Keloid Nedir? Akne Keloidalis Nuchae Nasıl Tedavi Edilir?


3

Akne keloidalis nükleisi teknik olarak bir sivilce formu değil, bir tür folikülittir. Bu bozuklukta, boynun arkasında saç çizgisinin yakınında ya da üstünde sert renksiz şişlikler görülür. Bu lezyonlar keloid skarlarına benzer.

Yumruların büyümesini ve birleşmesini önlemek için erken tanı ve tedavi önemlidir.

Akne Keloidalis Nuchae Tedavisi
Keloid Nedir? Akne Keloidalis Nuchae Nasıl Tedavi Edilir? 36

Akne keloidalis nuchae şişliklerini tahriş etmekten kaçınmanız gerekir. Onları patlatmaya çalışmayın ve ovalamayın. Şişliklerin oluştuğu bölgeye yakın yerleri tıraş etmeyin ve yağlı saç ürünleri kullanmayın. Boynunuzun arkasına temas eden kıyafetler giymekten kaçının.

Doktorun kaşıntı, şişme ve iltihaplanmayı azaltmak için vermiş olduğu krem ve jelleri doktorun önerdiği şekilde kullanın. Topikal antibiyotikler, enfeksiyonu yok eder. Doktora danışarak ihtiyacınız olan kremi kullanın.

Ayrıca doktor ağız yolu ile alınan bazı haplar da reçete edebilir. Standar bir akne keloidalis nuchae tedavisinde kremler ve haplar bir arada kullanılır. Cildiye doktoru durumunuza uygun olarak bazı kremler ve haplar reçete eder.

Akne Keloidalis Nuchae Nasil Tedavi Edilir
Keloid Nedir? Akne Keloidalis Nuchae Nasıl Tedavi Edilir? 37

Bazı durumlarda doktor steroid enjeksiyonları ile tedavi uygulamak isteyebilir.

Bazı akne keloidalis nuchae vakaları lazer eksizyonu ile tedavi edilebilir. Ancak şiddetli vakalarda cerrahi işlem ile tedavi gerekebilir.

Durumunuzun ne olduğun anlamak ve doğru bir tedavi almak için mutlaka bir cildiye doktoruna giderek muayene olmanız gerekir.

Ayrıca Buna Bakın  Hint Yağı ile Sivilce ve Akneler Nasıl Tedavi Edilir?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir