Karaciğeri Güçlendirmek İçin En İyi Yoga Duruşları


Son zamanlarda herkes tarafından tercih edilen sporlardan birisi de yogadır. Daha sağlıklı olmak, kendimizi daha iyi hissetmek, daha iyi bir duruşa sahip olmak ve vücudumuzu şekillendirmek için yapılan bu sporun bir yaşam tarzı olduğu da kabul edilir. Her sabah yapılan bir kaç yoga hareketi ile güne çok daha iyi bir başlangıç yapabilir ve çok daha sağlıklı olabilirsiniz. Ancak yoganın faydaları bununla sınırlı değildir. Karaciğere de oldukça faydalı olan yoga bu özelliğiyle de vazgeçilmez bir spor olabilir. 

Karaciğer Neden Önemlidir?

Karaciğer bizim en büyük iç organımızdır. Bütün mineral ve vitaminlerin sindiriminde büyük bir işlevi olan karaciğer aynı zamanda alkol ve diğer zararlı içecek ve yiyeceklerin zararlı kısmının atılıp faydalı kısmının alınmasında büyük bir role sahiptir. Karaciğerimizi korumak genel sağlığımız için çok önemlidir. Bu yüzden beslenme ve egzersiz programlarını takip etmemiz gerekir. Hızlı kilo alıp verme de karaciğere zarar verdiği için sağlıklı ve dengeli bir yaşam karaciğeri korumak için önemlidir. Bazı yoga duruşları da karaciğerimizi rahatlatıp onun sağlığına yardımcı olabilir. 

Karaciğer yağlanması hakkında bunları biliyor musunuz?

Yoganın Karaciğere Etkisi

Yoganın karaciğere etkisini kanıtlamak için European Scientific Journal tarafından bir araştırma yapıldı. Yaklaşık altı hafta boyunca bir grup yetişkin yoga yaptı. Sonuçlara göre bu kişiler hem zayıfladı hem de vücutlarındaki zararlı enzimlerin büyük bir kısmından kurtuldu. Genel olarak yogadaki bütün duruş ve pozisyonlar karaciğere katkıda bulunuyor. Ama bazı pozisyonların katkısı daha fazladır. İşte yogadaki karaciğere faydalı duruşlar şu şekilde sıralanıyor. 

Spinal Büküm Hareketi

Yogada en çok yapılan başlıca hareketlerden birisi spinal bükümdür. Oturarak yapılan bu harekette bacaklar farklı bir pozisyondayken vücut sağa ya da sola doğru çevrilir. Önce ayaklarınızı uzatarak oturmalı ve sol dizinizi büktükten sonra sağ dizinizin dışına doğru çevirmelisiniz. Sağ diziniz bükülü bir şekilde yerdeyken sol dizinizde yukarı doğru ve bükük oturmalısınız. Bu şekilde sağa doğru dönüp, sağ elinizi elleriniz dışarı bakacak şekilde arka tarafta yere koyup, sol kolunuzu ise sol dizinizin içine doğru yerleştirin. Bu şekilde sağa dönük vaziyette sağ elinizin parmaklarını arkada hareket ettirin ve sağa sola gezdirin. Sol kolunuzu sararak bükülme hareketini yoğunlaştırın. Her iki tarafta bu şekilde 30 saniye dururken kafanızı yukarı doğru çevirerek nefes alıp vermeye devam etmelisiniz. Hareketi tam olarak yaparsanız hem rahatlar hem de karaciğerinizi rahatlatırsınız.

Kedi ve İnek Duruşu

Kedi ve inek duruşları da hem duruş pozisyonunuzu düzeltmek hem de daha sağlıklı bir karaciğere sahip olmak için en güzel hareketlerdir. Bu duruş için masa üstü pozisyonuna gelmelisiniz. Yani dizleriniz ve ayaklarınız arkada iken kalçanızı ve sırtınızı düz bir vaziyette, kollarınız yere doğru olacak şekilde elinizi omuz hizasında yere yerleştirin. Kedi duruşu için karnınızı yere doğru gererek rahatlatın. İnek duruşu içinse tam tersini yani karnınızı havaya doğru gerin. 

Yoga With Adriene: 30 Günlük “Evde Yoga” Serüvenim • theMagger

Köprü Hareketi

Köprü hareketi aslında bilinen bir harekettir. Daha dolgun kalçalara sahip olmak için yapılan bu hareket sırt üstü uzanmış bir şekilde yerde yatarken kalçanın havaya doğru kaldırılmasıyla yapılır. Bu şekilde bir kaç saniye durup hareketi bir kaç sefer tekrarlamalısınız. Son olarak ise kobra hareketini yapabilirsiniz. Bu harekette ise yüz üstü uzanmış bir halde kafanızı ve gergin bir şekilde kollarınızı yukarı doğru kaldırmalısınız. Bu vaziyette 30 saniye kadar beklemeye çalışın ve bu hareketi de bir kaç sefer tekrar etmelisiniz. Bu hareketlerin düzenli yapılması hem bedensel sağlığınızı koruma hem de karaciğerinizi koruma konusunda yardımcı olur. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir