Karaciğer Yağlanması Nasıl Giderilir?


Yetişkin olan tüm bireylerde sıklıkla görülen karaciğer yağlanmasının birçok tedavi şekli vardır. Yağlı karaciğer nasıl onarılır diğer bir deyişle nasıl tedavi edilir diye merak ediyorsanız yazımızın içeriğini inceleyebilirsiniz. Yağlı karaciğer oluşumunu engellemek için alkol ve alkollü içeceklerden uzak durak durmak önem teşkil eden bir konudur. Alkol kullanan kişilerin yağlı bir karaciğere sahip olmaması için alkol alımını durdurmak gereklidir. Ya da alkol alımı ölçülerle yapılmalıdır.

Yağlı Karaciğer İçin Kilo Vermek Şarttır

Vücut ve sağlık açısından oldukça önemli bir organ olan karaciğer yağlandığında istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Yağlı karaciğerin onarılmasında en önemli tedavi yöntemi fazla kilolardan kurtulmaktır. Bunun için belirli periyotlarla yürüyüş yaparak sağlıklı bir biçimde kilo verilir. Hareket ve egzersiz yaparak Da istenmeyen kilolardan kurtulmak mümkündür. Fazla kilolardan kurtulmak için kişiler kendilerine yeni bir diyet listesi hazırlayabilirler. Ancak bu diyete uymak kesin ve şarttır. Bununla birlikte ise fazla ilaç kullanımı yapmamak önem arz eden diğer bir detaydır.

1 16
Karaciğer Yağlanması Nasıl Giderilir? 36

Yağlı Karaciğerden Kurtulma Metotları

Vücut metabolizmasında önemli bir görev yapan karaciğer hücreleri içerisinde fazla miktarda yağ biriktiğinde yağlı karaciğer tıp dilindeki isimle steatoz olarak adlandırılan hastalık ortaya çıkar.Yağlı bir karaciğer çoğunlukla bir yan etkiye sebep olmaz. Bu önemli bir unsurdur. Bu konuyla birlikte de karaciğer vücut içerisindeki görevini yapmaya devam eder. Fakat zaman içerisinde karaciğerde de  ödem oluşarak steatohepatite sebep olabilir. Enflamasyon diğer adıyla iltihap, karaciğer hücrelerine zarar vererek genel karaciğer fonksiyonunu düşürebilir. Enflamasyon yayılımı sürerken fibroz ismi verilen skar yapısı oluşur ve bununla beraber fibroz olayında artış yaşanırsa sarılık siroz ve karaciğer yetmezliği hastalığı meydana gelir. 

3 9
Karaciğer Yağlanması Nasıl Giderilir? 37

Karaciğerin Onarılması

Birçok strateji olayı takip edilerek yağlı bir karaciğeri onarmak mümkün olabilir.  Bu stratejiler yağlı karaciğer steatohepatite çok fazla bir şekilde yayılmadan uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilir. Eğer karaciğer yağlanması aşırı alkol tüketiminden kaynaklanıyor ise, alkol kullanımını tamamen bırakmak en önemli etkendir. Alkol kullanımını bırakmak ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak yağlı karaciğeri onarmada oldukça etkili yöntemlerdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir