Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer? Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri Neler?


Karaciğer hücrelerinde yağ toplandığında, yağlı karaciğer veya steatoz da denilen şeye sahip olursunuz. Yağlı karaciğer genellikle semptomlara neden olmaz ve karaciğerin olağan işlevlerini yerine getirmesini engellemez.  Ancak zamanla, iltihaplanma karaciğerde de gelişerek steatohepatite yani vücudun yağlanmaya verdiği birtakım tepkilere yol açabilir.

İnflamasyon, karaciğer hücrelerini yok ederek genel karaciğer fonksiyonunu azaltır. İnflamasyon devam ederken fibroz adı verilen bir doku ortaya çıkar ve bu şiddetli olduğunda siroz ve karaciğer yetmezliği meydana getirir.

2 20
Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer? Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri Neler? 36

En büyük sebebi ise; yağlı karaciğerde zedelenme ilerlemeden durdurulduğunda genellikle başarılıdır. Başat (en baskın)sebebi ise aşırı alkol tüketimidir. Eğer ki karaciğerinizde yağlanma başladıysa içkiyi bırakmak akıllıca bir tercih olacaktır. American College of Gastroenterology’nin de önerilerine göre alkolden uzak durarak yağlanmayı hızlıca yok edebilirsiniz.

Fazla Kilolar için Ne Yapabilirsiniz?

Aşırı kilo alımı karaciğer tahribatını hızlandırmaya yol açar. 2016 yılında Avrupa Karaciğer Çalışmaları Derneği’nin yayımladığı veriler doğrultusunda fazla kiloya sahip kişilerin bu hastalığa yakalanma riskini de yükseltmiş olduğunu gösterir. Vücut kitle endeksinizin üzerine çıkmışsanız artık egzersiz vaktiniz gelmiş olduğunu gösterir. 

Diyet Yapmak İçin Beklemeyin

Toplam kilo miktarını azaltmanın yanı sıra, yağlı karaciğeri olan kişiler için bazı diyet değişiklikleri önerilir. Taze meyve ve sebzelerde zengin ve doymuş yağlarda düşük Akdeniz diyeti gibi sağlıklı bir diyet, karaciğerinizi iyileştirir.  Daha az kırmızı et yemek ve kızarmış yiyeceklerden kaçınmak, doymuş yağ tüketimini azaltmak ve fruktoz içeren içeceklerin azaltılması da  bir diğer önemli yoludur.

3 17
Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer? Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri Neler? 37

Ancak ilginç bir şekilde, rehber kişiler kahve tüketimini sınırlamaya gerek olmadığını belirtiyor. Daha fazla kahve içenlerin karaciğer yağlanmasını geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Zararlı İlaçlardan Kaçının

Karaciğer hasarı, birçok ilacın olası bir yan etkisidir. Herhangi bir tür karaciğer sorununuz olduğunda, en etkili alternatif doktora giderek onun reçetesine uygun ilaç kullanmaktır. Doktorunuz, özellikle karaciğer yağlanması olan kişilerde karaciğer fonksiyonunu kötüleştirdiği bilinen ilaçlardan kaçınmaya çalışabilir.2014 tarihli bir makaleye göre tetrasiklin,metotreksat,tamoksifen ve bazı anti-HIV ilaçları potansiyel olarak riskli ilaç grubunu oluşturmaktadır.  Bazı reçetesiz satılan ve takviyeler de karaciğere potansiyel olarak zarar vermektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir