Kilo Vermeye Yardımcı Olan Meyveler


Kilo vermek ve biriken abdominal yağı azaltmak için en iyi yöntem, düşük kalori miktarı, bol miktarda lifi veya düşük glisemik indeksi sayesinde kilo vermeye yardımcı olan meyveler yemektir.

Meyveler genel olarak düşük kalorili olurlar ancak yeterli miktarda tüketilmesi önemlidir. Ve ara öğün olarak veya ana öğünlerde tatlı niyetine tüketilmelidir. Önerilen porsiyon günde 2-3 farklı meyvedir. Bunları düzenli fiziksel aktivitelere eşlik eden düşük kalorili diyetlerle beraber tüketmek gerekir. Bu durum metabolizma hızlanmasına yardım eder ve vücutta biriken yağ rezervlerinin kullanılmasına izin verir ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

1.Çilek

100 g’da kalori oranı: 30 kalori ve 2 gram lif içerir

Önerilen porsiyon ¼ su bardağı bütün çilek

Çilek, düşük kaloriye sahip olduğu için kilo vermede oldukça etkilidir ve antioksidan ve antienflamatuar etki sağlayan c vitamini çokça bulunur. Folat ve fenolik bileşikler sayesinde biyoaktif bileşikler bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

Ayrıca, çilekler lif bakımından zengindir. Tokluk hissini arttırırken, alınan kalorileri azalttığı ve kilo kaybına yardımcı olur. Kan şekeri seviyelerinin de kontrol edilmesine yardımcı olur. Ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan potasyum açısından da oldukça zengindir.

cilek
Kilo Vermeye Yardımcı Olan Meyveler 35

2.Elma

100 g’da kalori oranı: 56 kalori ve 1.3 gram lif içerir.

Önerilen porsiyon: 1 orta boy elma veya 100 gramdır.

Elma, kateşin ve klorojenik asit gibi antioksidanlar açısından zengindir. Kan şekeri seviyelerini düzenlemeye, sindirimi iyileştirmeye, kolestrol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olan quercetin gibi lifleri de içerir. Bu içerikleri sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca, düzenli elma tüketen birinin kalp hastalığı, kanser ve astım riskini de azaltır. Tarçın ve karanfille pişmiş elmalar az kalori içerir ve lezzetli olduğu kadar besleyici bir tatlıdır.

3.Armut

100 g’da kalori oranı: yaklaşık 53 kalori ve 3 gram lif içerir.

Önerilen porsiyon ½ armut veya 110 gramdır.

Armut, lif bakımından zengin olduğu için kilo vermeye yardımcı olur. Bu da bağırsak geçişini iyileştirmeye ve açlığı gidermeye yardımcı olur. Hatta kandaki kolestrol seviyelerini düzenler. Tarçınla pişirilen armutlar lezzetli olmasının yanı sıra kilo vermenize yardım eden harika bir tatlı seçeneği olacaktır.

4.Kivi

100 g’da kalori oranı: 51 kalori ve 2.7 gram liftir.

Önerilen porsiyon: 1 orta boy kivi ya da 100 gramdır.

Kivinin en önemli faydaları kabızlık ile mücadele ve iştahınızı doyurmaktır. Ayrıca C vitamini açısından zengindir ve idrar söktürücü özelliği vardır.

5.Papaya

100 g’daki kalori oranı: 45 kalori ve 1.8 gram lif içerir.

Önerilen porsiyon: 1 su bardağı küp küp doğranmış papaya veya 220 gramdır.

İdrar söktürücü ve lif bakımından zengindir. Dışkının atılmasını kolaylaştırır ve karın şişkinliklerine iyi gelir. Papaya, diyabeti kontrol etmeye ve gastrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. 1 kavanoz sade yoğurtlu bir dilim doğranmış papaya, sabah atıştırmalıkları için harika bir lezzet olacaktır.

6.Limon

100 gramdaki kalori oranı: 14 kilo ve 2.1 gram lif içerir.

C vitamini açısından zengindir. Güçlü bir antioksidan olarak idrar söktürücü özelliği vardır. Toksinlerin atılmasına ve cildin daha güzelleşmesine yardımcı olur. Limon kabuğundan günlük bir bardak çay yapıp içmek; limonu şekersiz olarak tüketmek ve tüm faydalarından yararlanmak için harika bir yoldur. Limon ayrıca kolesterolü ve kaç şekerini düşürmeye yardımcı olur.

limon
Kilo Vermeye Yardımcı Olan Meyveler 36

7.Mandalina

100 g’da kalori oranı: 44 kalori ve 1.7 gram lif ieçrir.

Önerilen porsiyon: 2 küçük mandalina ya da 225 gramdır.

Mandalina, su ve lif açısından zengin olduğu için ve kalorisi düşük olduğu için kilo verme sürecinize yardımcı olur. Bu meyve, bağırsakta demirin emilmesine yardımcı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini bakımından zengindir. Lifleri bağırsak geçişini iyileştirir, yağ emilimi konusunu azaltır ve kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur.

8.Yaban Mersini

100 g’da kalori oranı: 57 kalori ve 2.4 gram lif içerir.

Önerilen porsiyon: ¾ bardak kadardır.

Yaban mersini, yalnızca düşük kalori miktarına sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda yüksek lif konsantrasyonuna sahip olduğundan, kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye ve LDL kolesterolünü düşürmeye yardımcı olur. Yani sağlık açısından birçok faydası olan meyvelerden biridir. Ayrıca antioksidanlar açısından da zengindir, vücuttaki iltihaplanmayı ve bazı radikallerin neden olduğu hasarı azaltır.

9.Kavun

100 g’da kalori oranı: 29 kalori ve 0.9 gram lif içerir.

Önerilen porsiyon: 1 su bardağı doğranmış kavundur.

Kavun, su bakımından zengin olduğu için sıvı tutulmasını azaltmaya yardımcı olarak idrar söktürücü özelliktedir. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca potasyum, lif ve C vitamini, beta-karotenler ve likopen gibi antioksidanlar açısından zengindir.

10.Pitaya

100 g’da kalori oranı: 50 kalori ve 3 gram lif içerir.

Önerilen porsiyon: 1 orta boy pitayadır.

Pitaya, C vitamini, demir ve lifin yanı sıra betalainler ve flavonoidler gibi antioksidanlar açısından zengin olan, düşük kalorili bir meyvedir. Kilo vermeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemin güçlenmesine, şekerin kontrolüne ve karaciğerde biriken kan ve yağın azalmasına yardımcı olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir