Kalça Hiperekstansiyonu Nedir?


0

Eklemler, iki veya daha fazla kemik arasındaki buluşma noktasını oluşturur. Ayakta dururken, femur doğrudan pelvisten aşağıya asılır. Bu pozisyon kalçanın uzatılmasıdır. Bir adım attığınızda, uyluk kemiğinizi kaldırır ve bacağınızı femur ile pelvis arasındaki açıyı azaltarak vücudunuzun önünde hareket ettirirsiniz. Bu hareket kalça eklemini esnetir. Hiperekstansiyon ters olarak çalışır, femur vücudun arkasında hareket etmek için düz, genişletilmiş pozisyondan geçerken hareket eder.

Uyluğu fleksiyon pozisyonundan uzatma pozisyonuna getirmek için kalça ekstansiyonlarınızı kullanırsınız. Vücudun arka tarafında yer alan bu kaslar, gluteus maximus ile hamstrings’in üst liflerini içerir. Bu kaslar, uyluk geçmiş uzantısını hiperekstansiyona taşır. Bu kaslardaki zayıflık kalçanın tamamen uzamasını önleyecektir.

Kalça uzatmak için gerilmesi gereken kaslar

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kalca-uzatmak-icin-gerilmesi-gereken-kaslar-1024x682.jpg

Kalça ve üst uyluk arkasındaki kaslar kalçayı uzatmak için kasıldıkça, kalçanın önündeki kasların gerilmesi gerekir. Gerilmesi gereken primer kas grubu, güçlü bir kalça fleksörü olan iliopsoastır. Sıkı bir iliopsoas kalçanın uzamasını önler ve pelvisin üst kısmını öne doğru çeker. Uçlu bir leğen kemiği bel omurunun üzerine büyük miktarda zorlanma yerleştirir ve bel ağrısına ve verimsiz harekete neden olabilir.

Kalça Yapısındaki Kısıtlamalar

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kalca-Yapisindaki-Kisitlamalar.jpg

Zayıf kalça ekstansörlerine ve sıkı kalça fleksörlerine ek olarak, kalça hiperekstansiyonunu kısıtlayan birkaç bağ vardır. Kalçanızda üç tane dış bağ vardır: iliofemoral ligaman, pubofemoral ligaman ve izchiofemoral ligaman. Bu üç ligamanın hepsinin, özellikle de iliofemoral ligamanın birincil fonksiyonlarından biri, kalçanın aşırı hipertansiyonunu önlemektir.

Hiperekstansiyon Dereceleri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kalca-ligamentleri-1024x576.jpg

Kalça ligamentlerinden dolayı normal hiperekstansiyon aralığı sıfırdan 15 dereceye kadardır. Bacak, bu aşırı hipertansiyon derecesini geçtiğinde hareketin çoğu bel omurgasından gelir, kalçanın kendisinden değil. Bu eğilimi nötralize etmek için, terapistler kalça hiperekstansiyonunun derecesini değerlendirdiğinde, tüm hareketlerin kalçadan gelmesi için alt sırtını dengelerler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz