Kirpikler Neden Dökülür?


Kirpikler de saçlarda olduğu gibi uzamaktadır. Bu neden yüzünden yeni kirpik oluşumları neticesinde eski olanlar dökülmektedir. Kirpik dökülmesi anlatılan nedenlerden ileri geldiği için banyo havlusunda ya da yastık kılıflarında ara sıra kendini gösteren kirpiklerden ötürü endişe yaşanmamalıdır. Bu durum ancak eski olan kirpiklerin yenilerinin çıkmasını beklemeden dökülmeleri halinde sorun yaratmaktadır. Duruma bir çözüm bulunabilmesi için yapılacak olan şey ise dökülmenin nedenini bulmaktır.

Hatalı Maskara Kullanmak

Hindistan’da yapılan araştırmalar kirpik dökülmesi yaşayan kadınların büyük bir bölümünde su geçirmek maskara ve rimel kullanımı göstermiştir. Bazı kişilerde ise bireylerin maskaraya karşı bir alerjik reaksiyon gösterdikleri açıklanmıştır. Herhangi bir alerjik reaksiyonun görülmemesi durumlarında insanların su geçirmez olan maskarayı çıkarabilmek için kirpiklerini kaybettikleri kesinlik kazanmıştır.

Travma Yaşatmak

Kirpik dökülmesinin nedenlerinden biri de kirpiklerin olması gerekenden daha sert biçimde ovuşturulmasıdır. Bunun yanı sıra özellikle kadınların kirpik kıvırıcılarla kirpiklerini çekerek kayıpla sonuçlanan travmalar başlattıkları bilinmektedir.

Gözkapağının İltihaplanması

“Blefarit” olarak da bilinen gözkapağının iltihaplanması; alerjik reaksiyonlarla oluşabileceği gibi travma sonuçlarında da oluşabilmektedir. Bireyler gözkapaklarının iltihaplanmasından sonra kirpik kaybı yaşayabilmektedir. Bu hastalığın tedavisi ile birlikte görülen belirtiler azalır ve kirpikler yeniden büyümeye başlar.

Hastalıklar Yüzünden Kirpiklerin Dökülmesi

Otoimmün bozukluklardan biri olan “Alopesi Areata” saç dökülmesinin yanı sıra kirpiklerin dökülmesine de neden olabilmektedir. Diğer otoimmün hastalıklar da kirpiklerin dökülmesine neden olabilmektedir. Aynı şekilde endokrin bozukluklar saç kaybına ek olarak kirpiklerin de kaybedilmesine neden olabilmektedir.

kirpik dokulme sebepleri
Kirpikler Neden Dökülür? 35

Kemoterapi

Kemoterapi ilaçları insan vücudunda büyüyen hücreleri hedef alan bir tedavi türüdür. Bu neden yüzünden bireyler kanser için kemoterapi gördükleri sırada hızlı bir şekilde büyüyen hücreler arasında yer alan saç, kaç ve kirpiklerini kaybetmektedir. Tedavi bittikten sonra kaybedilen saç, kaş ve kirpikler yeniden uzamaktadır.

Cilt Kanseri ve Kirpik Dökülmesi

Hastalıklar ve kirpik dökülmesi birbirine bağlı olarak ilerleyebilmektedir. Casey Göz Enstitüsü’nden gelen açıklamalar özellikle göz çevresinde kendini gösteren cilt kanserinin kirpik dökülmesine neden olabileceği yönündedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir