Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir? Yağlanmış Karaciğer Nasıl Tedavi Edilir?


Vücudunuzdaki bütün organların önemli olduğu gibi karaciğerinizde görevi önemli olan organlardan biridir. Karaciğer, kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olarak en önemli görevi üstlenir. Aynı zamanda vücudunuzdaki zararlı maddeleri temizlemeye yardımcı olur. Bazı durumlarda karaciğerinizde yağlanma meydana gelebilir. Bu durum sizlerin canını oldukça fazla sıkabilir. Fakat karaciğerin yağlanması vücudunuzda gerçekleşecek bir semptom görülmesini sağlamaz.

2 2
Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir? Yağlanmış Karaciğer Nasıl Tedavi Edilir? 36

Karaciğerin yaptığı işlevlerin aksamasına da neden olmaz. Ancak zaman içerisinde karaciğerinizin iltihaplanmasına neden olur. Bu da Karaciğerin görevlerini yerine getirememesine neden olur. Karaciğer görevini yerine tam getiremediği takdirde vücudunuzda ki zehirli toksinler ve zararlı maddelerin atılması da yavaşlar.

Karaciğeriniz Yağlamasın Diye Bunları Yapın

Karaciğerinizin yağlanması durumunda ortaya zaman içerisinde büyük problemler çıkabilir. Karaciğer yetmezliği ve siroz çıkabilecek problemler arasındadır. Karaciğeriniz ile ilgili problemler yaşamak istemiyorsanız yaşamınıza dikkat etmelisiniz. Karaciğer yağlanmasının en önemli nedenlerinden olan sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmanız gerekir. Alkol alımını ve sigara bağımlılığınızı durdurduğunuzda sağlıklı bir yaşama kavuşmak için adımlar atabilirsiniz.

1 6
Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir? Yağlanmış Karaciğer Nasıl Tedavi Edilir? 37

Yiyecek ve içeceklerin de oldukça katkısı olan karaciğer yağlanmasında belirli bir diyet hazırlayarak buna uygun beslenmeniz gerekir. Kilolu yapıya sahip bireylerde karaciğer yağlanmasının görülme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle aşırı kilolu bireylerin doktor tavsiyesi ilr birlikte fazla kilolarından kurtulması gerekir. Danışacağınız doktorunuz sizler için en uygun diyeti ve kilo vermek için gerekli bilgileri söyleyecektir.

Yağlanmış Olan Karaciğer Kendini Onarır Mı?

Karaciğerinizin yağlanması hücrelerin görevlerini yerine getirmesini engeller. Yağlanan karaciğerin pek çok nedenden dolayı ortaya çıktığı görülüyor. Alkollü karaciğer ya da alkolsüz karaciğer olarak tipleri vardır. Karaciğer normal şartlarda kendini yenilerken yağlanma durumunda da yenileyip yenilemediği en merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Belirli tedavilere ve doğal besinler ile beslendiğiniz süre boyunca karaciğeriniz kendini yeniler. Tedavilerden en önemli olanı kilolarınızdan kurtulmanız ve doktorunuz tarafından verilen diyete uymanızdır. Karaciğerinizdeki yağlanma problemi daha fazla ilerlediğinde karaciğer kendini yenileyemez ve oluşan hasar daha da zorlu bir sürece doğru gidebilir. İlerleyen karaciğer yağlanması durumunda nakil işlemine kadar gidilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir