Kas Ağrısı ile Çalışmak Zararlı mıdır? Ağrılardan Kurtulmak için Ne Yapmak Gerekir?


İnsan vücudunun herhangi bir yerinde ağrı olması kişileri zor durumda bırakan önemli bir konudur. Ayrıca kas ve eklem ağrıları ile çalışmak gerçektende çok kötü ve kaçınılmaz bir durumdur. Ancak kas ağrısı ile ilgili aktiviteler yapmak olası bir durumdur. Düşük etkili egzersizler ve yavaş yapılan hareketler ağrılı kasları hafifletmeye ve iyileşirken sizi bir hayli aktif tutmaya destek olabilir. Kaslarınız çığlık atıyor ve sizi rahatsız ediyor olsa dahi farklı bir yorucu egzersiz yapmayı mı istiyorsunuz?

Sabah yataktan kalktığınızda bacak bölümleriniz sert bir yapıda oluyorsa veya omuzlarınız ağrıdığı için saçınızı yıkamakta zorluk yaşıyorsanız geç başlayan kas ağrısı  tıbbi ismiyle DOMS sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Durum böyle ise ağrılı kaslarla iş hayatınıza devam etmeniz tamam mı sorusunun cevabı, OMS’nizin şiddetine ve egzersiz yapmaya nasıl devam etmeyi düşündüğünüze bağlıdır diyebiliriz.  Konu ile ilgili sizlere küçük bir ipucu vermemiz gerekirse,  ağrıyan kas ve kemik sistemi ile çalışmaya devam etmek çok da kötü bir konu olmasa da, birkaç günden fazla mola vermek, aşırı veya inatçı bir ağrı yaşıyorsanız bu durumda acil olarak doktorunuza danışabilirsiniz.

Egzersiz Sonrası Ağrıları Azaltma Yolları
Kas Ağrısı ile Çalışmak Zararlı mıdır? Ağrılardan Kurtulmak için Ne Yapmak Gerekir? 36

Geç Kalınmış Kas Ağrısı Ne Anlama Geliyor

Eklem ve kas ağrısı yaşayan tüm kişiler için hayat kaçınılmaz bir hale gelebilir. Gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı nedir ile ilgili detay bilgi ve içerikler için yazımızı inceleyebilir fikir edinebilirsiniz. Düzensiz bir egzersiz hareketleri yaptığınızda, vücudunuzun kas liflerinde ufak yırtıklar oluşabilir. Bu mikroskobik hasar büyük bir olasılıkla DOMS sendromunun ortaya çıkan nedenleridir.

Amerikan Spor Hekimliği Koleji (ACSM) tarafından yapılan araştırmalarda, ağrı duygusu bu kas hasarına cevap olarak gerçekleşir. Bu aynı zamanda onarım işleminin olası bir yan etkisidir. DOMS, yeni bir egzersiz diyetine start verirseniz, bir süredir yapmadığınız duruma yeniden dönerseniz veya normal aktivitenizin yoğunluğunu bir üst seviyeye yükseltirseniz ancak o zaman gerçekleşir.

Kas Ağrısı İle  Nasıl Çalışacağım Diyorsanız Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çalışma sektöründe olan tüm kişiler herhangi bir ağrı yaşasalar dahi mecburi olarak çalışmak zorunda kalabilirler. Ağrıyan kaslarla çalışmanız gerekir mi? sorusunun cevabı ise kişilerin tercihlerine göre farklılık gösteren bir konudur. Yapılan bir antrenmandan hemen sonra kas ağrısının iyi mi yoksa kötü mü olduğunu kendi kendinize sorguladığınız olmuştur. Haftanın hemen hemen her günü aktif bir şekilde vakit geçiriyorsanız, sonraki gün kendinizi iyi veya kötü hissetmenin nasıl bir şey olduğunu bilme ihtimaliniz oldukça  yüksektir. 

Spor sonrası ağrısı nasıl geçer? Kas ağrısına ne iyi gelir? - Magazin

Ağrı sebebiyle hareket etme seviyeniz ciddi olarak kısıtlandı? Büyük olasılıkla yavaşlamanız ve düşük seviyeye inmeniz veya antrenmanları tamamen sonlandırmanız gerekecek. Yapılan spor aktiviteleri DOMS’ye sebep olabileceğinden, ağrının ne kadar sürdüğüne ve şiddetinin hangi oranda olduğuna dikkat edin. Bu konuyu genel olarak ele alırsak, DOMS göre üç ila beş gün arasında tekrarlanabilir. Bu süre zarfında ter atarak rahatlamak istiyorsanız, ağrınız varken egzersiz yapmanın faydalarını ve zararlarını bilmek, buna değip değmeyeceğine karar vermeniz konusunda size destek olabilir. Ağrıyan kaslara destek olmak amacıyla düzenli aralıklarla aktivite yapmak önemli bir konudur. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir