Kalsiyum Birikimi (Kalsifikasyon) ve Ganglion Kisti Nedir? Farkları Nelerdir?


Kalsiyum minerallerin birikmesiyle oluşan, kalsifikasyon adı verilen oluşumlar çeşitli bölgelerde ağrılara, kalp hastalıkları ve kanser konusunda endişelenmeye sebep olabilir. Ancak bu kalsiyum topakları her zaman sanıldığı kadar korkutucu değildir. Kalsiyum birikimi ve ganglion kistleri çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu durum bazı kişilerde ağrılı ve şiddetli seyrederken bazılarında ise semptom vermez. Eğer kalsiyum birikimi ve ganglion kisti belirtileriniz varsa bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

el bilegi agrisi
Kalsiyum Birikimi (Kalsifikasyon) ve Ganglion Kisti Nedir? Farkları Nelerdir? 37

Bilekte Ağrı

Ganglion kisti el veya ayak bilek eklemlerinde ortaya çıkan içi sıvı dolu keselerdir. Bu keseler çeşitli yöntemlerle boşaltılabilir veya ameliyatla çıkarılabilir. Ayrıca sebep olduğu ağrı buz uygulaması ve ağrı kesici ilaçlar ile azaltılabilir. Bilekte ağrının bir başka sebebi ise kalsiyum birikimidir. Yüksek kan kalsiyumu böbrek ve çeşitli dokularda yığılmalara sebep olabilir. 

ganglion kisti
Kalsiyum Birikimi (Kalsifikasyon) ve Ganglion Kisti Nedir? Farkları Nelerdir? 38

Ganglion Kistlerinin Sebepleri

Ganglion kistlerinin bilinen kesin bir sebebi yoktur. Bazı kistler hızı gelişim eğilimindeyken bazıları ise yavaş büyür. Bilekte veya farklı bölgelerde oluşan yumrular elle hissedilebilir ve ağrıya sebep olabilir. Özellikle 20-50 yaş arası kadınlar, jimnastikçiler kist oluşumu açısından risk altındadır. Kistler kanser değildir. Genellikle tehlike arz etmezler. Ancak hareketi kısıtlayabilir veya ağrıya sebep olabilirler. Bundan dolayı tedavi edilmesi gerekebilir.

Hiperkalsemi ve Kalsifikasyon

Hiperkalsemi kan kalsiyumunun yüksek olması durumudur. Kandaki bütün içerikler çeşitli mekanizmalar tarafından düzenlenir. Eğer kalsiyum yüksekse dokulara geçer veya böbreklerden atılır. Kan kalsiyumunun yüksek seyretmesi paratiroid bezi adı verilen boğazda tiroid bezi üzerine bulunan küçük hormonal bezlerdeki bozukluklara işaret edebilir. Ayrıca bazı kanser türleri, bazı ilaçlar, yüksek düzey D vitamini ve aşırı su kaybı hiperkalseminin diğer sebepleri arasında yer alır. Özellikle kalsiyum takviyesi tüketmek hiperkalsemiye yol açar. Ancak normal bir beslenme düzeni hiperkalsemiye yol açmaz.

kalsifikasyon
Kalsiyum Birikimi (Kalsifikasyon) ve Ganglion Kisti Nedir? Farkları Nelerdir? 39

Kalsiyum sağlıklı kemikler ve dişler için olmazsa olmazdır. Özellikle gelişim çağında kalsiyum eksikliği ciddi kemik problemlerine yol açar. Eksikliği sorun olan kalsiyumun fazlalığı da sorun oluşturur. Böbreğin atabileceği kapasite aşıldığında kalsiyum dokularda birikmeye başlar. Ayrıca böbrekte kalsiyum oksalat olarak birikir ve böbrek taşı, tortu, kum gibi sorunlara yol açar. Bazı böbrek taşları fark edilmeden atılırken hiperkalseminin şiddetli ve devamlı olması taş şiddetini artırır. Kalsiyum birikimi olan bir diğer doku damarlardır. Ateroskleroz veya arteriyoskleroz olarak adlandırılan kalp hastalıkları açısından ciddi risk faktörüdür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir