Kol Kasları Neden Çekilir? Kol Kaslarımız Neden Ağrır?


Kas yaralanmalarının sadece sporcularda meydana geldiği yaygın bir yanlıştır aslında öyle değildir. Kol gerilmesi olarak da bilinen çekilmiş bir kol kası herkesin başına gelebilir. Bu tür yaralanmalar tipik olarak kollarınızdan birini veya her ikisini içeren zorlu fiziksel aktivitelerle uğraşanlarda meydana gelir.

5ca1d02f45d2a029641dc54a1
Kol Kasları Neden Çekilir? Kol Kaslarımız Neden Ağrır? 36

Çekilmiş kaslar kol ağrısına neden olabilir.

Koldaki bir kas gerginliği, kol kaslarınızdan birinde kas veya tendon liflerinin hafif ila şiddetli yırtılmasıyla meydana gelir. Koldaki kas çekmesi belirtileri ve semptomları, bu ağrılı yaralanmayı diğer kol rahatsızlıklarından ayırt etmeye yardımcı olur.

Ağrı ve Hassasiyet

Ağrı, koldaki çekilmiş kasın ayırt edici özelliğidir. Ani ağrı genel olarak kas aktif olarak meşgulken kas veya tendon lifleri yırtılmasıyla ortaya çıkar. Örneğin, bir pazı zorlaması genellikle ağır bir nesneyi kaldırırken, ağırlık çalışması sırasında veya günlük işleri yaparken ortaya çıkar.

Ağrı genellikle kolunuz dinlendiğinde azalır, ancak yaralı kası tekrar kullanınca hızlı bir şekilde artar. Ağrı, çekilme alanı üzerine odaklanır dokunursanız genellikle hassastır. Koldaki bir kas gerginliği ile ilişkili ağrı, çekilme şiddetine bağlı olarak değişir.

Şişme ve Deformite

Çekilmiş bir kol kası genellikle çekilme bölgesinde şişmeye neden olur. Bu şişme, vücudun yaralanmaya normal tepkisinin bir parçası olarak ortaya çıkar ve çekilme ile ilişkili lokal kanamayı yansıtabilir. Bununla birlikte, cilt morarması, kolda travmatik olmayan bir kas gerginliği ise nispeten nadirdir çünkü meydana gelen herhangi bir kanama kolun derinlerinde olur.

indir 3 5
Kol Kasları Neden Çekilir? Kol Kaslarımız Neden Ağrır? 37

Orta ila şiddetli kol kası veya tendon yırtılması durumunda, bir yumru deformitesi fark edebilirsiniz. Bu işaret büyük olasılıkla bir kol kasının tamamen yırtılması ile ortaya çıkar.

Zayıflık ve Kas Suşları

Hafif bir kol suşu genellikle kas gücü kaybına neden olmaz. Bununla birlikte, orta ila şiddetli bir yırtılma karakteristik olarak etkilenen kasın zayıflığına ve kolun hareketinin azalmasına yol açar.

Ağrı ve zayıflığın kombinasyonu, saçınızı yıkamak, dişlerinizi fırçalamak ve yiyecekleri yüklemek veya boşaltmak gibi günlük aktiviteleri zorlaştırabilir. Ağrı nedeniyle kol hareketinden kaçınmak da kullanım alanı nedeniyle yaralanma bölgesi yakınındaki kaslarda zayıflığa neden olabilir.

Kol Kası Çekilmesi

Hafif bir kol suşu, yaralanan kas dinlenirse genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. Bununla birlikte, ağrınız düzelmezse veya orta şiddette ise, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın. Çeşitli kol rahatsızlıkları, koldaki çekilmiş kaslara benzer belirtilere ve semptomlara yol açar, bu nedenle doğru bir teşhis almak önemlidir.

Travmatik bir kol yaralanması geçirirseniz veya aşağıdakiler de dahil olmak üzere herhangi bir uyarı işareti ve semptomu yaşarsanız derhal tıbbi yardım alın:

  • Kol veya el uyuşması veya karıncalanma
  • Şiddetli veya hızla kötüleşen ağrı
  • Üst veya alt kolunuzu hareket ettirememe, bu da kas yırtığınız olduğunu gösterebilir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir