Kantoran Yağı Nasıl Kullanılır?


Geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılan bir şifalı bitki olan sarı kantaron bitkisinin çiçek ve tomurcuklarından elde edilen sarı kantaron yağı bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltır. Bakteri, mantar ve virüslere hızla müdahale eden sarı kantaron yağı, cildin yara, mantar, akne ve iltihaplı bölgelerine uygulandığında cildin yenilenmesini ve iyileşmesini sağlar.

Bebeklerde egzama, dermatit ve pişik tedavisinde oldukça başarılı olan kantaron yağı; Ağızdan tüketildiğinde sindirim sistemini hızlandırır ve bağırsakları rahatlatır. Karın ağrısı, gaz, şişkinlik vb. Bu mucize yağın semptom giderici faydaları arasında cildin gözeneklerini açması ve gençleştirmesi sayılabilir. Bu bitkinin çay veya kapsül şeklinde ağızdan kullanımı da mümkündür. 

Sarı Kantaron Yağının Faydaları

Sarı kantaron yağının faydaları ve kullanımı hakkında bilmeniz gereken detaylar şunlardır:

Yaraları ve yanıkları iyileştirir. Roma ve Yunan uygarlıklarında kutsal bir bitki olarak kabul edilen kantaron yağı, büyü ve kötü enerjileri dışarı atmak ve yok etmek için kullanılır, ciltteki yaralara, iltihaplara, güneş yanıklarına sürülür ve bu da yara iyileşme sürecini kısaltır.

Antiinflamatuar, antiseptik ve antibakteriyel etkileri sayesinde cildi yeniler. Sarı kantaron yağı, ciltte renk değişikliği ile karakterize ciddi bir cilt rahatsızlığı olan vitiligoyu uzun yıllar tedavi etmiştir. Cildin sağlıklı rengine kavuşmasını sağlar.

Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir. Kantaron bitkisi ve yağı da kasları ve eklemleri gevşeten, kas ve eklem ağrılarını gideren bir görünüme sahiptir.

Ayrıca Buna Bakın  True-Mass’in Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir?

Öyle ki bu yağ yüzyıllardır kas ağrılarının lokal tedavisinde kullanılır. Vücudunuzun ağrıyan bölgelerine biraz sarı kantaron yağı sürerek ve vücudunuza masaj yaparak ağrının yoğunluğunu azaltabilirsiniz.

Cilt Tonundaki Dengesizlikler

Cilt tonundaki dengesizlikleri ortadan kaldırın. Sarı kantaron yağının cilde faydaları arasında cilt kusurlarına iyi gelmesi, koyu ve siyah noktaların rengini açması, ciltteki güneş lekelerine iyi gelmesi yani ton dengesizliklerini gidermesi ve cilde canlılık kazandırmasıdır.

Cilde uygulanan kantaron yağı ciltteki şişlik ve ödemlere çok iyi gelmektedir. Akne ve sivilceleri ortadan kaldırın. Centaur yağı, anti-inflamatuar etkisi sayesinde ciltteki akne ve sivilceleri yok eder ve ciltteki sebum artışını engeller. Cildi besleyen ve nemlendiren bu yağ aynı zamanda cilt üzerinde onarıcı bir etkiye sahiptir.

Göz Altında Morarma ve Şişlik

Yaşlanma karşıtı etkiye sahip sarı kantaron yağı cildin gözeneklerini açar ve hücre yenilenmesini hızlandırır. Bu sayede cildin erken yaşlanmasını engeller. Daha genç, daha parlak ve daha canlı bir görünüm için kantaron yağı kullanabilirsiniz. Bu doğal mucize sayesinde gözlerinizin altındaki morarma görüntüsünden ve şişliklerden kurtulabilirsiniz.

Cildi Derinlemesine Temizler

Doğal tonik olarak kullanabileceğiniz kantaron yağı cildinizi temizler ve tıkanmış gözenekleri açar. Aynı zamanda ciltte sıkılaşma, kırışık önleyici ve sarkık bir görünüme sahiptir. Cildinizi tonlamak ve cilt gözeneklerinizi tıkayan siyah noktalardan kurtulmak için her gece yatmadan önce cildinizi bu yağ ile iyice temizleyebilirsiniz. Deri döküntülerini ortadan kaldırın. Bebeklere zararı olmayan bu doğal ve şifalı yağ, biraz su ile inceltilip bez bölgesine sürüldüğünde pişikleri tedavi eder.

Ayrıca Buna Bakın  Kırık Kaburgaları İyileştirmeye Yardımcı Gıdalar

Kantaron Yağının Diğer Önemli Faydaları

Kanayan bölgeye ve cilt yarasına uygulanan kantaron yağı kanamayı durdurur. Ağızdan tüketildiğinde iç kanamayı durdurur. Hemoroid semptomlarını hafifletir. Hemoroide çok iyi gelen bu yağ, hemoroidin neden olduğu şişlik ve yaralara çok iyi gelir.

Yağın ağızdan tüketilmesi balgam söktürücü bir etkiye sahiptir. Solunum yollarını ve boğazı temizler, ağız sağlığına özen gösterir. Saçları güçlendirir ve saç dökülmesini önler. Saç bakımında kullanabileceğiniz bu yağ saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saç köklerini güçlendirir. Ayrıca saçtaki kaşıntı, mantar, kepek, dökülme ve sedef hastalığını tedavi eder.

Saçı besleyip nemlendirmenin yanı sıra saça canlılık ve parlaklık verir. Eşsiz bir kokuya sahip olan sarı kantaron yağının solunması sinirleri gevşetir ve rahatlama sağlar. Gerginliği, stresi ve sinirleri gideren kantaron yağı, kişinin daha mutlu, sakin ve dingin hissetmesini sağlar. Menopoz semptomlarını hafifletir.

Menopoza giren kadınlar için uzmanlar tarafından önerilen kantaron yağı, menopoz semptomlarını hafifletir ve kişiyi rahatlatır. Bu dönemde terleme, sinirlilik ve gerginlik ve sıcak basmalarına çok iyi gelir.

Kantaron Yağı ile Cilt Beyazlatma

Sarı kantaron yağını sivilce, sivilce izleri, leke, çil, ciltteki siyah noktaları yok etmek ve ten rengini beyazlatmak istediğinizde kullanabilirsiniz. Bu noktada öncelikle bir bitki uzmanından sarı kantaron yağı satın alın. Gece yatmadan önce temiz bir pamuğa birkaç damla yağ damlatın. Bu yağ ile tüm cildinizi nazikçe temizleyin.

Ayrıca Buna Bakın  Soyanın Faydaları ve Soya Yağının Özellikleri Nelerdir?

Ertesi sabah uyandığınızda cildinizi bol ılık suyla yıkayın. Bu işlemi birkaç ay boyunca her gün tekrarlayın. Düzenli kullanım sonrasında ciltteki lekelerden, sivilcelerden ve sivilce izlerinden kısa sürede kurtulmak oldukça mümkündür.

Kantaron Yağı Nasıl Hazırlanır?

Sarı kantaron ile evde kendi yağınızı da yapabilirsiniz. Yağı yapmak için, bir cam kavanoza taze veya kuru kantaron otu koyun. Kavanoza, yani yağın üzerine mümkün olduğunca soğuk sıkım zeytinyağı ekleyin.

Bu kavanozu balkonunuzda veya güneşli bir yerde ortalama 2-6 hafta saklayın. Kantaron yağının rengi değişmeye başladığında yağı kullanmaya başlayabilirsiniz. Raf ömrü uzun olan bu yağı birkaç yıl saklayabilir ve kullanabilirsiniz. Doğal bir ürün olduğu için herhangi bir şekilde tepkime göstererek sıkıntı yaşanmasına neden olmaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.