Kızılcık Suyu Böbrek Taşlarını Önler Mi?


Böbrek taşı büyük kristalleri oluşturan bazı maddelerden yapılır. Büyük böbrek taşları böbreklere sıkışabilir. En sık görülen böbrek taşı türü, oksalat veya fosfat ile birlikte kalsiyumdan yapılır; ancak ürik asit veya struvitten yapılmış olanlar da dahil olmak üzere diğer taşlar ortaya çıkabilir. Medlineplus’a göre, bakterilerin idrar yolunuzu kaplayan hücrelere yapışmasını önleyen kızılcık suyu içmek, böbrek taşlarının önlenmesinde yararlı olabilir, ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Böbrek Taşı Oluşumunun Nedenleri

Yapılan diyetler, oksalik asit ve kalsiyum gibi böbrek taşı oluşumuna neden olan bazı maddeleri içebilir. Meyveler, sebzeler ve tahıllar oksalik asit veya oksalat içerir. Taş oluşumu aynı zamanda protein sindiriminin bir yan ürünü olan ürik asidin sonucudur. Bu maddeler idrar yollarında yoğunlaştıkça sert taşlar veya kristaller oluşur. Vücudunuz taş oluşumu için doğal inhibitörler üretir, ancak NYU Langone Tıp Merkezine göre bazen başarısız olurlar.

bobrek tasi
Kızılcık Suyu Böbrek Taşlarını Önler Mi? 36

Kalsiyum Oksalat Taşları

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi; hiperürikozüriyi idrarda yüksek ürik asit seviyeleri olarak tanımlar. Hiperürikozüri kalsiyum taş oluşumuna neden olabilir. Lynda Frassetto, MD ve Ingrid Kohlstadt, MD, mph, Aralık ayında yayınlanan bir makaleye göre, Amerikan aile hekimi, ” kızılcık suyu idrar asitliğini artırır ve kalsiyum oksalat taşlarının oluşumunu önlemek için kaçınılması gereken bir durumdur.

Struvit Taşlar

Struvit taşları; magnezyum, amonyum, fosfat ve kalsiyum karbonat içerir. Amonyak üreten bakteriyel bir enfeksiyonun sonucu olarak oluşurlar. Amonyak idrar alkalinitesini arttırır. Frassetto ve Kohlstadt’a göre, asidik idrar struvit taş oluşumunu önler. Kızılcık suyu, genellikle mide ekşimesi olarak adlandırılan bir problem gibi asidik gıdalarla ilgili sorunlara neden olmadan asitliği veya alkaliniteyi belirlemek için kullanılan bir ölçüm olan idrar ph’ını düşürür.

bobrek tasi dusurme
Kızılcık Suyu Böbrek Taşlarını Önler Mi? 37

Öneriler

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, kalsiyum oksalat taşlarına duyarlıysanız kızılcık suyu içmemenizi, ancak struvit taşlarını tedavi etmek için kızılcık suyu da dahil olmak üzere sıvı alımını artırmanızı önerir.

Böbrek ve ürolojik hastalıklar hakkındaki Ulusal bilgilere göre, oksalat içerdiğinden, kızılcık suyu taş oluşturuculardan kaçınılmalıdır. Ek böbrek taşı oluşumunu önlemek için, NYU Langone Tıp Merkezi, doktorunuzun daha fazla kızılcık suyu içmeyi önerebileceğini not eder.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir