Kahve İçerek Diyet Yapılır mı? Kahve Zayıflamaya Yardımcı mı?


Bitmek bilmeyen diyetlerimiz ve sürdürmeye çalıştığımız sağlıklı yaşam felsefemiz ile hem vücudumuza hem de yaşantımıza olabildiğince sağlıklı bir ortam yaratmaya çalışmaktayız. Tüm bu çabalarımız çeşitli fedakârlıklar da gerektiriyor olabilir.

Özellikle kilo verme noktasında sevdiğimiz birçok yiyecek ve içecekten mahrum kalıyor olabiliriz ancak kahve bu ürünlerden biri olmak zorunda değil. The Weight Watcher’ın diyet planı sayesinde ihtiyacınız olan kafeini diyet programınıza uygun bir şekilde alabileceksiniz!

1)Peki,  Weight Watcher’ın Akıllı Puan Sistemi Nedir?

Weight Watcher (Kilo Takip Sistemi), her yiyecek ve içeceğe besin değeri ve kalori miktarına göre çeşitli sayılar vermiştir. Verilen bu puanlar akıllı noktalar ya da akıllı sayılar olarak da adlandırılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, bir besinin içindeki doymuş yağ ve şeker oranı ne kadar yüksekse akıllı nokta puanı o kadar yüksek olur. Besin değeri ve protein miktarı yüksek, doymuş yağ ve şeker oranı düşük olan besinlerin ise akıllı puanı düşük olur. Hatta Weight Watcher bazı meyve ve sebzeler için sıfır puan der ve diyet listelerinde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz diyerek tüketim miktarını diyet uygulayan kişiye bırakır.

weightwatchers redesign CONTENT 2018
Kahve İçerek Diyet Yapılır mı? Kahve Zayıflamaya Yardımcı mı? 35

Weight Watchers diyetini uygulamak isteyen kişiler boyuna, kilosuna, yaşına ve cinsiyetine göre bir akıllı puan miktarına sahip olur. Günlük ya da haftalık olarak belirlenen puan bütçesine göre tüketebileceği besinler belirlenir ve bütçe aşılamaz.

 Her diyet programı vücudunuza ya da yapınıza uygun olmayabilir. Doğru diyet yönteminizi doğru diyet programınız ile belirlemeniz gerekir. Annals of Internal Medicine adlı derginin yapmış olduğu araştırmaya göre ise Weight Watcher diyetinin son derece etkili ve birçok kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlayan uygun bir diyet programı olduğunu göstermektedir.

2)Kahveler İçin Akıllı Puan Sistemi Nasıl Olmaktadır?

Kahve, birçok kişi yoğun çalışma temposu içinde dikkat toplayıcı, uyku açıcı ve vazgeçilmez bir yakıttır. Bir kupa kahve içmeden güne başlayamayan insanlar için diyet programından kahvenin çıkarılması yıkıcı olabilir. Weight Watcher diyet programında ise düşük kalorili kahvelerin tüketimine izin verilmektedir.

Bazı kahvelerde bir tatlıda bulunması muhtemel kalori miktarının bulunduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden birçok diyet programından kahve ve türevleri çıkarılmıştır. Weight Watcher diyet programı ise düşük kalorili kahvelerin tüketimine izin vererek kahvekolikleri mutlu etmektedir.

Eğer Weight Watcher diyetine tam manasıyla uyar ve yüksek kalorili her türlü besinden uzak durursanız Gıda Bilimi ve Beslenme Dergisi’nin açıklamasına göre yağ yakım hızınız ciddi oranda artar ve sağlıklı bir şekilde kilo verirsiniz.

Weight Watchers akıllı puan sistemine göre yağsız ve normal sütle yapılan latte ve cappuccino, şekersiz olması şartı ile 250 ml başına 3 puan olarak değerlendirilmektedir. Akıllı puan sistemine göre diyet listesinde yerini alabilme imkânı bulur. Ayrıca bu diyet, diğer kahvelerin içeriğine göre de puan belirler ve listeye dâhil edebilir. Bu diyeti uygulayanlar, puanlarına göre istedikleri uygun kahveleri seçerek tüketebilirler.

3)Bazı Hazır Kahve Alternatifleri ve Akıllı Puanları Örnekleri

  • 1/4 fincan yağsız süt ile hazırlanan Moccona Classic hazır kahve: 250 mililitre porsiyon başına 1 akıllı puan
  • Nescafe yağsız Cappuccino kahve poşeti: 150 mililitre porsiyon başına 2 akıllı puan
  • Alcafe güçlü Cappuccino poşeti: 150 mililitre porsiyon başına 2 akıllı puan
  • Nescafe yağsız mocha kahve poşeti: 150 mililitre porsiyon başına 3 akıllı puan

4)Starbucks Kahvelerinin Akıllı Puanları

  • Caffe Americano: 0 akıllı puan
  • Sütsüz soğuk Demleme veya buzlu Demleme: 0 Puan
  • Yağsız süt ile yapılan Cappuccino: 2 akıllı puan
  • Caffe latte, yağsız süt ile yapılan: 4 akıllı puan
  • Yağsız süt ile yapılan karamel macchiato: 7 akıllı puan

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir