Kanser Belirtileri Nelerdir? Bu Belirtiler varsa Dikkat!


Vücudunuzun herhangi bir yerinde meydana gelen kanser, diyet yapmamanıza rağmen 6 kg’dan fazla verilen kilo, yoğun şekilde yorgunluk veya geçmeyen belirli ağrılar gibi bulgulara neden olabilir. Tabi ki bu semptomların yanında doğru bir teşhis için birtakım testler yaptırmak gerekir.

Genellikle kanser, kişinin hastalığına tedavi edilmemenin sonucunda ortaya konulan teşhistir. Örneğin; mide ülseri rahatsızlığınızın ilerleyerek mide kanserine dönüşmesidir. Bu nedenle en ufak belirtilerde erken teşhisle tedaviyi kolaylaştırabilir ve gerekli olan tetkikleri yaptırarak doktora başvurmalısınız.

Diyet Veya Egzersiz (Spor) Yapmadan Kilo Kaybı

Yorucu bir egzersiz veya diyet yapmadan 1 ay içinde belirli kilonuzun %10’unu kapsayacak kadar hızlı kilo kaybı başta pankreas olmak üzere mide veya yemek borusu kanserine yol açabilir. Sık görülen bu belirtiler haricinde kilo kaybına neden olabilecek diğer hastalıkları da dikkate almanız önerilir.

Hafif İşler Yaparken Yoğun Yorgunluk

Kansere yakalanan kişilerde görülen yaygın belirti dışkıda kansızlık veya kan kaybı olarak saptanır. Bu durum ise kırmızı kan hücrelerinde ve kan oksijeninde azalmayı meydana getirir. Örneğin birkaç adım atmak veya yatağınızı toplamak gibi küçük işlerde bile ağır yorgunluğa sebep olmaktadır. Bu tür yorgunluklar akciğer kanserinde de baş gösterir, çünkü ur (tümör) sağlıklı olan hücreleri kaplar ve solunum işlevini azaltarak giderek şiddetlenen bir yorgunluğa dönüştürür. Bunlara ek olarak ise ileri kanser teşhislerinde hastaların bütün gece uyumalarına rağmen uyandıklarında sabah erken saatlerde yorgunluk yaşadıkları bilinir.

Dinmeyen Ağrı

Sınırlı bölgelerdeki belirli ağrı; beyin, kemik, yumurtalık, testis veya bağırsak kanseri gibi vakalarda ortaya çıkan belirtilerdir. Genellikle bu durum dinlenmeyle geçmez. Bu belirti fazlaca egzersiz, iltihaplı eklem ağrıları veya kas hasarı gibi başka hastalılardan meydana gelmez. Soğuk veya sıcak bez gibi herhangi bir seçenekle geçmeyen, sadece etkili ağrı kesicilerle geçen kalıcı bir ağrıdır.

İlaç Almadan Yükselen Ve Alçalan Ateş

Düzensiz ateş, bağışıklık sisteminizin zayıf düşmesiyle meydana gelen lösemi ve lenfoma gibi bir kanser çeşidi olabilir. Çoğunlukla ateş birkaç gün birdenbire belirir ve ilaç almaya gerek kalmadan geçer ve bu tekrarlar halinde devam eder. Grip veya diğer rahatsızlıklarla alakalı değildir.

Dışkıda Farklılık

6 haftadan fazla devam eden kabız veya ishal gibi bağırsak sorunları da kanser göstergesi olabilir. Bunun yanında bağırsakta bazı zamanlar kabız, diğer zamanlarda karın şişliği, dışkıda kan, mide bulantısı ve kusmanın yanında ishal gibi ciddi değişiklikler ortaya çıkabilir. Dışkı düzenindeki çeşitlilik kalıcı olmalı ve yiyecek ve irritabl bağırsak ( huzursuz bağırsak sendromu ) gibi başka bağırsak hastalıkları ile bağlantılı olmalıdır.

İdrar Yaparken Ağrı Veya Koyu İdrar

Mesane veya prostat kanserinde görülen idrar yaparken ağrı, kanlı idrara çıkma veya daha fazla idrara çıkma isteği yaygın semptomlardır. Ek olarak bu rahatsızlık idrar yolu enfeksiyonunda da görülür bu yüzden idrar testi yaptırmak gerekir.

Yaraların İyileşmesinde Gecikme

Vücudun herhangi bir yerinde (ağız, deri, vajina vb.) iyileşmesi 1 aydan fazla süren yaraların görülmesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve yaraların iyileşmesine yardımcı olacak trombositlerin azalması nedeniyle kansere yol açabilir. Bunun yanında iyileşmede gecikme kontrolsüz diyabetin bir belirtisi olan şeker hastalarında görülür.

yaralarin gec iyilesmesi
Kanser Belirtileri Nelerdir? Bu Belirtiler varsa Dikkat! 37

Kanama

Kanama erken veya ileri aşamada olan bir kanser belirtisi olabilir. Örneğin; vücut bölgesine bağlı olarak öksürük, dışkı, idrar veya meme ucunda kan görülebilir. Adet kanaması olmayan vajinal kanamalar, koyu akıntı, sürekli idrara çıkma isteği ve adet sancıları rahim kanserine işarettir.

Cilt Lekeleri

Ciltte koyu lekeler, sarımsı cilt, kırmızı noktalar veya mor lekeler ve kaşıntıya sebep olan kaba (pürüzlü) cilt gibi değişiklikler kanserin habercisi olabilir. Bunlara ek olarak siğil, leke, işaret veya çil rengindeki ve boyutundaki değişiklikler cilt kanseri yada başka kanser çeşitlerini gösterebilir.

 Topaklanma Ve Şişme

Topakların ve şişkinliklerin ortaya çıkması göğüs veya testis gibi vücudun herhangi bir kısmında görülebilir. Bununla birlikte karaciğer, dalak ve timüs nedeniyle karın şişmesi veya örneğin; koltuk altı, boyun ve kasıkların şişmesine bağlı olarak da karın şişmesi meydana gelebilir. Bu rahatsızlık diğer kanser türlerinde de görülebilir.

 Sık Sık Boğulma

Kanser hastaları genellikle yemek borusu , mide veya farenks (yutak) kanseri olduğunda yutma güçlüğü, boğulma ve kalıcı öksürük belirtileri gösterirler. Boyunda ve kasıklarda iltihaplı boğaz ağrısı, karın genişlemesi, solgunluk, terleme, ciltte morluklar ve kemiklerde ağrı Lösemiyi işaret edebilir.

 3 Haftadan Uzun Süren Ses Kısıklığı Ve Öksürük

Kalıcı öksürük, nefes darlığı ve boğuk bir sese sahip olmak akciğer, gırtlak veya tiroid kanserine işaret olabilir. Sırt ağrısı, nefes darlığı ve şiddetli yorgunluktan dolayı kalıcı olan kuru öksürük akciğer kanserinin göstergesi olabilir.

Kadınlarda kanseri gösteren diğer belirtiler, göğüs büyüklüğünde değişiklik, kızarıklık, meme ucunun yakınlarında kabuklanma veya yaraların oluşması ve meme ucundan akan sıvı gibi semptomlar meme kanserine işaret edebilir.

ses kisikligi
Kanser Belirtileri Nelerdir? Bu Belirtiler varsa Dikkat! 38

Bu belirtilerin olması her zaman kanserin veya tümörün olduğunu işaret etmez. Ancak bazı değişikliklerin olduğunu gösterir. Ailede kanser olan bireyleri değerlendirmek ve sağlığınız için kısa sürede doktora gitmelisiniz.

Kanserden Şüpheleniyorsanız Ne Yapmalısınız?

Kanser kuşkusu durumunda PSA, CEA veya CA125 gibi kan testleri yaptırmalısınız ve bu değerler genellikle artış gösterir.

Bunların yanında doktor organı kontrol etmek ve kanser şüphesini kesinleştirmek için ultrason veya MRI taraması yapabilir. Bazı durumlarda ise başka görüntüleme testi veya biyopsi gerekebilir.

Doktor, hangi kanser çeşidi olduğunu öğrendikten sonra tüm tedavi imkanlarını ve tedavi oranını açıklar.

Kanserin Belirti Ve Semptomlarına Neden Dikkat Etmelisiniz?

Kanserin belirtilerinin farkında olmak ve herhangi birini görür görmez doktora gitmek önemlidir. Çünkü kanser erken teşhis sonucunda tedavi edilebilir ve vücudun diğer kısımlarına yayılma olanağı da azalır.

Bu yüzden 1 aydan fazla süren bir belirti mevcutsa hiçbiri hafife alınmamalıdır.

Kanser Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Kanser rastgele bir kişide hayatının herhangi bir zamanında belirebilir. Bazı organların işleyişini bozmakla beraber bazı hücrelerin düzensiz büyümesine neden olabilir. Bu düzensizlik hızlı şekilde gerçekleşebilir, birkaç hafta içinde belirebilir, yavaşça ortaya çıkabilir veya yıllar sonra belirtiler doğabilir.

Kanser bazı hastalıkların şiddetlenmesiyle de ilişkili olabilir. Aynı zamanda sigara içmek, yağlı yiyecek tüketmek ve ağır metallere maruz kalmak gibi diğer etkenlerle de ilgilidir.

kanser
Kanser Belirtileri Nelerdir? Bu Belirtiler varsa Dikkat! 39

Kanser Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanser tanısı konulduktan sonra doktorun tümörün evresini ve tedavi seçeneklerini belirtmesi gerekir çünkü kişinin yaşına, tümörün türüne ve evresine göre değişkenlik gösterebilir. Kanser tedavi seçenekleri şunlardır;

Ameliyat; Tümörün tümünü, bir kısmını veya etkilenen diğer dokuları çıkarmak için gerekli olabilir. Bu tip tedavi biçimi, ameliyatı daha kolay olduğu için kolon kanseri, meme ve prostat kanseri gibi tümörler için endikedir.

Radyoterapi; Tümörün boyutunu küçültebilen iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalmaktan oluşur ve ameliyattan önce veya sonra uygulanabilir.

Hasta tedavi sırasınca bir şey hissetmez fakat seans sonrasında bulantı, kusma, ishal, ciltte kızarma gibi birkaç gün süren yan etkiler olabilir. Radyoterapi sonrasında hastanın iyileşme şansı için istirahat önemlidir.

Kemoterapi; Hastanede veya tedavi merkezlerinde uygulanan hap veya enjeksiyon şeklinde bir ilaç karışımı alarak devam ettirilir.

Bu tedavi tek bir ilaçtan uygulanabileceği gibi ilaçların birleşiminden de olabilir ve tablet veya enjekte edilerek uygulanır. Yan etkileri ise anemi, saç dökülmesi, bulantı, kusma, ishal, ağız yaraları veya doğurganlıkta değişiklik olabilir. Kemoterapi uzun sürdüğünde nadir olarak görülse de kan kanseri olan lösemiye neden olabilir.

İmmünoterapi; Vücudun kanser hücrelerini tanıyarak onlarla daha güçlü bir şekilde savaşmasını sağlayan ve enjekte olarak gerçekleşen ilaç tedavisidir. Kızarıklık, kaşıntı, ateş, baş ağrısı, kas ağrısı veya mide bulantısı gibi alerjik belirtilere neden olabilir.

Hormon Tedavisi; Tümör büyümesiyle paralel olabilecek hormonlarla savaşmaya yönelik haplardır. Tedavinin yan etkileri kullanılan ilaca veya ameliyata bağlı olarak değişkenlik gösterir fakat adet değişiklikleri, iktidarsızlık, kısırlık, göğüs hassaslığı, mide bulantısı, baş ağrısı ve kusma görülebilir.

Kemik İliği Nakli; Lösemi gibi kanser vakalarında kullanılabilir ve hastalıklı kemik iliğini normal kemik iliği hücreleri ile değiştirmeyi hedeflemektedir. Nakilden önce, hasta kemik iliğindeki normal veya kanserli hücreleri yok etmek için yüksek dozda kemoterapi veya radyoterapi ile tedavi edilir ve daha sonra başka bir uyumlu kişiden sağlıklı bir kemik iliği alır. Tedavinin yan etkileri enfeksiyonlar, anemi (kansızlık) veya sağlıklı kemik iliğinin reddedilmesi olabilir.

Fosfoetanolamin; Test aşamalarında olan bu madde tedavi şansınızı arttırarak kanserle mücadelede etkilidir. Bu madde kanser hücrelerini test edip ortadan kaldırabilir.

Bu tedaviler onkolog tarafından kontrol altında olmalıdır ve tümör diğer kısımlara sıçradığında ortaya çıkan yayılma riskini azaltmak ayrıca tedavi şansını artırmak için tek başına veya birlikte gerçekleşebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir