Kahverengi Çin Sosu Nedir? Kahverengi Çin Sosu Sağlıklı mıdır?


Kahverengi Çin sosu et suyu, bulyon, soya sosu, istiridye sosu ve birçok baharatın bir araya gelmesiyle oluşan ağır ve tuzlu bir sostur. İçerisine az miktarda mısır nişastası katılarak kıvam kazandırılır. Özellikle et ve sebze yemeklerinin yanında servis edilir. Besin değerleri açısında pek iddialı olmayan sos az mikat kalori içerir. Vitamin ve mineral açısından zengin olduğu söylenemez. Ayrıca içerisindeki yüksek oran tuz özellikle tansiyon hastaları açısından büyük risk oluşturur.

cin soslu
Kahverengi Çin Sosu Nedir? Kahverengi Çin Sosu Sağlıklı mıdır? 36

Besin Değerleri

Çin sosu üzerinde yapılan çalışmalar 1 fincan sos baz alınarak ifade edilmiştir. Bir fincan sos ise 58 grama tekabül eder. Belirtilen bu miktarın içerisinde 5 gram karbonhidrat, 0.1 gram yağ ve 0.4 gram protein içerir. Yaklaşık 50 gram kadar önemli bir kısmını su oluşturur. Kalan kısmı ise lif, tuz ve diğer minerallerden oluşur.

Kalori İçeriği

Bir fincan çin sosu yaklaşık olarak 25 kaloridir. Bu günlük ihtiyacın yaklaşık % 1’ine denk gelir. İçerisindeki kalorinin neredeyse tamamı karbonhidrat kaynaklı olup az bir kısmını yağ ve protein enerjisi oluşturur.

cin sosu
Kahverengi Çin Sosu Nedir? Kahverengi Çin Sosu Sağlıklı mıdır? 37

Besin İçeriği

Çeyrek bardak Çin sosu eser miktarda vitamin içerir. Bu vitaminler arasında B6, B12, E, K, tiamin, riboflavin, niasin ve folat yer alır. Bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum, fosfor, selenyum, potasyum ve çinko gibi çok düşük miktarlarda mineral bulunmaktadır.

Sağlık Sakıncaları

Kan basıncı yüksekliği konjestif kalp hastalığı, siroz ve kronik kalp yetmezliği gibi hastalıkların kötüleşmesine sebep olur. Kahverengi Çin sosu yüksek tuz içermektedir. Tuz kan basıncını yükselten en önemli etkenlerden biridir. Araştırmalar çeyrek fincan sosta 380 mg tuz olduğunu ortaya koymuştur. Eğer günde 1 fincan sos tüketiyorsanız başka hiçbir besinden tuz almamanız gerekir ki bu imkansıza yakın zorlukta bir durumdur. Her besin doğal olarak tuz ihtiva edebilir. İhtiyacı besinler içerisindeki doğal tuzdan karşılamaya, ek tuzu en aza indirmeye özen gösteriniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir