Kalsiyum Klorürün Tehlikeleri Nelerdir?


Kalsiyum klorür, yiyeceklerimizi korumak, yoldaki buzları eritmek ve hatta kuru betonu korumak için kullanılan yaygın bir maddedir. Kalsiyum klorür yanlış kullanıldığında zararlı olabilse de genellikle güvenli bir maddedir. Yediğiniz yiyeceklerde bulunan eser miktarları konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Sadece yolunuzdaki buzları çözmek için atarken eldiven giydiğinizden emin olun.

Kalsiyum Klorür Ne İçin Kullanılır?

Beyaz, kristal bir madde olan kalsiyum klorür, gıdaların korunmasından otoyol yapımına kadar bir dizi amaca hizmet eder.

Gıda ile ilgili olarak, uzmanlara göre, kalsiyum klorür, genellikle meyve ve sebzeler için anti-esmerleştirici bir madde olarak kullanılan güvenli bir koruyucu olarak kabul edilmektedir. Yayınlanan bir makaleye göre, hasat sonrası kalsiyum klorür uygulaması sebzelerin kilo kaybını, yaralanmayı, C vitamini ve beta karoten kaybını azaltarak taze ürün üretiyor. Kalsiyum klorür, ürünlerde buharlaştırılmış süt ve peynir gibi gıdalar için sıkılaştırıcı bir madde olarak da kullanılır.

Uzmanlara göre, bu madde en çok yol tuzu olarak yolların ve otoyolların buzunu gidermek için kullanılır. Tıpkı sodyum klorür (sofra tuzu) gibi, kalsiyum klorür buz erime sıcaklığını düşürür ve yollarda kaymayı engeller.

Uzmanlara göre, kalsiyum klorür genellikle beton hızlandırıcısı olarak da kullanılır. Madde, betonun kuruma hızını hızlandırmak için ucuz ve verimli bir yol olarak kullanılır. Bununla birlikte, betonda kullanılan kalsiyum klorür miktarını belirleyen belirli kısıtlamalar vardır.

Kalsiyum Klorür ile İlişkili Yaygın Sağlık Riskleri

Uzmanlara göre, kalsiyum klorürü işlerken dikkate alınması gereken bazı riskler vardır. Madde, uygun eldiven ve el yıkama olmadan dokunulursa cildin ve gözlerin tahriş olmasına neden olabilir. Kalsiyum klorür ile uzun süreli temas da kontakt dermatite yol açabilir. Solunması halinde kalsiyum klorür solunum yollarında tahrişe de neden olabilir. Cildiniz, gözleriniz veya solunum yollarınız tahriş olursa, temiz hava alın ve etkilenen bölgeyi yıkayın.

Kalsiyum klorür, gıdalara uygulanan dozlarda yutulduğunda güvenli olmakla birlikte, daha büyük miktarlarda tüketildiğinde tehlikeli olabilir. Yutma bulantı, kusma veya mide rahatsızlığına neden olabilir. Çok miktarda kalsiyum klorür tüketilirse, birkaç bardak su veya süt için ve gerektiğinde tıbbi yardım alın.

Kalsiyum Klorür Güvenle Nasıl Kullanılır?

Düzgün kullanılırsa kalsiyum klorür kullanmak güvenli olabilir. Uzmanlara göre cildi, özellikle de madde ile doğrudan temas eden cildi, örten koruyucu kıyafetler giydiğinizden emin olun. Uzun süre kalsiyum klorür ile çalışıyorsanız, iyi havalandırılmış bir alanda olduğunuzdan emin olun veya temiz hava almak için sık sık ara verin.

Kalsiyum klorür saklarken, kuru ve karanlık yerde saklayın ve çinkodan uzak tutun (çünkü iki madde karıştırıldığında reaksiyon gösterebilir). Kalsiyum klorür dökülürse, güvenli bir şekilde kapalı kaplara süpürülmesi ve daha kolay saklanması için gerekirse üzerine tuz dökmeniz önerilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
2
omg
win win
1
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir