Kalçadan Bacağa İnen Ağrının Sebepleri Nelerdir?


0

Kalçadan başlayan ve bacağa geçen ağrı, genellikle siyatik olarak adlandırılır. Teknik olarak siyatik belirli bir tür sinir ağrısıdır. Siyatik, bacak ağrısının yayılma sebebi olsa da, diğer potansiyel ağrı kaynakları kaslardan, eklemlerden veya bursitten (küçük keseler) kaynaklanan sorunları içerir. Ağrıdaki nedenlerin ve ilgili semptomların belirlenmesi ağrının kaynağını belirlemeye ve iyileşme sürecini belirlemeye yardımcı olabilir.

1. Sinir Ağrısı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Sinir-Agrisi.jpg

Siyatik, bel veya kalça bölgesinde bir sinirin sıkışması veya iltihaplanmasından kaynaklanan bir sinir ağrısıdır. Ağrı genellikle kalça bölgesinde oldukça keskindir ve genellikle bacaktan ayağa kadar iner. Siyatik sinire gerilim uygulandığında ağrı artar.

Sinir sıkışması veya iltihaplanması da bacakta uyuşukluk veya güçsüzlüğe neden olabilir. Yayılan ağrı, bacağınızı kaldırdığınızda artar ve uyuşukluk veya halsizlik ile birleştiğinde, siyatik bir sinir sorunu, Haziran 2007’de “British Medical Journal” da yayınlanan bir klinik incelemeye göre muhtemel suçludur.

2. Kas Ağrısı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kas-Agrisi.jpg

Bir hamstring kasındaki gerilme veya kramp kesinlikle acı verici olabilir. Genellikle yüksek hızda koşu gibi bir aktivite sırasında bir anda hamstring yaralanması meydana gelir. Ağrının odak noktası, hamstringin pelvise tutturulduğu yerdir. Pelvisin bu kısmına bazen kalçanın alt kenarındaki konumu nedeniyle “sit kemik” denir. Ağrı, uyluğun arkasındaki hamstring kası boyunca yayılır. Genellikle diz altında ağrı ve uyuşukluk olmaz.

3. Eklem Ağrısı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı eklem-agrisi.jpg

Kalça ekleminin iltihaplanması veya artriti genellikle kasıkta, uyluğun ön ve iç kısmına yayılan bir ağrı olarak görülür. “Ağrı Tıbbı” dergisinde Ocak 2008’de yayınlanan bir araştırma, kalça eklemindeki ağrı yönlendirme düzenleri değerlendirildi. Çalışmanın yazarları, yüzde 50’sinden fazlasının, kasıklarda ve uyluğun ön tarafında hissedildiğini buldu. Deneklerin yüzde 70’inden fazlasında kalça ağrısı vardı ve yüzde 20’sinden fazlasında ağrı diz seviyesinden aşağı geçti. Mantıksal olarak, eklem stres pozisyonundayken kalça ekleminden gelen ağrı artar. Örneğin, zeminde çapraz ayaklı oturmak, belirgin kalça eklemi artriti veya iltihabı olan bir kişi için rahatsız edici ve hatta imkansız olabilir.

4. Bursit (Kese İltihabı) Ağrısı

Trokanterik bursit, kalça dışına doğru kemikli bir topuz üzerine uzanır. Kalçayı hareket ettiren ve stabilize eden birkaç güçlü kas için bir bağlantı noktası görevi görür. Bursit iltihabı keskin ağrıya neden olabilir. Bursit iltihaplı olduğunda, uyluğun dışından dizin hemen altındaki bir noktaya kadar uzanan yoğun, lifli bir bağ dokusu bandı olan iliotibial bant boyunca ilerleyen sıkılık ve hassasiyet oluşur.

En keskin hassas alan, dış kenarındaki kalça noktasında olacaktır. Daha az hassasiyet, uyluğun dış kenarı boyunca uzanır. Bu ağrı, özellikle hassas tarafta yatarken uykuyu etkileyebilir. Uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkmak ağrılı olabilir. Çömelme, merdiven çıkma ve uzun yürüyüşler bu ağrıyı artırabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz