Kekik kullanmak saç büyümesini arttırır ve öksürüğü azaltır mı?


Kekik ( Thymus vulgaris ) genellikle et, deniz ürünleri ve sebze yemeklerini tatmak için kullanılan tuzlu bir bitkidir. Nane ( Lamiaceae / Labiatae ) familyasının bir üyesidir ve eski Yunanlılar ve Mısırlılara dayanan yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bu kolay keşfedilen otu pişirirken kullanabilirsiniz, ancak birçok kişi kekik sağlığının yararlarından da yararlanabilir.

Sağlık yararları

Kekik, antik kültürler tarafından tapınaklarda ve cenaze törenlerinde kullanılmıştır. Ayrıca tıbbi yardım olarak popülerlik kazandı. Bu bitki, aşağıdaki koşulları da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından kullanılıyor:

 • Ağız kokusu
 • Boğaz ağrısı
 • Bebeklerde kolik
 • Artrit
 • Hazımsızlık
 • İshal
 • Yatak ıslatma
 • Cilt rahatsızlıkları
 • Parazitler
 • Larenjit
 • bademcik iltihabı

Kekik aynı zamanda iştahı arttırmak ve su kaybını arttırmak için kullanılır.

Kekik kullanmanın diğer şifalı bitkilerle birlikte kullanılmasının üst solunum yolu enfeksiyonları veya soğuk algınlığı hastalarında öksürüğü gidermeye yardımcı olabileceğine dair bazı ön kanıtlar vardır. Bazı çalışmalar ayrıca kekik içeren bitkisel kombinasyonların bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Son olarak, kekik saç büyümesini uyarmaya yardımcı olabilir. Klinik bir çalışma , lavanta yağının topikal olarak kekik, biberiye ve sedir ağacından elde edilen uçucu yağlarla uygulandığını ortaya koydu.

Beslenme
Kekikte neredeyse hiç kalori yok. Tek bir kekik porsiyonu taze otun yaklaşık 2 çorba kaşığı veya kurutulmuş otun yaklaşık 1 çay kaşığıdır. Tek bir porsiyonda 1 kaloriden daha az var. Kekikteki kaloriler karbonhidrattan, öncelikle liflerden gelir.

Kekik tüketerek vitamin veya mineral alımınızı önemli ölçüde artırmazsınız. Ancak, küçük bir miktar A vitamini, C vitamini, magnezyum ve potasyum alırsınız.

Seçim, Hazırlama ve Depolama
Taze kekik satın aldığınızda, pazarın ürün bölümünde bulabilirsiniz. Canlı yeşil veya grimsi yeşil yapraklı, uzun odunsu sapları olan kekik seçin. Çiçekleri görmeyen kekik seçmek istiyorsun.

Taze kekikleri eve getirdiğinizde, kullanıma hazır olana kadar yıkamayın. Kekik bir kağıt havluya sarılabilir ve demet plastik bir torbaya yerleştirilir. Kekikte bir hafta veya daha uzun süre taze kalması gereken buzdolabında saklayın.

Kekik kullanırken, parmağınızı gövdeden aşağı doğru iterek yaprakları saplardan ayırın.

Kekik sık sık piney olarak tanımlanan bir tada sahiptir. Bazı insanlar acı, çiçeksi ve otsu tatları tadabilir. Genellikle buket garni ve herbes de Provence gibi baharat karışımlarına dahil edilir. Balıkları ve kümes hayvanları yemeklerini, makarna yemeklerini tatlandırmak için kullanın veya aşağıdaki tariflerden birinde deneyin.

Olası yan etkiler
Kekik, gıdada yaygın olarak bulunan miktarlarda kullanıldığında, ABD hükümetine göre Genel olarak Güvenli (GRAS) olarak tanınır. Doğal İlaçlar veritabanına göre, kekik, yiyecekleri tatmak için kullanıldığında yetişkinler, çocuklar ve hamile ve emziren kadınlar için güvenlidir ve tıbbi amaçlar için kullanıldığında muhtemelen güvenlidir.

Topikal olarak uygulanan kekik cilt tahrişine neden olabilir ve bazı insanlar kekik içtikten sonra mide rahatsızlığı yaşadıklarını bildirmişlerdir. Asetilkolinesteraz (AChE) inhibitörleri, antikolinerjik ilaçlar, antikoagülan veya antiplatelet ilaçlar, kolinerjik ilaçlar veya östrojenler gibi belirli ilaçları alan kişiler, kekik kullanmadan önce sağlık görevlileri ile görüşmelidir.

Bilim adamları gelmiş teorize kekik hormon duyarlı koşullar daha kötü yapabilir. Bu nedenle, meme kanseri, uterin kanseri, yumurtalık kanseri, endometriozis veya uterin fibroidleri olan kadınlar, kekik kullanımı konusunda dikkatli olmalıdır.

Ek olarak, kekik, kanama bozukluğu olan kişilerce yüksek miktarda kullanılırsa aşırı kanamaya veya morluklara neden olabilir. Ameliyattan iki hafta önce kekikten uzak durmak da isteyebilirsiniz.

Kekiklere alerjik reaksiyonlar nadirdir, ancak kekik ve diğer Lamiaceae türlerine alerjisi olan kişilerde daha fazla görülür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir