Karides Kötü Bir Kolesterol Kaynağı Mı?


Karidesler yüksek kolesterollü yiyecekler arasında yer almaktadır. Ancak buna karşın besleyici olmaları ile bilinmektedir ve bilinçli olarak yapılan diyetlerde yasaklı listesinde bulunmamaktadır. Karidesteki kolesterol ancak kolesterol düşürücü diyetlerde önemlidir. Bu tür bir diyet içerisinde olanlar doktorları ile görüşerek bireysel duruma en uygun yiyeceklerin hangisi olduğuna karar vermelidir.

Kolesterolün Önemi Hakkında

Karidesler, sıralandığında yüksek kolesterol içeren önemli besin kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan vücudunun kolesterole olan ihtiyacı ise sınırlıdır ve kolesterol hormon üretmek ve sindirmek için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra vücut, temel ihtiyaçları için yeteri kadar kolesterol üretimi yapabilmektedir. Bireylerin beslenme düzenlerine bilinçsiz olarak fazladan kolesterol eklemeleri zaten bu neden yüzünden farklı sağlık sorunlarının görülmesine neden olmaktadır. İnsanların kanlarındaki kolesterol değerlerinin yüksek olması kalp sağlığı, kalp krizi, felç ve koroner kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarında etkilidir. LDL olarak bilinen kolesterol türünün arter duvarları için bir hayli zararlı olduğu bilinmektedir. Bu tür, insan vücudunda yer alan diğer maddelerle birleşerek arter duvarlarının olması gerektiğinden daha kalın olmasına yol açabilmektedir. Zamanla birlikte bu sertleşme damar tıkanıklarına ve daralmalarına neden olduğu için tehlikeli olarak görülmektedir.

kolesterol
Karides Kötü Bir Kolesterol Kaynağı Mı? 36

Karidesle Beslenme

Karideslerin ortalama olarak düşük kalorili olmalarına karşın yağlı oldukları bilinmektedir. Karideslerdeki besin değerlerinin 24 gramı protein 0,3’ünün ise yağ olduğunu söylemek mümkündür. Protein kaynakları arasında gösterilen karidesler özellikle kas gelişimi, cilt ve tırnak sağlığı açısından önem arz etmektedir. Üstelik protein kaynağı olarak enfeksiyonlarla savaş durumunda da antikorların meydana gelmesinde olumlu etkiler oluşturmaktadır. Zengin besin değerleri ile bilinen karidesteki kolesterol miktarı bir porsiyonda 189 mg iken aynı porsiyonlardaki bir somondaki kolesterol miktarı ortalama olarak 62 mg civarındadır.

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

NYU Tıp Merkezi, diyet kolesterolünün LDL seviyelerini etkileme özelliği bulundurmasına karşın kolesterol üzerinde donmuş ya da trans yağlardan daha az etkisinin olduğunu açıklamıştır. Zaten bu neden yüzünden ana amacı kolesterol düşürmek olan bir beslenme rutininde donmuş yağlar ve trans yağlar en aza indirilmektedir. Tıp merkezi yine kolesterolü düşürmek için günlük yağ alımının sadece %10’luk diliminde bu tür yağların kullanılmasını önerilmektedir. Günlük alım miktarının 200 mg üzerine çıkmaması da bahsedilen diyetlerin önemli noktalarındandır.

kolesterol dusurmek
Karides Kötü Bir Kolesterol Kaynağı Mı? 37

Sonuç Olarak

Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi, az yağlı bir diyet uygulanması şartı ile tereyağı olmadan pişirilen kabuklu deniz canlılarının tüketimini uygun bulmaktadır. Fakat bu durum tüketimin devamlı yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Açıklamalar karidesteki kolesterolün sadece makul seviyelerde ya da belirli aralıklarda tüketilmesinin kötü sonuçlar getirmeyeceğini göstermektedir. Diğer türlü kolesterol seviyesinin kontrolü için dengeli şekilde beslenmeye dayanan diyetler uygulanmalıdır. Hedeflenen kolesterol miktarı desilitre başına 200 mg’dan daha az olmalıdır. LDL için miktar 100 gramdan daha az iken HDL için bu durum desilitre başına 60 gramdan fazla olacak şekilde açıklanmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir