Kas Yaparken Artarken Düz Bir Karna Sahip Olmak Mümkün mü?


Spor yapıp fit kalmak için yapılan egzersizlerin temel amaçlarından birisi kas kütlesini arttırmaktır. Ancak kas yaparken karnımızın yağlanması ya da daha belirgin hale gelmesi de istenmeyen sonuçlardan birisidir. Bunun nedeni kas yapmak için çalışırken aynı zamanda yağ alımının da devam etmesidir.

Kas Yapmak İçin Daha Fazla Yemek

Kas kütlesini arttırma amacı ile spor yapanlar öncelikle daha fazla yemek yemeye başlar. Ancak yapılan araştırmalar bu oranın çok arttırılmaması gerektiğini ve fazla alınan kalorinin 400 kaloriyi geçmemesi gerektiğini söylüyor. Bu fazla kalori de tuzsuz ya da az yağlı yiyeceklerin aynısının daha yağlı ya da biraz daha fazla tuzlu alınması ile yapılmalıdır. 

Kas Yapmak: Kas Yapma ve Vücut Geliştirme Rehberi | Fitniscim
Kas Yaparken Artarken Düz Bir Karna Sahip Olmak Mümkün mü? 36

Eğer temel amaçlarımızdan birisi karnımızı düzleştirmek ve düz kalmasını sağlamak ise, tohum, kabuklu yemiş, meyve sebzeler, yağsız ya da az yağlı etler, az yağlı süt ürünleri ve tam tahıllı yiyecekler beslenme programımızda yer almalıdır.

Çok Boyutlu Egzersiz Yapmak

Karnımızı düz tutmak için tek bir bölgeye yönelmek yerine farklı egzersizleri bir arada yapmaya çalışmalıyız. Hem ayakta hem de sırt üstü ve masa pozisyonu hareketlerini, hem aletli hem de aletsiz egzersizleri düzenli aralıklarla bir arada yapmaya çalışmalıyız. Egzersiz programını zenginleştirmek vücudumuz için her açıdan faydalıdır. Ayrıca hem kardiyo hem de ağırlık çalışmak da gereklidir.

Kas Gruplarını Düzenli Çalıştırmak

Bazı sporcular bir gün içerisinde çeşitli kas gruplarını çalıştıracak farklı egzersizleri bir arada yapabilir. Ama önerilen şey bir ya da birkaç gün aynı kas grubu üzerinde çalışıp daha sonra bir gün dinlenme molası vermek ve daha sonra devam etmektir. Dinlenme molaları da en az egzersizler kadar önemlidir. Ancak dinlenmiş ve bir kas grubu tam olarak çalışmış bir vücut kas kütlesi arttırma yoluna hızla devam edebilir.

Uyku ve Egzersiz Süreleri

Egzersiz süresini abartmak en çok yapılan hatalardan birisidir. Genel olarak bir haftada 150 dakika egzersiz yapmak önerilir. Belirli bir kas grubuna sahip olan insanlar bu sürede kaslarını koruyabilir. Çok kilo almış ve hızla forma girmek isteyen kişiler içinse haftada 300 dakika egzersiz önerilir. Bu süreleri aşmak vücudumuza zarar getirebilir.

Evde Adonis Kası Nasıl Yapılır? | Muscle & Fitness Türkiye

Bu yüzden egzersiz sürelerini bir seviyede tutmak önemlidir. Hem spor yapmaktan bıkmamak hem de vücudumuza daha iyi bakmak ve kaslarımızı kaybetmemek için bunlara da dikkat edilmelidir. Bir diğer önemli problem ise erken ve yeterli uyumaktır.

Vücuduna ve kaslarına iyi bakmak isteyen herkes yeterince uyumalıdır. Yetersiz uyku kısa ve uzun vadede bize en çok zarar veren şeylerden birisidir. Bu konuda dikkatli olan ve kendisine iyi bakan herkes kas kütlesini korumada ve karnını düz tutma konusunda daha başarılı olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir