Kalsiyum Sitrat ve Kalsiyum Karbonatın Kemiklere Faydaları Nelerdir?


indir 48
Kalsiyum Sitrat ve Kalsiyum Karbonatın Kemiklere Faydaları Nelerdir? 36
  • Kalsiyum Karbonat İçeren Takviyeler
  • Kalsiyum Sitrat İçeren Takviyeler
  • Kalsiyum Nasıl Emilir
  •  Kalsiyum ve D Vitamini
  • Kalsiyum Takviyeleri

Çoğu kalsiyum takviyesi karbonat veya sitrattan yapılmaktadırHer türün, birini sizin için diğerinden daha uygun hale getirebilecek farklı özellikleri vardır. Optimum kemik sağlığını korumak için ekstra kalsiyuma ihtiyacınız varsa, almak için en iyi kalsiyum takviyesini seçerken bazı önemli faktörleri göz önünde bulundurun.

Kalsiyum Karbonat İçeren Takviyeler

indir 49
Kalsiyum Sitrat ve Kalsiyum Karbonatın Kemiklere Faydaları Nelerdir? 37

Kalsiyum karbonat, Tums ve Rolaids gibi antasitlerin bileşenidirDoğada kaya, kireçtaşı, kabuk, inci ve salyangoz gibi kaynaklardan türetilen alkalin bazlı bir bileşiktir. Uzmanlara göre, kalsiyum karbonat hap başına yüzde 35 ila 40 element kalsiyum sağlar.

Kalsiyum karbonatın emilimi, suda çözünürlüğü zayıf olduğu için mide asidi gerektirir. Bu, aşırı mide asidinden muzdarip olmanıza neden olabilir. Kalsiyum karbonat günde bir kez bir yemekle birlikte alınmalıdır.

Kalsiyum Sitrat İçeren Takviyeler

Kalsiyum karbonatın alkalin özelliğinden farklı olarak, kalsiyum sitrat bir asit bazına sahiptir, bu da daha düşük mide asidi olan yaşlı insanlar için en iyi kalsiyum formudur. Kalsiyum sitrat, yüzde 20 oranında daha az miktarda elemental kalsiyum içerir, bu nedenle dozlar günde iki kez alınmalıdır.

Geçtiğimiz yıllarda, 1000 miligram kalsiyum karbonatın tek bir dozunun, bir porsiyonda iki 500 miligramlık kalsiyum sitrat dozu ile aynı emilime sahip olup olmadığını belirlemek için bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmada, 1.000 miligram kalsiyum karbonat tozunun toplam kalsiyumun 1.000 miligram kalsiyum sitrat tabletinden daha iyi emilimine sahip olduğunu buldu. Sonuç, kalsiyum sitratın dozun bölünmesinin daha etkili olduğu ve bir kerede alınmaması gerektiğini ortaya koydu. 

Kalsiyum Nasıl Emilir?

Uzmanlar 50 yaşından sonra, kadınlara günlük kalsiyum ihtiyacı olarak 1.200 miligram önerir; erkekler ise günde 1.000 miligrama ihtiyaç duyar. Ancak tüm kalsiyum vücut tarafından emilmez. Bebekler ve küçük çocuklar yüzde 60’a kadar kalsiyumu emer, ancak bu miktar yetişkinlerde yüzde 15 ila 20’ye düşer ve yaşla birlikte azalmaya devam eder. Ek olarak, idrar atılımını artıran aşırı sodyum, kafein ve alkol tüketerek idrar, dışkı ve terle vücuttan kalsiyum gidebilir. Uzmanlara gör, kalsiyum takviyeleri alarak, bazı antibiyotikler, demir, çinko ve bazı ilaçların emilimini tehlikeye atabilirsiniz.Bunun yanı sıra, kortikosteroidler gibi bazı ilaçlar kalsiyum ihtiyaçlarını artırabilir.

Kalsiyum ve D Vitamini

Geçmiş çalışmalarda yaşlı erişkinlerde kalsiyum ve D vitamini ve kırık insidansı ile ilgili çok fazla tartışmayaşanmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışma kırıklar ve kalsiyum, D vitamini ya da kombine kalsiyum ve D vitamini takviyesi insidansı arasında anlamlı ilişkileri gösterdi. Kalsiyum veya D vitamini dozları, kırık öyküsü, cinsiyet ve diyetteki kalsiyum alımı ne olursa olsun, sonuçlar genellikle aynıydı. Bu çalışma, kalsiyum takviyeleri ile D vitamininin rutin kullanımını desteklemez.

Kalsiyum Takviyeleri

Her ne kadar kalsiyum ihtiyaçlarınızı gıda kaynakları ile karşılamak en iyisi olsa da osteoporoz riski gibi sağlık koşulları kalsiyum takviyelerini faydalı kılabilir, ancak tüm takviyeler aynı değildir. Tüm kalsiyum takviyeleri kalsiyumun çeşitli tuzlarla birleştirilmesi ile elde edilir. Farklı miktarlarda elemental kalsiyum içeren bileşikler, vücudunuzun aslında kan içine emebileceği kalsiyumdan fazladır.

Kalsiyum takviyeleri, kapsüller, tabletler ve tozlar dahil olmak üzere çeşitli formlarda gelir. Kuvvetlendirilmiş portakal suları gibi çiğneme ve sıvı formlar, yutma güçlüğünüz varsa iyi bir seçimdir. Efervesan Cal-C-Cap tabletler gibi bazı multivitaminler eklenmiş olarak bazı kalsiyum takviyeleri içerir. Kalsiyum takviyesi ihtiyacınızı doktorunuza danışının. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir