Kilo Vermek İçin Mükemmel Yöntem: Süt Diyeti


Süt ve diğer süt ürünleriyle daha fazla beslenmenin kilo vermeye destek olabileceğine dair bazı düşünceler vardır. Ancak süt, kilo vermek için mucizevi bir besin değildir ve tükettiğiniz tek şey süt olmamalıdır. Mevcut diyetinize süt eklemek kilo vermede ciddi bir etkiye sahip değildir. Eğer etkili bir sonuç almak istiyorsanız kalori açığı oluşturmanız gerekir, bu da daha az yiyip daha fazla egzersiz yaparak meydana gelir.

Sütün Kilo Vermeye Faydaları

2010 yılında British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre süt, kişilerin iştahlarını kapatmada ve tokluk hissi sağlamada etkili olabilir. Bu da kilo vermeye yardımcı olacaktır. Sütün mikro besinleri eklemesi sebep olarak gösterilebilir. Eklenen mikro besinler, mikro besin eksiklikleri nedeniyle artan yağ fazlalıklarını sınırlandırmaya yardımcı olur.

Peynir altı suyu veya kazeinin de sütün kilo vermeye katkısına sahip olduğu düşünülse de 2012 yılında Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmadan yola çıkarak yağsız süt tüketmenin kilo verme için aynı miktarda diğer içeceklere göre daha yararlı olduğu tespit edilmiştir. Sütü içenlerin diğer içecekleri içenlere kıyasla daha az yedikleri görülmüştür. Bu da kilo vermede kazein veya peynir altı suyunun tek başına süt içmek kadar etkili olmadığını gösterir.

sut diyeti nedir
Kilo Vermek İçin Mükemmel Yöntem: Süt Diyeti 36

Kalsiyum Ve Kilo Kaybı

Süt muhteşem bir kalsiyum kaynağıdır ve her fincanda günlük kalsiyum değerinin yaklaşık yüzde 30’unu sağlar. Kalsiyum kemiklerinizi sağlıklı ve kuvvetli tutmanın yanında kilo vermeye yardımcıdır. 2010 yılında The Journal of Nutrition’da yayınlanan bir hayvan araştırması yağsız süt tozunun vücut yağını azaltmak için kazein, soya proteini veya düşük kalsiyum diyetinden daha etkili olduğunu ortaya koydu. Bu sonuçlar, sütteki kalsiyumun kilo vermede rol oynayabileceğini göstermektedir.

Süt ürünleri de dahil olmak üzere kalsiyum açısından zengin yiyecekler yemek kalorilerini azaltmasalar veya kilo verdirmeseler bile insanların vücut yağlarını kaybetmelerine yardımcı olabilir. 2005 yılında Obesity Research’te yayınlanan bir araştırma daha fazla kalsiyum açısından zengin yiyecekler tüketmenin insanların kalorilerini düşürerek hem kilo kaybını hem de yağ kaybını artırabileceğine dikkat çekmektedir. Bu düşünce European Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan başka bir çalışma tarafından da destekleniyor. 2013 yılında, süt ürünlerinde yüksek olan ve günde yaklaşık 1.400 miligram kalsiyum sağlayan düşük kalorili bir diyetin, kilo kaybı için benzer bir kalori azalması olan ancak düşük miktarlarda süt içeren bir diyete göre daha etkili olduğunu bulunmuştur.

Bununla birlikte, sütün kilo verme etkilerindeki tek önemli faktör kalsiyum değildir. 2011’de Beslenme, Metabolizma ve Kardiyovasküler Hastalıklar’da yayınlanan bir araştırma, yüksek süt içeren bir diyetin kalsiyum takviyesi almaktan veya takviyeli soya sütü içmekten daha fazla kilo kaybına yol açtığını buldu. Bu muhtemelen kilo kaybını iyileştiren sütteki çeşitli besin maddelerinin bir kombinasyonudur.

sut diyeti nasil yapilir
Kilo Vermek İçin Mükemmel Yöntem: Süt Diyeti 37

Süt Diyeti Nedir? Süt Diyeti ve Kilo Verme İlişkisi

2006’da The American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre, günde en az bir porsiyon tam yağlı süt alan kadınların kilo alma riskinin daha az tam yağlı süt içenlere göre daha düşük olduğu tespit edildi. Bu nedenle ya yağı azaltılmış ya da yağsız süt içmek sağlıklı bir kiloyu korumak için o kadar yararlı olmayabilir. Çalışma yazarları, bu artan kilo kaybının süt yağında bulunan konjuge linoleik asit veya CLA’ya bağlı olabileceğini belirtiyor. Tam yağlı sütün, fincan başına sadece 83 kalori olan yağsız süte kıyasla fincan başına daha fazla kalori (tam yağlı süt için bir fincan 149 kalori) olduğunu unutmayalım. Kalori kontrollü diyetinizde tam yağlı süt için yer açmanız gerekecek çünkü herhangi bir sayıda kaloriyi aşırı yemek – sütten sağlıklı kaloriler bile – kilo kaybınızı sabote edecektir.

Egzersiz Ve Kilo Vermeye Faydaları

2011’de The Journal of Nutrition’da yayınlanan bir makalede, yüksek proteinli ve yüksek sütlü bir diyet kasları korurken diyet ve egzersizle kilo vermek için yeterli protein, orta süt diyetine veya düşük proteinli, düşük sütlü diyete göre daha etkili olduğu belirtildi. Çalışma, hem protein hem de kalsiyumun abdominal yağdaki azalmayla ilişkili göründüğünü buldu. Haftada en az 300 dakika orta yoğunlukta kardiyo almak, kilo kaybınızı artırmak için daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olurken; en az iki kuvvet antrenmanı seansı eklemek metabolizmanızı artırmak için kas oluşturmanıza ve kilo verirken zayıf vücut kütlenizi korumanıza yardımcı olur.

Kilo Kaybı İçin Diğer Faydalı Diyetler

Ne kadar süt içip içmediğinize bakılmaksızın, önemli miktarda kilo vermeniz için tükettiğiniz kalori miktarını azaltmanız gerekir. 3.500 kalori açığı 1 kilo kilo kaybına neden olur, bu yüzden haftada 1 kilo vermek için diyetinizden günde 500 kalori kesmeniz gerekir. Eğer doyurucu (meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve yağsız proteinli yiyecekler gibi besin açısından zengin) yiyecekler yemeye konsantre olursanız bunu yapmak daha kolaydır. Hem protein hem de lif tokluğu artırmaya yardımcı olur, bu nedenle bunları her öğüne dahil etmeyi unutmayın. Yüksek kalorili, düşük besinli ve özellikle doyurucu olmadıkları için rafine tahıllar içeren yüksek oranda işlenmiş gıdalar da dahil olmak üzere şeker veya yağ oranı yüksek yiyecekler alımınızı sınırlayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir