Karın Gerdirme Nasıl Yapılır ve Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?


Karın germe ameliyatı yani abdominoplasti estetik bir cerrahi operasyondur. Karın germe operasyonu, karın ve göbek estetiği alanlarında uygulanan en etkili yöntemlerden biridir ve orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağların alındığı, ciltteki sarkmaların düzeltildiği ve karın kaslarının sağlamlaştırıldığı bir ameliyattır. Özellikle de hamilelik döneminden sonra karın bölgesinde bulunan kasların ve derinin eski haline dönmesi pek mümkün olmayabilir.

Bu durumda, karın bölgesinde deformasyonlar ortaya çıkarak estetik açıdan pek de hoş olmayan bir görüntüye neden olur. Oluşan bu deformasyon, hamilelik döneminde gerekenden fazla kilo almış ve ikiden fazla doğum yapmış kadınlarda daha çok belirgin düzeydedir. Abdominoplasti yani karın gerdirme ameliyatı iki şekilde yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Tam karın germe ameliyatı (abdominoplasti) ve Kısmi karın germe ameliyatı (mini-abdominoplasti) Abdominoplasti ile orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alınabilir ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırılabilir. Bu cerrahi işlem asla bir şişmanlık tedavisi değildir. Şişman kişiler bu ameliyattan önce verilen uygun diyet programı ve sporla kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler.

Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü düzelir; ancak ameliyata bağlı iz kalıcı olacaktır. Abdominoplasti için plastik cerrahlar tarafından kullanılan pek çok yöntem vardır. Abdominoplasti, estetik meme ameliyatları, liposuction gibi vücut kontörü düzeltilmesine yönelik ameliyatlar ya da rahim, yumurtalık ameliyatı gibi diğer bazı ameliyatlarla birlikte yapılabilir. Tam veya kısmi abdominoplasti ameliyatları hastane şartları altında yapılır.

1 19
Karın Gerdirme Nasıl Yapılır ve Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? 36

Karın Gerdirme Ameliyatı (Abdominoplasti) Kimler İçin Uygundur?

Karın bölgesinde diyet ve egzersizle giderilemeyen yağ birikimi olan, karın bölgesinde çatlak ya da sarkma oluşumu gözlenen ve karın kasları zayıflamış olan yetişkin erkek ve kadınlar karın germe (abdominoplasti) ameliyatı için uygun bir aday olabilirler. Bu operasyon asla bir düşmanlık tedavisi olmadığı gibi, doğum yapmayı düşünen ya da hamilelik riski olan kadınların karın germe ameliyatını ertelemelerinde yarar vardır.

Karın bölgesinde yağlanma şikâyeti olan fakat doğum yapmamış olan genç kadınlarda genellikle deri elastikiyeti de normal olduğu için estetik karın germe ameliyatına hiç gerek kalmadan, problemli karın bölgesine uygulanacak liposuction yöntemi ile rahatlıkla çözülebilmektedir. Ancak çoğu kadının problemi bu kadar hafif olmadığı için böyle bir şansa da sahip değillerdir. Estetik karın germe ameliyatını yaptırmak isteyen adayların büyük bir kısmı doğum yapmış kadınlardan oluşur.

2 19
Karın Gerdirme Nasıl Yapılır ve Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? 37

Karın Gerdirme Ameliyatı (Abdominoplasti) Nedir?

Doğum yapmadığı halde aşırı kilo alıp vermeye bağlı karın sarkması yaşayan bayanlar ve yine aşırı kilo verme sonucunda göbeğinde sarkma olan erkeklere de bu ameliyatın uygulanması mümkündür. Sonuç olarak da ortaya istenmeyen bir görüntü ortaya çıkar.  Bu istenmeyen görüntüden kurtulmak amacıyla ve karın bölgesini eski haline getirmeye çalışmak için spor yapmak ve diyet uygulamak gibi yöntemlere başvurulur. Fakat bu deformasyonun ortadan kalkması için spor ve diyet gibi yöntemler maalesef çare olamamaktadır. Karın germe ameliyatı, bu gibi sorunlardan mustarip insanlara kesin çözüm sunmaktadır. Bu cerrahi operasyon sayesinde gevşeyip sarkmış olan karın derisi toparlanır ve aynı anda bu operasyonla birlikte bölgede yoğunlaşan fazla yağlar alınır ve kişinin düz bir karna kavuşması amaçlanır.

Karın Gerdirme Ameliyatı (Abdominoplasti) Riskleri ve Bilinmesi Gerekenler

Karin gerdirme ameliyatı diğer bütün ameliyatlar gibi her cerrahi operasyon için geçerli olan tüm riskleri taşır ve bu ameliyat öncesindeki ilk muayenenizde cerrahınız öncelikle genel sağlık durumunuz, karın bölgesindeki yağ miktarı ve dağılımı, karın cildinin sarkıklığı ve fazlalığı ve deri kalitesini öğrenmek isteyecektir. Bu muayene sırasında; geçirdiğiniz hastalıklar, halen mevcut olan şeker hastalığı gibi sağlık problemleriniz, sigara ya da içki gibi alışkanlıklarınız ve asprin, sakinleştirici gibi  kullandığınız ilaçlar hakkında doktora doğru ve ayrıntılı bilgi vermeniz gerekir.

Bu konuyu doktorunuzla açıkça konuşmaktan kaçınmayın. Sizin beklentileriniz ve muayenelerdeki bulguların sonucunda, tek başına ya da liposuction ile birlikte tam veya kısmi abdominoplati için uygun bir hasta olabilirsiniz ya da doktorunuz sizin için sadece liposuction yeterli olacağını söyleyebilir. Bu muayene sırasında uygulanacak anestazi tipi, kaç gün hastane de kalacağınız ve ameliyatınız sonrasında karşılaşabileceğiniz olası sorunlar değişebilir.

Karın Gerdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tam abdominoplasti ameliyatı 2-5 saat, kısmi abdominoplasti ameliyatı ise 1-2 saat sürebilir. Ameliyat sonrasında ilk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı olması normaldir. Bunlar kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrılardır. Drenler ortalama 1-3 gün sonra, dikişler ise ortalama 1-3 hafta sonra alınır. Yaklaşık 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz ise birkaç ayı bulabilir. İşinize dönmeniz de 2-4 hafta sonrayı bulabilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Her sene birçok abdominoplasti ameliyatı yapılmaktadır. Alanında uzmanlaşmış bir plastik cerrah tarafından bu ameliyat yapıldığı takdirde sonuç çoğunlukla tatmin edicidir. Her cerrahi işlemin belli miktarda riski mevcuttur ve bu riskler abdominoplasti için de geçerlidir.

Oluşabilecek enfeksiyonlar antibiyotikle ve abse oluşmuşsa apsenin boşaltılmasıyla tedavi edilir anca bu hastanede yatma sürenizi uzatabilir. Sigara içenlerde cilt kaybı ve yara iyileşmesinde komplikasyonlara daha sık rastlanır. Karın gerdirme ameliyatları uygulamayı yapan uzman hekim ve hastaneye göre değişkenlik göstermektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir