Kol Ağrısının 10 Nedeni ve Ne Yapmalı


Kol ağrısı genellikle ciddi bir sorunun işareti değildir, özellikle düşük ağrılar ile yavaş yavaş ortaya çıkar, ve çoğu durumda aşırı egzersiz veya yaralanmalara bağlı kas veya tendonların değişiklikleri ile ilgilidir.

upper arm pain800
Kol Ağrısının 10 Nedeni ve Ne Yapmalı 35

Neyin Semptom yaptığını tespit edebilmek için, koldaki ağrının ne zaman ortaya çıktığını, şiddetini ve istirahatle birlikte iyileşip iyileşmediğini veya kötüleşip kötüleşmediğini gözlemlemeli. Ağrı çok şiddetli ise ve aniden ortaya çıkar baş dönmesi veya nefes darlığı gibi diğer daha ciddi belirtiler de eşlik ederse, hastaneye gidilmeli ve bir doktora muayene olmak önemlidir.

Kol ağrısının nedenleri:

1. Kas distansiyonu

Belirtileri genellikle düşmeye bağlı, kolda bir kasın şişmesi, darbe veya spor salonunda egzersiz sonrası ortaya çıkan kas da lokalize bir ağrı vardır. Bölge biraz şişmiş olabilir, ama bu her zaman fark edilmez.

Ne yapmalı: İlk 48 saat boyunca ağrı yerinde soğuk kompres yerleştirmek yararlı olabilir, ve bu dönemden sonra daha sıcak bir kompres koyulabilir. 20 dakika, 1 veya 2 kez bir gün. Diclofenac gibi bir anti-inflamatuar merhem ağrının geçmesine yardımcı olabilir.

2. Tendinit

Tendinit kol ağrısın da bir işareti olabilir, esas olarak öğretmenler, hizmetçiler, ressamlar ya da günde birkaç kez kollarını yükseltmek ya da çok tekrarlayan hareketler yapması gereken bazı meslek guruplarında olan insanları etkileyen bir durum.

Ancak tendinit de vücut geliştirme yapan düşmüş ve yere omuz veya dirsek vurmuş insanları etkileyebilir, örneğin. Ağrı dirsek veya omuz yakında bulunabilir.

Ne yapmalı: ezilmiş buz ile soğuk kompres uygulamak, ağrı ile mücadele de iyi bir seçenektir. Fizyoterapi de kalıcı ağrı için iyi bir seçenektir, tedavi 1 ay sürebilir.

3. Panik atak/anksiyete krizi

Anksiyete krizi veya panik atak sırasında ajitasyon, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, sıcak hissetme, ter, nefes darlığı ve kolda garip his ler gibi belirtiler ortaya çıkması mümkündür. Buna ek olarak, kriz içinde panik kişi hala diğer insanlarla temastan kaçınır ve odada yalnız olmayı tercih, evden çıkmak mümkün olmayabilir.

Ne yapmalı: Panik veya anksiyete krizinde derin bir nefes almaya çalışmak, sakin kalmak ve gerekirse, daha korunaklı hissetmek için çömelmiş kalmak önemlidir.

4. Rotator manşet yaralanması

Omuz bölgesine yakın bulunan koldaki ağrı, omuzun stabilize edilmesine yardımcı olan yapılarda bir yaralanma olduğunda meydana gelen rotator manşet yaralanmasının bir işareti olabilir, bu da ağrıya neden olur, ayrıca kolu kaldırmakta güçlük veya güçsüzlük olur.

Yapılması gerekenler: dinlenmek, buz uygulamak ve fizyoterapi seansları yapmak endikedir ve ortopedi st. ketoprofen gibi anti-inflamatuar ilaçların ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir. İyileşme olmayan durumlarda cerrahi tedavi yapılması gerekebilir.

5. Omuz çıkığı

Kol ve omuz da şiddetli yayılan ağrı olduğunda, kemik omuz ekleminde doğal konumunu çıkmak için yönetir, omuz çıkığı işareti olabilir. Bu tür yaralanmalar yüzme, basketbol gibi spor yapan kişilerde daha sık görülür, ancak bir kazadan sonra yada çok ağır bir nesneyi yanlış kaldırırken de olabilir.

Ağrıya ek olarak, kişinin etkilenen kolu ile yapabileceği hareketlerde azalma olması da normaldir.

Ne yapmalı: Kolun doğal pozisyonunda değiştirilmesi için bir doktora danışmak önemlidir. Bazı durumlarda, kol doğal olarak konumuna dönebilir ve, bu gibi durumlarda, sıcak bir banyo alabilir omuz ve kol Diclofenaco gibi bir merhem ile ağrı geçebilir.

6. Artroz

Artroz kol ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir, özellikle 45 yaşından sonra, ve omuz veya dirsek içeren geniş kapsamlı hareketler yaparken ortaya çıkar. Ağrı birkaç saat kalabilir, eklem veya tıklama hareketleri sırasında kum hissi olabilir.

Ne yapmalı: artroz tedavisi orthopedist tarafından tavsiye edilmelidir. Fizyoterapi seansları eklem hareketliliğini artırmak için uygulanmalı. Tedavi genellikle zaman alıcıdır ve duruma bağlı olarak ameliyat gerekebilir. 

7. Kalp krizi

Nadir olmasına rağmen, kolda ağrı da enfarktüs belirtisi olabilir. Bunun nedeni, enfarktüs göğüste ortaya çıkan ağrı kola yayılır, healy hissi özellikle sol kolda karıncalanmaya ek olarak.

Buna ek olarak, enfarktüs göğüs sıkma hissi gibi diğer karakteristik belirtiler eşlik ediyor, sindirimin kötüleşmesi ve boğazda rahatsızlık.

Ne yapmalı: kalp krizi şüphesi olduğunda, en kısa sürede acil servise gitmek çok önemlidir.

8. Angina

Anjina pektonon kol ağrısı ile ilişkili olabilir başka bir kalp durumu ancak, anjin, genellikle göğüste görünen ağrı daha az yoğundur.

Angina dolaşım bozukluğu olan kişilerde daha yaygındır, ateroskleroz gibi, kan kolayca geçemez çünkü yüksek tansiyon veya diyabet, ve kalp arterleri etkilenir kalp kasında ağrı ortaya çıkar.

Ne yapmalı: Anjin olduğundan şüpheleniliyorsa acil servise gitmek veya tanıyı doğrulamak ve uygun tedaviye başlamak için bir kardiyoloğa danışmak önemlidir. Doktor, dinitrato veya isosorbide mononitrat gibi kalp arterleri ile kan akışını artırmak için ilaçların kullanılmasını tavsiye edebilir. 

9. Yapışkan kapsulite

Yapışkan capsulitis bu kişinin ‘dondurulmuş’ gibi ağrı kola yayılır, omuz gece hareketlerinde daha yoğun kısıtlama olur, iyi hareket edemez. Bu değişiklik uyku sırasında aniden ortaya çıkabilir ve psikolojik bozukluklar ile ilgilidir. Omuz ağrısında birkaç ay giyinme, saç tarama gibi günlük görevleri yerine getirmede eksiklikler yaşanır.

Ne yapmalı: Pasif mobilizasyon tekniklerine ek olarak kinezioterapi egzersizleri ve klinik pilates ile fizyoterapi seansları yapılmasını tavsiye edilir.

10. Osteoporoz

Ağrı kollarda ve kemiklerde lokalize gibi görünüyor ve kemikler ile bacaklara diğer yerlere ağrı eşlik ediyor ise osteoporoz işareti olabilir. Bu tür ağrı istirahatte yaparken bile mevcut olabilir, 50 yaş ın üzerindeki kişilerde daha sık görülür, özellikle menopozal kadınlarda.

Ne yapmalı: tedavi kalsiyum açısından zengin gıdaların alımı ve D vitamini takviyesi ilaçlar ile yapılmalıdır, örneğin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir