Kilo Verirken Popo Küçülmemesi İçin Yapılması Gerekenler


Kilo aldığınız zaman poponuzun büyüdüğünü fark edersiniz. Bunun tersi de geçerlidir. Kilo verince popoda küçülme meydana gelir. Popo kısmen yağdan oluştuğu için, vücuttaki yağı yakınca popodaki yağlar da yakılır ve küçülme meydana gelir.

Kilo Verme Faktörleri Nelerdir?

Uzmanlara göre, vücudun belirli bir bölgesinden kilo vermek mümkün değildir. Kilo verirken, popo da dahil olmak üzere vücudun her yerine küçülme meydana gelir. Ancak kilo verirken aynı zamanda poponun dik durmasını sağlayan bazı yollar da vardır.

Vücut şekliniz, poponuzdan eksilen yağların miktarında rol oynar. Kalçalarınızın ve popnuzun etrafında yağ birikmesi varsa yani armut tipi bir vücuda sahipseniz, kilo verirken poponuzun boyutunda azalma meydana gelir.

Yüksek Yoğunluklu Kardiyo Yap

Daha iyi bir seçenek daha kısa, daha yüksek yoğunluklu antrenmanlardır. Kısa mesafe koşma, merdiven çıkma ve kardiyo, kickboks gibi aktiviteleri içerir.

Her kardiyo aynı değildir. Yağ yakmak ve fit bir vücuda sahip olmak söz konusu olduğu zaman tüm kardiyolar eşit değildir.

Koşu bandı üzerinde günde bir saat boyunca yürümek kesinlikle kalori yakar. Ancak bu durumda popo düzleşmeye başlar ve dışarı doğru çıkıntılı özelliğini kaybeder.

Daha iyi seçenek ise daha kısa olan ama daha yüksek yoğunluğa sahip antrenmanlardır. Merdiven çıkma, bisiklet sürme, kickboks, kısa mesafe koşma gibi aktiviteler yüksek yoğunluklu antrenmanlara örnektir.

Bunların sonucunu sporculara bakarak görebilirsiniz. Bir kısa mesafe koşucusuna bir maraton koşucusuna bakarak vücutlarını kıyaslayın. Kısa mesafe koşucuları, kısa mesafede yüksek bir hız ulaşmak için güçlü kalçalara ve uyluklara yani popo kaslarına ihtiyaç duyarlar. Uzun mesafe koşucular ise, kilometrelerce koşabilmek için hafif ve yağsız gövdelere ihtiyaç duyarlar ve popoları düzdür.

Bu yüzden, tek sefer 20 ila 30 dakika boyunca yoğun bir kuvvet antrenmanı uygulayın. Bu hem poponuzun küçülmesini önler hem de zamandan kazanmış olursunuz.

Dik Bir Popo İçin Kas Geliştirme

Kaslarda yağlardan daha az yer kaplar. Popo kaslarınızı geliştirerek, kilo verdiğiniz zaman popo kısmında eriyen yağların yerini kas ile doldurabilirsiniz. Ayrıca kas dokuları daha sıkıdır. Bu yüzden yeni poponuz daha kalkık bir hale gelir ve daha kalıcı olur.

Ayrıca kaslar yağlara göre metabolik açıdan daha aktiftir. Daha fazla kasa sahip olmak, yağ yakmayı ve yağ oluşumunu kolaylaştırır. Bütün vücudu gelişme antrenmanının bir parçası olarak, popo kaslarınızı da hafta en az iki gün boyunca çalıştırın.

Uzmanlara göre kalçaları geliştiren egzersizlerden bazıları deadlifts, lunges, step-up, barbell hip thrusts ve tek ayak squat hareketleridir.

Setlerin sonuna doğru kalça ve uyluk bölgenizde bir gerilme ve yorgunluk hissetmek için yeteri kadar ağırlık kaldırdığınıza emin olun. Kas kazanmaya devam ettikçe daha fazla kilo vermeye çalışın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir