Kalça Çıkığı Nasıl Fark Edilir ve Nasıl Çözümlenir?


Kalça çıkığı nasıl fark edilir ve nasıl çözümlenir kalça çıkıklığı doğumda oluşabileceği gibi ileriki yaşlarda da kalça gelişiminin kusurlu olması sonucunda ortaya çıkan bir problemdir. Daha sıklıkla çocuklarda görülen erken anlaşılıp tedavi edilmediği zaman kişilerde bir özür oluşumuna sebep olabilecek bir sağlık problemi haline dönüşür. Gelişimsel kalça displazisi anne karnında kalça gelişiminin düzgün olmamasından kaynaklanacak olduğu gibi çeşitli yaş gruplarında da meydana gelebilecek bir sağlık sorunudur. Erken tanı her hastalıkta önemli olduğu gibi bu rahatsızlıkta da oldukça önemlidir. Erken tanı olmadığı durumlarda sağlık probleminin olmasına sebep olur. Bundan dolayı doktor tarafından randevu alınarak çocukluk çağında özellikle kalça çıkığı olduğu dönemlerde müdahale edilmesi oldukça önemlidir.

Kalça Çıkıklığı Nedir?

Kalça çıkığı nasıl fark edilir ve nasıl çözümlenir uyluk kemiği olarak bilinen femurun yuvarlak başı kalça ekleminin iç kısmında kalça kemiğinin yuvasına oturulması gerekir. Bu sayede bacağın serbest bir şekilde hareket etmesine olanak sağlanır. Gelişimsel kalça çıkığı olduğu zaman kişilerde femur başı ile yuvaya oturmasında sorun olacağı için kalça çıkıklığı meydana gelmiş olur.

95046681 3d illustration hip painful skeleton x ray medical concept
Kalça Çıkığı Nasıl Fark Edilir ve Nasıl Çözümlenir? 36

Kalça Çıkığı Nedenleri

Genetik faktörler her zaman için ilk sırayı alır. Genellikle ailenin ilk çocukların da görüldüğü gibi kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha fazla görülme olasılığı vardır. Kalça çıkığı nasıl fark edilir ve nasıl çözümlenir  bebeğin kilosu fazla olduğu zaman ya da annenin gebelik esnasında hormonlarının artması sonucunda da görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle sezeryan doğumlarında olduğu gibi normal doğumlarda ise bebeğin ters kelimesinden bağlı olarak görülebilir. Ayrıca bebeğin yeni doğdu dönemlerde kundaklanması da son derece önemli bir etken olabiliyor.

Kalça Çıkığı Belirtileri Nasıldır?

Kalça çıkıklığında yeni doğmuş bir bebekte küçük çocuklarda eğer ki çıkık derecesi fazla değilse çocuk yürümesi gerçekleşene kadar belirti vermeyebiliyor. Kalça çıkığı nasıl fark edilir ve nasıl çözümlenir  fark edilmediği dönemlerde çocuğun doktor muayenesi esnasında kolaylıkla fark edilebilir. Bebeğin bacak hareketleri her zaman için oldukça önemli olan bir ayrıntıdır. Bebeğin altını bezlerken eşit açmadığı zamanlarda da ya da bacak boylarının her ikisinin eşit olmaması gibi durumlarda anlaşılabilir.

Bunun haricinde uyluk kemiğinin üstündeki deri dökülmeleri ise belirtilerinden bir tanesidir. Yürümekte olan çocuklarda ise topallama veya yürürken sendeleme görülebilir. Bunların beraberinde çocuğun geç yürümesine de sebep olan bir rahatsızlıktır. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda ailenin bir an evvel doktor kontrolü için randevu alması ve protez takılması gerekir.

Kalça Çıkığı Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın her zaman için erken tanısını koymak sağlık açısından ve hasta bakımından son derece önemli olan bir detaydır. Kalça çıkığı nasıl fark edilir ve nasıl çözümlenir  Erken tanı hayati önem taşıyor. Özellikle de doktor tarafından protez takılacak ise bu tanınan ilk 6 ay içinde konulması gerekir. Kesin tanının çocuğa konulması için ultrasonu tetkikinin ilk 6 hafta içerisinde yapılmasında fayda vardır. Geri dönemlerde 6 ayda ise çekilen röntgen filmi içerisinde hastalığın tanısının konulması söz konusu olur.

Kalça Çıkığı Tedavisi

Kalça çıkığı nasıl fark edilir ve nasıl çözümlenir doğumdan sonraki ilk 3 hafta ile 6 hafta arasında kalçanın normal konuma gelmesi ile sonuçlanır. Kalça çıkığı eğer bir müdahale edilmediği zaman kalça eklemi üzerinde kireçleme meydana gelecek olduğundan bireyin 20 yaşına gelmesi halinde sakatlık başlaması ile bilinir. Eğer ki erken teşhis edildiği zaman pavlik bandaj uygulaması yapılması gerekir. Bu bandaj süt emmekte olan bir bebeğin bacaklarını doğumdan evvelki gibi cenin pozisyonunda tutulmasına olanak sağlar. Bandajın gece ve gündüz takılması kesinlikle zorunludur. 6 aydan küçük olan bebeklerde ise farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Bunlardan bir tanesi cerrahi yöntem olabilir. Çift kalça çıkıklığı olanlarda mevcuttur. 6 aydan sonra ya da çocuk yürümeye başladıktan sonra cerrahi müdahale yapılmadan ayağın yeniden yerine konulması hiçbir zaman mümkün değildir. Bu sebeple kalça çıkığı çeşitleri bilinmeli ve protezi takılacaksa bir uzman doktor tarafından yapılması gerekir. 1,5 yaşına kadar özellikle kalça tedavi edilmediği durumlarda çıkık kalması halinde uyluk kemiğinin biçimi zamanla bozulmuş olacaktır. Bu sebeple de ameliyat edilerek çocuğun kemiklerinin normal yerine göre düzeltilmesi gerekir.

maxresdefault 12
Kalça Çıkığı Nasıl Fark Edilir ve Nasıl Çözümlenir? 37

Kalça Çıkığı Nasıl Önlenir?

Kalça gelişimi doğum sonrasında da devam etmekte olduğu için çocukların kalça çıkıklığı sorununu yaşamaması için aileye çok iş düşebiliyor. Kalçanın normal gelişimini sağlamak adına uygun pozisyonda olması gerekiyor. Kalça çıkığı nasıl fark edilir ve nasıl çözümlenir  açısından kucakta taşırken bacakların ayrı bir şekilde tutulmaması ve ara bezi bağlanması gerekir. Bebeklerin bacaklarını hareket ettirmeyecek kadar dar çoraplar giydirilmesi veya tulumları giydirmekten her zaman için kaçınmak gereklidir. Bebek uyurken ya da yatma pozisyonunda olduğu zamanlardan ağır örtüler ile üzeri örtülmemesi gerekir. Bebeklerin kundaklanması da etkenler arasında yer alıyor.

Ayaklarından tutup baş aşağı gelecek şekilde çocuğu sallamak çocukların bacaklarını germe hareketi yapmak zorlayıcı hareketlerde bulunmak unutmamalısınız ki bu yapılanlar kalça çıkıklığı olmasına sebep olan hallerdir. Kalça çıkıklığı erken tanı olması koşulu ile tedavi edilebilen normal bir görünüme sahip olma avantajını sunan bir rahatsızlıktır. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için doğum sonrasında bebeklerin kalça çıkıklığı için doktordan bir randevu alarak bu sorunun olup olmadığını öğrenmekte fayda vardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir