Karaciğeri Temizlemek Ve Detoksifiye Etmek İçin 7 Yiyecek


Vücuttaki iltihaplanmayı artırıp hastalığa neden olan yağları ve toksinleri atmanıza yardımcı olacak bazı yiyecekler mevcuttur.

İşte karaciğeri temizlemeye yardımcı olan yiyecekler;

Brokoli

Brokolinin karaciğerdeki aşırı yağı gidermeye yardımcı olabileceğini fakat alkol kullanan kişilerde etki göstermediği bilinir. Ayrıca brokoli, kan basıncı kontrolüne yardımcı olur, kalsiyum, demir, C vitamini, lif ve antioksidanlar gibi besinler açısından zengindir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, karaciğere etki eden antioksidanlar, yağ birikimini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca bu antioksidanlar, sadece karaciğerde değil vücudun çeşitli bölgelerinde kansere yol açan hücreleri de önler.Günde en az 2 fincan yeşil çay içmenin faydaları daha fazladır. 

Kahve

Düzenli kahve tüketiminin, iltihaplanmayı, siroz ve kanser riskini azaltmak gibi karaciğer için faydaları vardır. Bu faydalardan yararlanmak için şeker eklemeden günde 2-3 fincan kahve tüketmelisiniz.

kahve
Karaciğeri Temizlemek Ve Detoksifiye Etmek İçin 7 Yiyecek 35

Yağlı Tohumlar

Badem, ceviz ve fındık gibi yağlı meyveler, karaciğeri koruyan besin olan omega-3 ve E vitamini bakımından zengindir. Karaciğerde ne kadar fazla yağ varsa, o organın işleyişi o kadar kötüdür. Yağlı tohumlar, atıştırmalıklarda örneğin yoğurt veya meyve ile birlikte kullanılabilir veya salatalar ve sağlıklı kekler gibi yiyeceklere de eklenebilir.

Yabanmersini Çayı

Yaban mersini çayı, alınan yağı sindirmeye yardımcı olan lakton adı verilen bir bileşik içererek karaciğerin çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca sindirime yardımcı olarak mide ekşimesi ve bağırsak gazları gibi sorunları azaltır.

Pancar Suyu

Pancar suyu, iltihabı azaltmaya ve karaciğer enzim üretimini iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca pancar suyu kan dolaşımını iyileştirmeye, kan basıncını kontrol etmeye ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, enzim üretimini kontrol etmek ve içindeki yağ birikimini azaltmak gibi karaciğer sağlığına çeşitli faydalar sağlayan iyi yağlar ve antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca karaciğerdeki kan dolaşımını iyileştirir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra karaciğer için daha fazla fayda sağlamak adına haftada en az 3 kez bu yiyecekleri diyete katmanız önerilir.

zeytinyagi
Karaciğeri Temizlemek Ve Detoksifiye Etmek İçin 7 Yiyecek 36

Karaciğer İlaçları

Karaciğer için bazı ilaçlar;  Xanthinon B12, karaciğerdeki protein ve yağların metabolizması için önemli amino asitlerden oluşur. Karaciğeri detoksifiye ederek çalışır, kişinin sağ tarafında karın rahatsızlığı ve ağızda acı veya metalik bir tada sahip olduğu abartıları yedikten sonra kullanılması çok faydalıdır.

Cholagutt, karaciğer ve safra kesesinin işleyişini kolaylaştırdığı için zayıf sindirimde kullanılabilen enginar, lavanta, devedikeni ve nane bazlı doğal bir ilaçtır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir