Ketoz Ve Asidoz Nedir?


Ketoz vücudunuzdaki yağın tamamen parçalandığında ve vücudunuzdaki keton un üretilmediğinde ortaya çıkar. Düşük karbonhidrat diyeti uyguladığınızda karaciğerinizdeki glikojen depoları dolar dolduğu için ise ketoz ortaya çıkar. Vücudunuzda çok fazla asit bulunduğunda vücudunuz rahatlıkla asidoz geliştirebilir. Asit oluşumu çeşitli nedenlerden dolayı böbreklerinizde ya da akciğerlerinizde meydana gelebilir. Ketonların birikmesi, aşırı asit oluşumuna yol açar ve bu durum vücut için büyük bir dengesizlik yaratır.

Diyabetik Riskler

Diyabet hastalarının insülin seviyeleri normalin altına düştüğünde veya kontrolsüz olarak başka eylemler gösterdiğinde o anda keton, ketozise ya da asidoza üretiminde olağanüstü bir durum olabilir. Ketonlar yağ depolarında üretilen bir yan enerji verici maddedir. Kısa süreli ketozis kilo vermenize yardımcı olurken, kanınızda ve idrarınızda birikmeye devam eden ketonlar zehirlidir ve diyabet hastalığına yol açar ya da hastalık aktif ise kötü sonuçlanabilir.

diyabet
Ketoz Ve Asidoz Nedir? 36

Diyabetik Semptomlar

Diyabetik asidoz acil tıbbi müdahale gerektirir. Bunun sebebi ciddi bir durum olmasıdır. İnsülin seviyeleri düştükçe vücut kontrolsüz bir şekilde yağ yakarak kan şekeri üretir. İdrarınızda glikoz görünmeye başladıkça vücudunuz asidik bir hal almaya başlar. Vücudunuz bir denge bulmaya çalışırken, nefesiniz daha derin ve daha hızlı hale gelir. Fazla karbondioksiti vücudunuz dışarı atarken geçici bir denge sağlar. Diyabetik asidoz hastalığının bazı semptomları ise şu şekildedir; kafa karışıklığı, susuzluk, yorgunluk ve idrara çıkma isteği artışı gibi semptomlar gösterir. Bu durumlarda ise bu konuda uzmanlaşmış hekimlere başvurmalısınız. Diyabetik semptomları kendinizde gözlemlerseniz ya da yakınlarınızda hekime başvurma işlemini hızlandırmalısınız.

Diyet

Karbonhidratı düşük, yağ oranı yüksek yiyecekler ketosize neden olabilir. Aynı zamanda vücudunuzun enerji için yağ hücrelerini yakmaya başlaması için vücut sisteminizdeki tüm karbonhidratları yakmanız gerekir. Vücut dengeniz çok hassastır ve keton zehirlenmesini önlemek için karbonhidratı hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Uygulamak istediğiniz diyet programlarını bu konuda uzmanlaşmış kişiler aracılığı ile yapmanız hekimler tarafından önerilir.

diyet
Ketoz Ve Asidoz Nedir? 37

Oksijen Kesintisi

Laktik asidoz acil tıbbi müdahale gerektiren bir oksijen kesintisi durumudur. Vücudunuzun yaktıktan sonra dışarı atabileceğinden fazla laktik asit oluşturduğunda ortaya çıkar. Asidoz, metformin adı verilen diyabetik ilaçlarının yağın olan insanlar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu etkilerden en en belirgini ise oksijen kesintisidir. Bu durumu yaşamamak için bolca egzersiz yapmalısınız ve bilinçli olarak diyet programları uygulamalısınız. Bunları uygularken ise mutlaka bu konuda uzman olan kişilere başvurmalısınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir