edilmesi gerekir. Bu şekilde lekelerin tekrarlamasını engelleyebilirsiniz. Kollarınızdaki lekelerin nedenini bilmiyorsanız mutlaka bir hekime danışmalısınız. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-2

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir