Kızılcık Suyunun Kadınlar İçin Bilinmeyen Faydaları


Avrupa’nın bazı bölgelerine ve Kuzey Amerika’ya özgü olan kızılcıklar yüzyıllardır yetiştiriliyor.  Bu turta meyveleri işlenmeden doğal halleri ile tüketildiği gibi, genelde işlenerek meyve suyu haline getirilir ve öyle satılır. Kızılcık suyunun özellikle de kadınlar için önemli sağlık faydaları vardır. Şeker hastaları, kan şekeri seviyelerini dengede tutmak amacıyla şeker içermeyen kızılcık suyunu tüketmek isteyebilirler.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Önler

İdrar yolu enfeksiyonları, mesane, idrar kanalı, böbrekler, idrar borusu dahil olmak üzere vücutta bir çok farklı bölgeyi etkisi altına alabilir. Hem kadınlar hem erkekler için de bu durumla teşhis edilse de kadınlara çarpma olasılığı çok daha yüksektir. Botanics: Targets and Therapy’de yayınlanan bir makalede kızılcık suyunda bulunan bir antioksidan olan proantosiyanidin, enfeksiyona neden olabilecek bazı bakteri türlerinin idrar yolunun duvarına yapışmasını önleyebileceği belirtilmiştir. British Homeopathic Association (İngiliz Homeopatik Birliği)’ne göre kızılcık suyu bir önleyici araç olarak işe yaramasına ek olarak, hafif ve orta dereceli idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarında homeopatik ilaç (benzeri benzer ile tedavi etme) olarak da kullanılabilir.

Kizilcik suyunun faydalari nelerdir

Meme Kanseri Riskini Azaltır

Diğer meyve sularında olduğu gibi, kızılcık suyu da C vitamini dahil olmak üzere bir çok önemli vitamin ve mineral içerir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırma Hizmeti’ne göre 100 gram kızılcık suyunda 9.3 miligram C vitamini bulunur. Bu da günlük C vitamini ihtiyacının ortalama yüzde 15 – 20’sine denk gelir. Meme kanseri hakkında en güvenilir, eksiksiz ve güncel bilgileri sağlamaya adanmış, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan http://BreastCancer.org ‘a göre yeterli miktarda C vitamini tüketen kadınların, belirli kanser türlerine yakalanma olasılığı daha düşük ve meme kanseri de bu kanser türlerinden bir tanesi. C vitamini kadınları meme kanserinden korumaya yardımcı olsa da, meme kanseri konmuş olan kişilerin kanser terapisinin işlevine etki edebilme durumundan dolayı C vitamini kullanması sakıncalı olabilir.

Kalp sağlığını arttırır

Kalp hastalıkları kadınlar açısından ciddi bir rahatsızlık durumudur ve birçok ölüme neden olur. Amerikan Kalp Derneği, her sene kadın ölümlerinin üçte birinin nedeninin kalp hastalıkları olduğunu belirtiyor. Kızılcık suyu kadınların kalp sağlığını arttırmak için başvurulacak etkili bir seçenek olabilir. Bazı Üniversitelere göre, önemli bir antioksidan olan C vitamini, vücuttaki serbest radikallerle ilişkili hasarı tersine çevirerek kalp hastalıklarını önleyebilir. C vitamini bilhassa, kolesterol seviyesini düşürmek, aterosklerozun ilerlemesini yavaşlatmak ve düşük yoğunluklu lipoprotein seviyesini düşürmek konusunda yararlıdır.

Preeklampsi’yi Önler (kan basıncı bozukluğu)

Preeklampsi, hamile olan kadınların idrarında protein miktarının artışı ve yüksek tansiyon ile ilişkili bir hastalıktır. Genelde gebeliğin 20. Haftasından sonra görülür. Eğer preeklampsi tedavi edilmezse bu hastalık erken doğuma neden olabilir. Bazı Üniversiteler, preeklampsiye yakalanma riski yüksek olan kadın için, C vitamini kullanımının bu riski azaltmak içi etkili bir yöntem olabileceğini belirtiyor. Aynı zamanda E vitamini ile birlikte takviye olarak kullanmak preeklampsi riski olan kadınlar için faydalı olabilir.

kizilcik suyu neye iyi gelir

Ülsere Karşı Korur

Helicobacter pylori adı verilen bakteri, peptik ülserin önde gelen nedenidir. Tıbbi Eğitim ve Araştırma Vakfı (MFMER)’na göre dünyadaki insanların yüzde 50’sinden daha fazlası bakteriler ile enfekte olabiir. 2008 senesinde yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar helicobacter pylori bakterisinin büyümesine önlemek için kızılcık suyu içerek bu riskten kendilerini koruyabilirler. Araştırmadan çıkan sonuç şu şekildedir:

“Kızılcık özü, bakteriyel proliferasyonu, doza bağlı bir şekilde bastırdı. Diğer meyve suları ile kıyaslandığında polifenol açısında zengin olan meyveler (kızılcık, yaban mersini ve kırmızı üzüm) benzer bir büyüme engelleyici aktivite gösterirken, polifenol bakımından fakir olan meyveler (portakal, ananas, elma ve beyaz üzüm) herhangi bir aktivite göstermedi. Kızılcık polifenol bakımından zengin fraksiyonu H. Pylori bakterisinin büyüme inhibe edici aktivitesini korumuştur.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir