Kanola Yağı Faydalı mı? Kanola Yağı Hangi Besinlerde Kullanılır?


Kek ve kurabiye tüketimini seven tüm kişiler farklı yağ kullanarak eşsiz lezzetler elde edebilirler. Şimdi ortaya çıkan soru ise bitkisel yağların kek ve kurabiye çeşitlerinde kanola yağı ile değiştirilebilir mi sorusudur. Yemek pişirmek ve iyi bir şekilde pişirmek için çok sayıda farklı yağ çeşidi var olduğundan, hepsini aynı ayarda tutmak neredeyse imkânsız olan bir konudur.

1 28
Kanola Yağı Faydalı mı? Kanola Yağı Hangi Besinlerde Kullanılır? 36

Peki, aradaki fark nedir? Bitkisel yağ içeren bir kutu yaş pasta satın aldığınızı düşünelim. Kanola yağını bitkisel yağ yerine kullanabilir miyim? diye merak ediyorsanız yazımız içeriğini kesinlikle incelemelisiniz. Sizlere küçük bir ipucu vermemiz gerekirse bu sorunun cevabı evet, kanola yağı, pişirme ve fırınlama tekniğinde çoğunlukla diğer yağlarla pratik olarak değiştirilebilen bir tür bitkisel yağ türüdür. 

Bitki Özü İçeren Yağlar Yararlıdır 

Bitki bazlı yağların faydaları saymakla bitmiyor. Bunun sebebi taze bitkilerin içerisinde yer alan bitki özleridir. Yağ detayı genel olarak kilo verme çabaları ve kalp sağlığı için kötü bir besin olarak çarpıtılmış olsa dahi, Amerikan Kalp Derneği gibi uzmanlar size diyette kullanılacak olan yağın oldukça önemli olduğunu ve yağ gibi bitki bazlı yağ kaynaklarının çok daha iyi bir seçim olduğunu belirtecektir.  Çünkü tereyağı gibi katı olan yağlar tekli doymamış yağ türüdür ve içerisinde çoklu doymamış yağlar barındırır. 

1 27
Kanola Yağı Faydalı mı? Kanola Yağı Hangi Besinlerde Kullanılır? 37

Genel olarak “iyi yağlar” olarak isimlendirilen, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ çeşitleri, kolesterol seviyenizi iyileştirmeye ve tedavi etmeye hızlı bir şekilde yardımcı olur. Bunlar, öncelik olarak tereyağında bulunan doymuş yağlardan değişiktir, ancak aynı zamanda bitkisel yağlarda daha az ölçüde yer alır ve bu da kolesterol seviyenizi yükselterek sıkıntıya yol açar. 

Yemek Yağı Seçiminde Önemli Kriter

Yemek pişirmek için belirli ve bilinen bir yağ türü seçerken, Amerikan Kalp Derneği Doktorları yemek kaşığı başına tam olarak 4 gramdan daha az doymuş yağ içeren bir yağ bulmanızı tavsiye eder. Bunun aksi durumunda yaygın pişirme tekniklerinde kullanılan yağ çeşitlerinin bir  çoğu birbirinin yerine kullanılacak özelliktedir. Kek ve kurabiye gibi atıştırmalıklarda da yağ çeşitleri kullanılabilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir