Kilo Nasıl Verilir? Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Yakın zaman katılmanız gereken bir etkinlik ya da düğününüz var, ve çok hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsunuz. Yemek yemeyi keserek bunu gerçekleştirebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak yemek yemeden kilo vermeye çalışmanın, kısa vadede rahatsız edici bazı yan etkilere neden olabilir. Ayrıca kilo vermenizi engelleyebilecek uzun vadeli olarak daha ciddi yan etkileri de oraya çıkarabilir.

Yemek yemeyi bırakırsanız yorgunluk, mide bulantısı ve zayıf hissedersiniz. Sağlığınız açısında zararlı olabilecek besin eksiklikleri riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Kilo Nasıl Verilir?

Kilo vermenin temeli, aldığınız kalorinin harcadığınız kalorinin altına kalmasıdır. Ancak bu kadar basit de değildir. Kilo vermek ve yağ yakmak birbirinden farklıdır. Ancak insanlar genelde bunları bir arada kullanır.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin amacı yağ yakmaktır. Yağsız vücut kütlesini mümkün olduğu kadar korumak, organların ve diğer dokuların sağlığını korumak anlamına gelir.

Kalorileri düzenli bir bicide kestiğiniz zaman, vücut değişime uyum sağlar ve normal şekilde çalışmasına devam eder. Kalorilerin tamamını ya da büyük bir kısmını bir anda kesmeniz halinde, vücut enerji sağlayabilmek için bulduğu her şeyi kullanır. Proteinleri de kullanarak kasların erimesine yol açabilir.

Kilo Vermek Icin Bunu Sakin Yapmayin
Kilo Nasıl Verilir? Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 36

Kısa Süreli Oruç Diyeti

Vücut yağ ve kas depolarını kullanarak kısa sürede alternatif enerji kaynakları bulabilir. Ancak enerji ihtiyacını karşılamak için vücudun çok çalışması gerekir. Bu yüzden oruç diyetinin en yaygın görülen yan etkisi, hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluktur.

Beynin etkili bir biçimde çalışması için sürekli olarak bir glikoz akışı sağlanması gerekir. Yetersiz beslenme, zihinsel işlevin bozulmasına neden olabilir.

Ayrıca kabızlık, ishal ve bulantı da yaşayabilirsiniz. Açlık ağrıları tek başına çok rahatsız edici olabilir.

Daha Uzun Süreli Oruç Diyeti

Vücut birkaç gün ya da birkaç hafta sonra daha hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlar. Ama bu sürede yine de kas kütlelerini de kaybedersiniz. Uzmanlar yeteri kadar yemek yenmediği zaman vücudun açlık moduna gireceğini ve enerji sağlamak için, depo edilmiş glikoza erişmek amacıyla kasları da parçaladığını söylüyor.

Enerji tasarrufu sağlamak için vücut, organları ve vücut işlevlerini yavaşlatır ya da kapatır. Bu durumda oluşabilecek belirtiler şu şekildedir:

 • Sindirim problemleri
 • Sürekli olarak üşümek
 • Depresyon
 • kaygı
 • Bayılma
 • Adet gecikmesi
 • Saç kaybı
 • Diş erozyonu ve diş ağrısı
 • Ciltte kuruluk
 • Tükürük bezlerinin etrafında şişlik
 • Tırnaklarda kırılganlık ve kuruma
 • Saç incelmesi ve saç dökülmesi
 • Vücutta ince saçların büyümesi
 • Yaraların iyileşmemesi
 • Enfeksiyonlar sıklaşması

Oruçtan Kaynaklanan Besin Eksiklikleri

Sagliksiz ama hizli kilo verme
Kilo Nasıl Verilir? Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 37

Vücudun düzgün çalışması için karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bu besinler olmadığı zaman organlar işlevlerini yerine getiremez.

Örnek olarak, yeteri düzeyde B12 vitamini ve mineral olmadan, vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri üretilemez. Bu durumda kas güçsüzlüğü, yorgunluk, kalp atışında hızlanma gibi belirtileri olan anemi yani kansızlık hastalığı ortaya çıkar.

Proteinin eksik olması, bütün organları ve sistemleri etkiler. Çünkü protein, vücuttaki tüm hücrelerin temel yapı taşıdır. Protein eksikliği kas zayıflamasına, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve dolayısı ile sık tekrar eden enfeksiyonlara, döküntüye, ödeme, uyuşukluk hissine ve göbeğin dışarı doğrı şişmesine neden olur.

D vitamini ve kalsiyum eksikliği kemiklerin erimesine yol açar. Kemikler kırılgan hale gelir ve ufak bir darbede bile kırılmalar yaşanabilir. Şiddetli D vitamini eksikliği, kemiklerin yumuşak ve bükülebilir bir duruma geldiği raşitizm hastalığına yol açabişir. Şiddetli D vitamini eksikliğinin neden olduğu bir başka durum, kemik ve kasların zayıflamasına ve kas ağrısına neden olan osteomalazidir.

C vitaminin düşük olması halsizlik, yorgunluk ve diş etlerinde iskorbütlere neden olur. C vitamini eksikliği ilerledikçe depresyon, kolay kanama, kolajen üretiminde bozulma, ciltte ve saçlarda değişmeler, eklem ağrıları, diş etlerinde şişme hatta diş kaybı gibi durumlar da ortaya çıkar.

Uyarı

Anoreksiya nevroza, kilo alma korkusu nedeni ile yemek yemeyi bırakmak ya da kalori alımını çok ciddi bir şekilde azaltmak ile seyreden ciddi bir hastalıktır. Tedavi edilmezse, iştahsızlık ciddi sağlık sorunlarına ve ölüme yol açabilir.

Kilo Vermenin Daha yi Yolu

Kilo verme umuduyla kendinizi aç bırakmak, hem fiziksel hem de zihinsel sağlık açısından zararlıdır.  Yağ eritmenize ve daha ince görünmenize rağmen, kas kütlesini kaybettiğiniz zaman acı çekebilirsiniz ve cildiniz, saçlarınız daha kuru ve kırılgan hale gelir.

İhtiyaç duyduğunuz bütün besin ögelerini içeren dengeli, kalori açısında yeterli olan bir beslenme yaparak istediğiniz kiloları verebilirsiniz. Bunu yaparken aynı zamanda sağlıklı kalırsınız. Kalorisi yüksek ama besin değeri düşük olan abur cuburları kesip, bunları besin değeri açısından yüksek olan taze gıdalar ile değiştirmek, yak yakmak için yeteri kadar kalori açığı oluşmasını sağlar.

Yeterli miktarda protein almak, kilo verme esnasında kas kütlesinin korunmasını sağlar.  Sebzeler, meyveler ve kepekli tahıllardan elde edilen kompleks karbonhidratlar, kalori yakmak ve kas inşa etmek için düzenli olarak egzersiz yapmak için enerji verecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir