Kan Basıncını Düşüren Nefes Egzersizleri Nelerdir?


Yüksek kan basıncının normal değerlere indirilmesinde ilk sırada ilaç tedavileri yer almaktadır. Fakat günlük hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle daha az ilaç kullanarak hatta ilaç kullanmaya gerek kalmadan kan basıncı kontrol altına alınabilir. İlaç dışı önlemleri de gözardı etmemek son derece önemlidir.

kan basinci jpg
Kan Basıncını Düşüren Nefes Egzersizleri Nelerdir? 36

Kan Basıncını Düşürme

Kan basıncı sistolik ve diyastolik olarak iki farklı değer olarak ölçülür. Sistolik kan basıncı kalbin kasıldığı andaki kanın damarlara yaptığı basıncı, diyastolik ise kalp gevşerken kanın damarlara yaptığı basıncı ifade eder. Sistolik 140 mmHg, diyastolik 90 mmHg’den yüksek çıkması hipertansiyona işaret eder.

Hipertansiyon hastalarının küçük bir bölümünde bu durumun sebebi altta yatan başka bir hastalıktır. Kalp, böbrek veya karaciğer problemleri buna örnek verilebilir. Bu kişilerde kan basıncının kontrol altına alınması için altta yatan hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Öte yandan hipertansif hastaların çok büyük bir bölümünde altta yatan bir patoloji bulunmamaktadır. Buna esansiyel hipertansiyon denir. Esansiyel hipertansiyonun tedavisinde yaşam tarzında yapılacak ufak değişiklikler kan basıncının normal değerlere indirilmesinde etkili sonuçlar vermektedir. Peki nefes egzersizleri bu konuda ne kadar etkili?

Yavaş Solunum, cihaz destekli solunum, yoga, meditasyon, aerobik… Hangisi gerçekten etkili?

Cihaz Destekli Solunum

Cihaz destekli solunumun kan basıncını 5 mmHg kadar düşürdüğü ile ilgili bilgiler bulunsa da yapılan çalışmalar genellikle üretici firmalara aittir ve daha fazla araştırılması gerekmektedir.

nefes egzersizi
Kan Basıncını Düşüren Nefes Egzersizleri Nelerdir? 37

Zihin Beden Egzersizleri

Yoganın tansiyonun düşürülmesinde kısa süreli olarak fayda sağladığı fakat uzun dönemde bir etkisinin olmadığı görülmüştür.

Gerçekten Etkili Değişiklikler Nelerdir?

Solunum egzersizlerinin faydası tartışıladursun kan basıncının kontrol altına alınmasında geçerliliği kanıtlanmış bazı yaşam tarzı değişiklikleri mevcuttur. Daha az tuz, doymuş yağdan fakir meyve, sebze ve deniz ürünleri odaklı Akdeniz tipi beslenme, sigaradan ve fazla alkolden uzak durma, düzenli egzersiz başta yüksek tansiyon olnak üzere birçok sağlık sorununun tedavisin ve önlenmesinde büyük öneme sahiptir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir