Kalp Kasları Nasıl Güçlendirilir?


0

Türkiye’de kalp hastalığından her yıl 200.000 kişi ölüyor. Düzenli fiziksel aktivite yapmak, kalp kaslarını güçlendirmede en büyük role sahiptir. Aktif olmayan kişilerin, aktif olarak egzersiz yapan kişilere oranla kalp hastalığına yakalanma riski iki kat daha fazladır. Kalp hastalığı için egzersizlere ve beslenmeni düzeltmeye başlamadan önce doktora danışmanız tavsiye edilir.

Aşama 1

İdeal bir kilonuz varsa, haftanın çoğu gününde en az 30 dakika kadar fiziksel aktivite yapın. Ulusal Kalp Akciğerine ve Kan Enstitüsüne göre, yapacağınız aktivitenin yoğun olmasına gerek yoktur ve tempolu bir yürüyüş kalp kaslarını güçlendirmek için mükemmeldir.

Aşama 2

Aşırı kilonuz varsa ya da obezseniz, haftanın çoğu günü en az 60 dakika egzersiz yapın. Bu şekilde egzersiz yapmak kilo almanızı önler ve aşamalı bir şekilde kilo vermenize yardım edebilir.

Aşama 3

Tempolu yürüyüş ya da bisiklet sürmek, kuvvet antrenmanı aktiviteleri ve esneme-germe egzersizleri gibi aerobik egzersizler yapın. Bu üç aktiviteden oluşan bir kombinasyon egzersizi, kalp sağlığınız için en faydalı olandır.

Aşama 4

Kilo vermek için, her gün tükettiğini kalori miktarını 500 kalori azaltın. Fazla kilo kalbin daha fazla çalışmasına sebep olur ve kalp kaslarını zorlar. Günlük kalori alımını 500 kalori kadar azaltmak, haftada yaklaşık olarak 1 kilo vermenizi sağlar.

Aşama 5

Uzun zamandır sigara içiyorsanız, kalbinize daha fazla zarar vermemek ve kalbinizin iyileşmeye başlaması için sigara hemen bırakın. Sigara içen kişilerin kalp krizi geçirme olasılığı, hiç sigara içmemiş birine göre altı kat daha fazladır.

Aşama 6

Alkol kullanıyorsanız alkolü ölçülü bir şekilde tüketin ve tuz tüketiminizi sınırlayın.

Aşama 7

Diyabet ve yüksek kolesterol gibi kalp gücünüzü etkileyebilecek sağlık durumlarının tedavisi için doktora başvurun. Bu hastalıkları kontrol etmek için atabileceğiniz adımlar konusunda doktorunuzla konuşun ve gerekirse ilaç kullanmaya başlayın.

Aşama 8

Trans ve doymuş yağlar bakımında düşük olan ve bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız protein kaynakları içeren dengeli bir diyet yapın. Washington Üniversitesi aynı zamanda orta büyüklükte yiyecek porsiyonlarını tercih etmenizi ve beslenmenizde kademeli olarak değişiklikler yapmanızı önerir.

Uyarı: Kalp kaslarındaki zayıflık, sağlıksız olan bir yaşam tarzından yıllar sonra ya da kalp krizi gibi ani gelen kalp travmalarından sonra ortaya çıkabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz