Kefir Kolesterol için Faydalı mı? Kefir’in Kolestrol Üzerindeki Etikleri Nelerdir?


0

Kefir, çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olan giderek daha popüler hale gelen fermente bir süt içeceğidir. Pek çok süt ürününden farklı olarak kefir, nominal miktarda kolesterol içerir. Fitosterol ve stanol bileşikleri ile takviye edilmiş düzenli kefir ürünleri tüketimi aslında düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol miktarını azaltabilir.

Kolesterol Çeşitleri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kolesterol-cesitleri.png

Kolesterol vücutta doğal olarak oluşan yağ benzeri bir maddedir. Küçük miktarlarda sağlıklı olsa da bazı faktörler kolesterol seviyenizi artırabilir. Amerikan Kalp Birliği’ne göre yüksek düzeyde LDL kolesterol, kalp krizlerinin ve daralmış kan damarlarından kaynaklanan felçlerin başlıca nedenidir. HDL veya iyi kolesterol yoğunluğu daha yüksektir ve aslında vücudu kalp krizine karşı koruyabilir. HDL kolesterol düzeyi 40 mg / dL’nin altında olan kişilerde kalp hastalığı riski oldukça yüksektir.

Kefir ve Kolesterol

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kefir-ve-Kolesterol.png

Süt ürünlerinin tüketimi genellikle yüksek kolesterolden muzdarip kişiler için tavsiye edilmezken kefir, LDL kolesterol seviyelerini düşürmede yararlı bir rol oynar. Zenginleştirilmiş kefir tüketimi, kolesterolü düşürmede de faydalı bir rol oynayabilmesine rağmen çalışmalar, zenginleştirilmiş kefir içeceklerinin etkileri üzerine olanlardan daha az olduğu belirlenmiştir.

Kolesterolünüzü Ölçmek

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kolesterolunuzu-olcmek.png

Kolesterol seviyesini güvende tutmak sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek için hayati öneme sahiptir. Mayo Clinic, kanınızdaki dekolit başına miligram miktarını belirlemek için LDL ve HDL kolesterol seviyelerinizin düzenli olarak test edilmesini önerir. 200 mg / dL LDL kolesterol veya daha düşük miktarlarda bireylerin arzu edilen seviyeyi koruduğu kabul edilirken; 239 mg / dL veya daha yüksek olan bireylerin risk altında olduğu kabul edilir. Benzer şekilde, HDL kolesterol seviyesi 40 mg / dL veya altında olan kişiler yüksek risk altında kabul edilirken; 60 mg / dL veya daha yüksek seviyelerde olanlar normal seviyede kabul edilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük bir fincan zenginleştirilmiş kefirin eklenmesinin LDL kolesterol seviyenizi etkileyebilmesine rağmen, yüksek kolesterolü yönetmenin en iyi yolu sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı uygulamaktır. Vücudunuz için en iyi kolesterol tedavisi programları hakkında doktorunuzla konuşun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz