Kiraz Alerjisi Belirtileri Nelerdir?


Kiraz alerjisi gıda alerjileri arasında yaygın görülen bir alerji olmasa da, özellikle polenlere alerjisi olanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Alerji belirtileri hafif olarak başlar. Ancak alerjene tekrar tekrar maruz kalınması halinde daha da kötüleşebilir.

Kiraz Alerjisi
Kiraz Alerjisi Belirtileri Nelerdir? 36

Kiraz alerjisi hafif ve şiddetli bir takım belirtilere yol açabilir. Alerjinin belirtileri genelde ciltte ve bağırsaklarda meydana gelir. Alerji belirtileri bu bölgeleri kapsayabildiği gibi anafilaksi adı verilen ve hayatı tehdit eden ciddi belirtilere dönüşebilir.

Anafilaksi

Anafilaksi çok hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Solunum sisteminin ve kardiyovasküler sistemi etkileyebilir. Anafilaksi acil bir durumdur ve acil tıbbi yardım olmazsa ölümle sonuçlanabilir.

Bu yüzden alerjene maruz kaldıktan sonra solunum sisteminizde ya da kalp damar sisteminizde bir değişiklik fark ederseniz hiç vakit kaybetmeden tıbbi bir yardım alın. Vakit kaybetmemek önemlidir. Çünkü bilincinizi kaybedebilirsiniz.

Oral Alerji Sendromu

Kiraz Alerjisi Belirtileri Nelerdir
Kiraz Alerjisi Belirtileri Nelerdir? 37

Kiraz alerjisi, huş ağacının polenine karşı alerjiyi de gösterebilir. Huş ağacının polenindeki protein benzer proteinler barındıran diğer sebze ve meyveler yendiği zaman, bu alerjinin belirtileri olabilir.

Bu sebze ve meyveler arasında erik, maydanoz, şeftali, armut, elma, havuç ve kereviz yer alır. Oral alerji sendromunun belirtileri arasında genelde kaşıntı ve ağız ile boğazda karıncalanma yer alır. Ayrıca ciddi vakalarda nefes almayı engelleyecek düzeyde ve anafilaksi tedavisi gerektiren şişlikler de oluşabilir.

Alerji Testi

Kiraz alerjisini test etmenin basit bir yolu, bir uzman kontrolünde kiraz yemeyi bırakmaktır. Eğer kirazlara karşı ciddi bir reaksiyonunuz yoksa sizi takip eden uzman, benzer belirtiler gösterip göstermediğini anlamak için tekrar kiraz yemenizi söyleyebilir.

Eğer kiraz yemeye bağlı olarak ciddi bir reaksiyon geçirdiyseniz, doktorunuz bu teşhisi doğrulamak amacıyla bazı kan testleri ya da cilt testleri yapabilir.

Kirazlara karşı bir alerjini olduğunu düşünüyorsanız, kendi başınıza bir reaksiyon ortaya çıkarmayı denemek çok tehlikelidir. Bu işlem mutlaka bir uzman gözetimi altında yapılmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir