Kilo Vermek İçin Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?


Egzersizler arasında geçiş yapmak ve farklı diyetler uygulamak, yağ kaybetmenin en iyi yöntemlerinden biri olarak gösterilmektedir. Bireylerin haftada bir ya da iki kilo verebilmeleri için günlük kalorilerinden 500 ya da 1000 arasında kesmeleri gerekmektedir. Karbonhidratı kesmek, alınan kalorilerin miktarını azaltacağından kilo vermek konusunda da yardımcı bir etmendir. Ancak bu alanda tüketimi yapılan karbonhidratın tamamının kesilmemesi gerekmektedir. Öncelikle meyveler olmak üzere bazı nişasta bulunduran sebzeler karbonhidrata da sahip olmalarına karşın kilo vermek açısından faydalı olan besinler grubunda bulunmaktadır. Yapılan diyetlerde asıl önemli olan konu temin edilen proteini yağsız şekilde sağlamak ve sağlık açısından uygun bulunmayan karbonhidrat türlerinin tüketimini sınırlandırmaktır. Kişilerin karbonhidratı sınırlandırmak ya da kesmek gibi içerikleri olan diyetleri denemeden önce bir uzmana danışmaları gerekmektedir.

Karbonhidratın Diyetlerdeki Önemi

Vücudun ihtiyaç duyduğu eneji kaynaklarının başında karbonhidratlar gelmektedir. Karbonhidratlar aynı zamanda vücuda lif sağlamaktadır. Meyveler ve sebzelerin yanı sıra tahılların kepekli olanları ve baklagiller, lif bakımından zengin olan besinlerdendir. Bu tür besinlerin tüketilmesi insanların daha az kalori almalarının yanı sıra hastalıklara yakalanma riskini de aza indirgemektedir. Kilo kaybında nişasta açısından zengin olmayan besinler tercih edilmelidir. Marul, dolmalık biber, brokoli ve havuç kısa süre içerisinde doyum sağlarken çok fazla kalori de içermemektedir. Bu tür besinler ana yemek öncesinde tüketilerek daha hızlı doymada etkilidir. Bu sayede tabaklarda yer alan yüksek kalorili besinler tüketilmemiş ve kalori otomatik olarak azaltılarak kilo verilmesi sağlanacaktır.

Karbonhidrat
Kilo Vermek İçin Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır? 36

Karbonhidratlar ve Yüzdeleri

Tıp Enstitüsünden alınan bilgiler insanların kalorilerinin %45 ya da %65’lik oranının karbonhidratlardan alınması gerektiğini söylemektedir. Geri kalan %10-35 arası proteinlerden ve üzeri için ise yağlardan destek alınmalıdır. Karbonhidrat yüzdeleri üzerine yapılan araştırmalar tüketilen karbonhidratların miktarının azaltılması, proteinlerin artmasını sağlamaktadır. Bu da hem vücudun daha sağlıklı olmasına hem de kilo kaybına destek olmaktadır.  Sayılan nedenler yüzünden kilo vermek açısından günlük besin tüketiminin %45’i karbonhidrat, %30’u protein ve %25’i yağlardan oluşmalıdır. Günlük 1500 kalori alan kimseler verilen yüzdelere uygun besin tükettiklerinde ortalama olarak 170 gram karbonhidrat, 112 gram protein 42 gram ise yağ temin etmektedir. Besinlerin değerlerinin takip edilmesi herkes açısından kolay olmamaktadır. Sistemin daha kolay yöntemi ise iyi bir yağsız protein kaynağı bulmaktır. Sonrasında ise bir tabak dörde bölünmelidir; meyveler, yağsız proteinler, tam tahıllar ve nişastalı olmayan sebzeler tabaktaki yerini almalıdır.

Hangi Karbonhidratlar Kesilmelidir?

Diyet yaparak kilo vermek için kesilecek karbonhidratlar esas alınmalıdır. Karbonhidrat içerisinde nişasta olmayan sebzeler, tam tahıllı gıdalar, baklagiller ve meyveler tercih edilmelidir. Tüketimlerde daha az tatlı alınmalıdır. İşlenmiş gıdalardan ve rafine olan ürünlerde yer alan karbonhidratlar kesilmelidir. Örnek vermek gerekirse şekerli çay yerine şekersiz çay içilmelidir. Su, soda ve şekersiz kahve de tüketilebilmektedir. Tatlı ihtiyacı için ise dondurma ve pasta gibi seçenekler yerine meyveler tercih edilmelidir. Yapılan araştırmalar meyve ve sebze tüketen insanların kilo kayıplarını artırabildiklerini ortaya koymuştur.

Kilo Vermede Proteinin Rolü

2015 yılı içerisinde yayımlanan bir makale insanların her öğünde ortalama olarak 25 ya da 30 gram protein yemelidir. Tüketim oranları hem kilo kaybına hem de açlık hissinin azalmasında fayda sağlamaktadır. Kilo kaybında proteinin yüksek proteinli diyetlerin etkisi ile anlaşılmaktadır. Bu durum yüksek proteinli diyetlerin kilo kaybı açısından daha hızlı sonuç verdiğini de göstermektedir. Kilo kaybı için deniz ürünlerinden, derisi olmayan kümes hayvanlarından, sığır ve koyun eti protein kaynağı olarak belirlenebilmektedir. Bunun yerine bir fincan mercimek ya da kinoa tüketilerek 25 ila 30 gram arasında protein alınabilmektedir.

protein
Kilo Vermek İçin Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır? 37

Egzersiz Yapmak Atlanmamalıdır

Diyetlerin değiştirilmesi ve karbonhidratı kesmek yağ kaybı miktarını yükseklere çıkarmaktadır. Fakat durumun maksimum değerleri bulabilmesi için egzersiz de yapılmalıdır. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre kalorisi düşük olmasına karşın protein değeri yüksek olan diyetler ancak egzersizlerle birleştirildiğinde yap kayıp miktarlarını artırmaktadır. Vücudun direncini artıran eğitimler vücut ağırlığı ile de yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra şınav, tempolu yürüyüş, koşu ya da kardiyo da egzersizlere dahil edilmelidir. Karbonhidratı kesmek ve kardiyo yapılan diyetin yararlı etkilerinin artırılmasını sağlamaktadır. İşlemler sırasında kaybedilen kas miktarı aza çekilirken yağ kaybı daha da yükselmektedir. Ayrıca kilo vermek isteyenlerin haftalık olarak 300 dakika kadar kardiyo yapmayı hedeflemesi, antrenmanlarını ise iki seans olarak hedeflemeleri önerilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir