Kalori Hesaplaması Nasıl Yapılır


Tuna sandwich with relish and wheat bread on white plate

Her bir bileşenin kalori miktarını ekleyerek ton balığı sandviçinde kalorileri hesaplayın.

Kaloriler enerjiyi ölçmek için kullanılan bir birimdir ve kalori ile aynı şeydir. Kalorilerin nasıl hesaplanacağını merak ediyorsanız, işte size yardımcı olacak bazı ipuçları.

Kalorilerinizi nasıl hesaplayabilirsiniz? İşi yapmak ve Kalori alımınızı izlemenize yardımcı olmak için Akıllı telefonlarınızdan bilgisayarınızdan ilgili uygulamaları indirin, böylece odaklanabilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz!

Kalori Nedir?

Kalori, gıdalarda yediğiniz veya egzersiz sırasında yaktığınız enerji miktarını tanımlamak için bilimsel bir terimdir.

İki tür kalori vardır: “küçük” kalori (cal) ve “büyük” kaloriler (Cal). Bir kilokalori (kcal), 1.000 küçük kaloriye eşit olan büyük bir kalori ile aynıdır.

Ancak günlük kullanımda küçük kaloriler nadirdir – büyük kaloriler veya kilokaloriler, gıda etiketlerinde ve beslenme ve egzersiz önerilerinde görmeye alışkın olduğunuz şeydir. Sonuç olarak, iki terim birbirinin yerine kullanılır kcals’i cals’a dönüştürmeye gerek yoktur.

Bir Günde Kaç Kalori Yemelisiniz?

Yetişkinlerin günde aşağıdaki miktarlarda kalori yemelerini önerir:

  • Yetişkin kadın için kalori miktarı: 1.600 ila 2.000
  • Yetişkin erkek için kalori miktarı: 2.000 ila 2.400

Kilokaloriler Nasıl Hesaplanır

Her bir bileşendeki kalorileri ekleyerek öğününüzde veya atıştırmalıklarınızda toplam kilokalorileri hesaplayabilirsiniz.

Belirli bir gıdadaki kilokalori miktarını nasıl bulacağını mı merak ediyorsunuz? Beslenme etiketini kontrol derek başlayın. Etiket yoksa veya etikette listelenen önerilen porsiyon boyutundan farklı bir miktar yiyorsanız, bunun yerine en iyi tahmin için bir kalori sayacı kullanın.

İşte bir örnek: İki dilim buğday ekmeği, bir 170 gram ton balığı konservesi, bir çorba kaşığı mayonez ve bir çorba kaşığı tatlı turşu ile bir ton balığı sandviçi yapmak istediğinizi varsayalım. Her bileşendeki kaloriler şunlardır:

  • Buğday ekmeği: Dilim başına 80 kalori
  • Ton balığı suda paketlenmiş: 85 gram başına 218 kalori.
  • Mayonez: Yemek kaşığı başına 94 kalori.
  • Turşu: Yemek kaşığı başına 20 kalori.

Ardından, kalorileri standart porsiyon boyutundan yediğiniz miktara (gerekirse) dönüştürün. Örneğin, iki dilim buğday ekmeği 160 kaloridir ve iki 85 gram ton balığı porsiyonları 218 kaloridir.

Ardından toplam kaloriyi hesaplamak için sayıları toplayın. Ton balığı sandviçi için 160 + 218 + 94 + 20, bu da 492 kalori veya kilokaloriye eşittir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir