Kalınlaşmış ve Sararmış Tırnaklardan Kurtulma Yöntemleri


Genellikle ayak tırnaklarında görülen kalınlaşma ve sararmalar mantar enfeksiyonunun yan etkisidir. Mantar tırnak altındaki dokuya yerleşerek tırnağın kalınlaşmasına, kırılganlaşmasına ve renginin değişmesine sebep olur. ayak mantarları tedavisi için etkili birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak mantar enfeksiyonu tedavi edilse de etkili bir ayak bakımı göz ardı edildiğinde enfeksiyonun tekrarlama ihtimali yüksektir.

ayak sagligi
Kalınlaşmış ve Sararmış Tırnaklardan Kurtulma Yöntemleri 37

Ayağınızı ve tırnaklarınızı her gün düzenli olarak yıkayın. Özellikle tırnak arası gibi kuytu köşeleri etkili bir şekilde temizleyebilmek için antibakteriyel sabunlar iyi bir seçenektir. Temizlik kadar önemli olan bir diğer konu ise tırnakları nemden uzak tutmaktır. Çünkü bakteri ve mantarlar çoğalabilmek için suya yani neme ihtiyaç duyar. Ayaklarınızı yıdıktan sonra parmak aralarını atlamadan kurulayın.

kalin tirna
Kalınlaşmış ve Sararmış Tırnaklardan Kurtulma Yöntemleri 38

Tırnaklarınızı düzenli aralıklarla kesin. Tırnak kesmek için kullandığınız tırnak makası mümkünse kişisel olsun. Kullanmadan önce alkol veya kolonya ile dezenfekte edin. Ayak tırnaklarını düz bir şekilde kesin ve sivri kalan kenarları hafifçe törpüleyin.

Günlük kullanım için nem emici özelliği yüksek olan sentetik kumaştan imal edilmiş çorapları tercih edin. Eğer çorapların nem emici özelliği yetersizse ayakkabı içerisinde terleyen ayak nemlenecek, bakteri ve mantar üremesi için uygun ortam oluşacaktır. Ayak kokusunun ve mantar enfeksiyonlarının en önemli sebeplerinden biri ayağın nemli kalmasıdır.

mantar ebf
Kalınlaşmış ve Sararmış Tırnaklardan Kurtulma Yöntemleri 39

Ayak mantarının tedavisinde çeşitli ilaçlar mevcuttur. Tırnak kremleri ve haplar bu ilaçlar arasında yer alır. Anca özellikle oral ilaçları doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız. Ayak hijyenine dikkat etmeniz ve gerekli görülen ilaçları düzenli kullanmanız durumunda mantar enfeksiyonundan kurtulduğunuzda tırnağınız eski yapısı ve rengine dönecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir