Karın Guruldaması Nedenleri ve Nasıl Geçer?


Guruldayan bir karın rahatsız edici hatta bazen de utanç verici bir durum olabilir. Karın ya da mide guruldamasının en bilinen ve yaygın sebebi açlıktır. Ancak mide ya da bağırsaklar, tok olsanız bile bu sesleri her zaman çıkarabilir.

Guruldamanın nedenini anlamak, bu seslerin ne anlama geldiğini ve nasıl çözebileceğinize yardımcı olur.

Açlık

Mideniz boş olduğu zaman yiyeceğe ihtiyacı olduğunu size söyler. Gastroenterologlar, sindirim sisteminin beyne yemek zamanı olduğunu hatırlatmak için “hormon benzeri maddeler” salgıladığını söylüyor.

Beyin mideye ve bağırsaklara mesaj gönderir, bu da karnınızın guruldamasına sebep olacak asitleri serbest bırakır. Sonuç olarak guruldayan bir mide genelde açlık belirtisidir ve bir sorun olarak karşımıza çıkmaz.

Karin Guruldamasi Nasil Gecer
Karın Guruldaması Nedenleri ve Nasıl Geçer? 36

Sindirim Sorunları

Yemek yedikten sonra midenizin guruldadığına şahit olabilirsiniz. Bu durumda, midenizden ya da karnınızdan çıkan sesler açlık belirtisi olamaz. Bu guruldama, vücudunuzun besinleri sindirdiğini gösteren bir sestir.

Her insanda yemek sonrası bu sesler çıkmaz, ancak bazılarında yenilen besinlere bağlı olarak bu guruldama sesleri duyulabilir. Bu durumdaki guruldama sesi yine normal olarak kabul edilir.

İshal

İshal olan birisinin karnında guruldama sesi meydana gelebilir. Bu ses hareket ettikçe artan özelliğe sahiptir. Karın bölgesine bastırıldığı zaman guruldama sesinde artış meydana gelir.

İshal olduğunuzu düşünüyorsanız bol sıvı alın ve beslenmenizi buna göre düzenleyin.

Karin Guruldamasi Nedenleri
Karın Guruldaması Nedenleri ve Nasıl Geçer? 37

İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)

Karın gurultusunun diğer bir nedeni yaygın olmasa da irritabl barsak sendromudur. Bu sendrom karın ağrısı, şişkinlik, kramp, ishal ve kabızlık ile kendini gösterebilir.

İrritabl bağırsak Sendromu ile ilişkili olan karın rahatsızlığı ve sindirim sistemi sorunları, bazı durumlarda karın guruldamasına neden olabilir. İrritabl bağırsak sendromu belirtileri ile birlikte guruldayan bir mideniz varsa doktora gözükmenizde fayda vardır.

Karın Guruldaması Nasıl Geçer?

Açlıktan kaynaklanan ya da yemek yedikten sonra yaşanan karın guruldaması yaygın olarak görülür. Öğünlerinizi daha küçük ve sık olarak düzenlerseniz, mide guruldaması azabilir. Sık ve az bir beslenme planında, midede sürekli yiyeceklerde olacağı için karın guruldaması azalabilir.

Karın guruldaması irritabl bağırsak sendromu ile alakalıysa, sindirime yardımcı olacak ilaçlar kullanmak için doktorunuza başvurmanız gerekir. Doktorunuz ayrıca lif takviyeleri ya da müshil önerebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir