Karbonhidrat Nedir? Sağlıklı Beslenme Yolları


Çelişkili olan diyet ve beslenme önerisiyle çok fazla karşılaşınca, özellikle de söz konusu karbonhidrat olduğunda yanlışla gerçeği ayırt etmek zor olabilir. Sağlıklı bir diyet, makro besinlerin (karbonhidratlar, protein ve yağ) tükettiğiniz kalorilere nasıl katkıda bulunduğunun temelleri ile başlar. USDA Ulusal Tarım Kütüphanesi’ne göre, karbonhidratın gramı başına 4 kalori, proteinin gramı protein başına 4 kalori ve yağın gramı başına 9 kalori vardır.

Karbonhidrat Nedir?

Karbonhidratlar karbon, hidrojen ve oksijenden meydana gelen bileşiklerdir. Karbonhidratlar kimyasal yapılarına bağlı olarak basit ya da kompleks olarak sınıflandırılır. Basit karbonhidratlar şeker şeklinde sınıflandırılırken, kompleks karbonhidratlar nişasta ve lif içerir .

Tükettiğiniz çoğu karbonhidrat, vücudun enerji için kullandığı glikoza dönüşür. Hücreler tarafından hemen kullanılmayan glikoz, karaciğerde ve kaslarda glikojen şeklinde yedek enerji olarak depolanır. Bununla birlikte, bu depolama kapasitesi dolduğu zaman fazla glukoz yağa dönüştürülür ve yağ olarak depo edilir.

Karbonhidrat Kaynaklari Nelerdir

Kaç Çeşit Karbonhidrat Var?

Gıda ve İlaç idaresine göre, karbonhidratların günlük değeri, günde 2,000 kalorili bir beslenme uygulayan bir kişi için 300 gramdır. Bununla birlikte, bireysel kalori ihtiyacı yaş, vücuttaki yağ, kemik, su ve kas yüzdeleri ve aktivite seviyesine göre değişiklik gösterir.

Karbonhidrat Kaynakları Nelerdir?

Karbonhidratlar meyveler, sebzeler, tahıllar ve çeşitli fasulye türleri gibi bitki bazlı yiyeceklerde bol miktarda bulunur. Süt ürünleri, laktoz şeklinde şeker içerir. İşlenmiş atıştırmalık, yiyecekler ve tatlılar, ilave şeker formundaki karbonhidratlar bakımından çok yüksektir. Saf alkolde karbonhidrat bulunmasa da, birçok alkollü içecek ayrıyeten karbonhidrat içerir.

Kac Cesit Karbonhidrat Var

Hangi Karbonhidrattan Kalori Alınmalı?

Tüm karbonhidratlar gram başına 4 kalori içermesine rağmen, hepsi eşit özellikte değildir. Karbonhidrat bakımından zengin besleyici madde içeren yiyecekler arasında sebzeler, meyveler, baklagiller, bezelye ve kepekli tahıllar bulunur. Bu besinler ayrıca lif ve diğer önemli vitamin ve mineralleri de içerir.

Yiyecekleri olabildiğince doğal haline yakın bir yerde tüketmek, ilave şeker tüketmekten korunmanıza yardımcı olacaktır. Günlük olarak aldığınız kalorinin en fazla yüzde 10’unu ilave şekerden sağlayabilirsin. Daha yüksek orandaki beslenme sağlıksız olarak nitelendirilir.

Karbonhidrat Nedir

Kan Şekeri İle İlgili Önemli Noktalar

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre,normal açlık kan şekeri seviyesi 99 miligram (mg / dL) ya da daha düşük olmalıdır. Glisemik indeks, farklı gıda türlerinin kan şekeri seviyelerini ne kadar hızlı yükselttiğini temsil eder. İşlenmiş karbonhidratlar, patates ve muz gibi glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler kan şekerinin hızlı bir yükselmesine ve ardından kan şekeri seviyesinin ani bir şekilde azalmasına neden olur.

Tam tahıllar, elmalar, tatlı patatesler ve fasulye gibi düşük glisemik indeksli yiyecekler yemek, kan şekeri seviyesini sabit tutmanıza yardımcı olur. Bu yiyecekleri beslenmenizde düzenli olarak tüketmek diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanser türlerinin gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Karbonhidratları yağ içeren gıdalarla tüketmek, karbonhidratların yavaş emilmesine yardımcı olur ve kan şekeri seviyeleri üzerindeki olumsuz etkiyi azaltır.

Karbonhidratlarin Ozellikleri Nelerdir

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir