Kakao Parçalarıyla Çiğ Çikolata Barı Yapmak


Kakaonun ham biçimi kakao isimli bitkiden elde edilen fasulye benzeri parçalardır. Bu bitkinin ürünlerinden elde edilen tohum ise çikolata içerisinde yer alan kakao yağının da tozunun da ana kaynağıdır. Ticari amaçla üretimi yapılan çikolatalar ise kakao çekirdeklerinin kavrularak özel ısı değerlerine getirilmesi ile oluşturulmaktadır. Bir gıdanın çiğ olarak isimlendirilebilmesi için belli ısı değerlerini görmemesi lazımdır. Bu neden yüzünden ticari amaçla üretilen çikolatalar çiğ gıda diyetinde olan kişiler için uygun değildir. Ancak bu alanda uzmanlaşmış olan organik ürün mağazalarından çiğ çikolata parçaları temin edilerek kakaolu çikolata barı yapmak mümkündür.

cikolata
Kakao Parçalarıyla Çiğ Çikolata Barı Yapmak 36

Çikolata Barı Yapmak İçin Aşamalar

1- Temin edilen kakao uçları ve kaju bir mutfak robotuna konmalıdır. Malzemeler toz haline gelene kadar mutfak robotunda iyice çekilmelidir.

2- Ham bir şekilde satın alınan kakao tozu, kaju tozu ve kakao parçaları bir kapta buluşturulmalıdır.

3- Mutfak robotunda ya da uygun bir rendede kakao yağının rendelenmesi gerekmektedir.

4- büyük bir kâseye sıcak su konmalıdır. Üzerine daha küçük bir kâse eklenen büyük kâse ile birlikte ısı üst bölümdeki kaba ulaştırılmalıdır.

5- kakaolu çikolata barı yapabilmek için beşinci aşamada kakao yağı sıcaklaşmış olan kâseye alınmalıdır. Bir kaşık yardımı ile karıştırılan kakao yağının erimesi beklenmelidir.

6- Elde edilen karışıma Hindistan cevizi yağı ve kakao yağı da eklenerek karıştırılmalıdır.

cikolata bari yapmak
Kakao Parçalarıyla Çiğ Çikolata Barı Yapmak 37

7- Hazırlanan kakao tozu karışımının içerisine oluşturulan yağ azar azar karıştırılarak eklenmelidir. Yağın donmaması için gerekli olması halinde büyük kapta yer alan sıcak suyun yenilenmesi önerilmektedir.

8- Elde edilen karışımın bir şeker kabına konarak bir saat kadar buzdolabına konması gerekmektedir. Donma işleminden sonra ise yağlı kâğıda sarılarak saklanması mümkündür.

Kakaolu çikolata barının iyi şekilde sonuç verebilmesi için tatlandırıcı olarak bilinen şeker miktarını minimuma indirgemek gerekmektedir. Bunun yanı sıra şeker yerine düşük kalori bulunduran tatlandırıcıların tercih edilmesi de mümkündür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir