Kahve Gastrit Hastalığı için Zararlı mıdır? Kafeinsiz Kahve Tüketmek Sağlıklı mıdır?


Kahve gastrit hastalığını olumsuz etkiler. Hastalığın tanısını aldığınızda doktorunuz kahve tüketmemeniz gerektiğini söyleyebilir. Kahve içerisindeki kafein ve asit mide dokusundaki hasarı ilerletebilir. Kahva seven gastrit hastaları kafeinsiz kahve tüketmenin bir soruna sebep olmayacağını düşünebilir. Ancak sanılanın aksine kafeinsiz kahve de mideye son derece zararlıdır. Kahve içerisinde yüksek oranda asit içerir. Kafeinli veya kafeinsiz fark etmez bu asit mide dokusunda tahrişi artırır. Hastlığı olumlu veya olumsuz etkileyecek besinlerle ilgili doktorunuzdan bilgi almanız ve beslenme şeklinizi bu doğrultuda düzenlemeniz hastalığın hafiflemesi açısından büyük önem taşır.

gastrit
Kahve Gastrit Hastalığı için Zararlı mıdır? Kafeinsiz Kahve Tüketmek Sağlıklı mıdır? 36

Gastrit Nedir?

Gastrit mide dokusundaki iltihabi reaksiyonu ifade eden tıbbi ifadedir. Bu durumun çeşitli sebepleri olabilir. Besinlerin sindirildiği mide çok yakıcı asit maddeler içerir. Sağlıklı kişinin midesinin iç duvar bu asitten koruyucu mukus tabakası ile kaplıdır. Çeşitli etkenler bu tabakanın bazı bölgelerden zayıflamasına sebep olur ve ait mideyi tahriş etmeye başlar. Bu durumun en önemli sebebi H. Pylori adı verilen bakterinin sebep olduğu enfeksiyonlardır. Ayrıca asitli içecekler, alkol ve NSAİ olarak ifade edilen ağrı kesici ilaçlar gastrit oluşumunun diğer yaygın sebepleridir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Midede oluşan yangılı, iltihabi durumlar çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Belirtilerin şiddeti mide dokusundaki hasarla doğrudan ilişkilidir. Mide ağrısı, bulantı, kusma ve iştah kaybı en yaygın belirtilerdir. Ayrıca şişkinlik, hazımsızlık ve gaz şikayetleri hissedebilirsiniz. Sorunun ilerlemesi durumunda hasar kan damarlarına ulaşacak ve mide kanamasına sebep olacaktir. Kusmuk içerisinde kan veya koyu renkli, kötü kokulu, katran gibi dışkılama kanamaya işaret edecek durumlardır. Bu gibi belirtilerin görülmesi durumun en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Kafeinsiz Kahve

Kafeinsiz kahve tahriş olmuş ve savunmasız hale gelmiş mideye zarar verecek miktarda kafein ve asit içerir. Bir fincan kafeinsiz kahvede 3-11 gram arası kafein bulunmaktadır. Bu düşük bir değer olarak görülebilir ancak kafeinin bu kadarı dahi mide tahrişini artırıcı etki gösterir. Gastrit hastaları normal kahve, espresso içerikli içecekler, gazlı içecekler ve sitrik asit içerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu kişiler kafeinsiz, asitsiz berrak sıvıları tüketmeye özen göstermelidir.

gastrit ve beslenme
Kahve Gastrit Hastalığı için Zararlı mıdır? Kafeinsiz Kahve Tüketmek Sağlıklı mıdır? 37

Beslenme Değişiklikleri

Gastrit hastasıysanız doktorunuzun önerilerine uygun şekilde bir diyet programını hayatınızın parçası haline getirin. Yumuşak ve asitsiz besinler semptomların hafiflemesini sağlayacaktır. Güvenle tüketilebilecek besinler arasında patates püresi, kraker, muz, pirinç, ekmek, elma püresi, kraker, derisiz tavuk eti,balık, kuru baklagiller ve yulaf ezmesi yer alır. Yağ veya lif oranı yüksek besinlerden, acı ve baharattan uzak durmanız gerekir. Ayrıca gastrit probleminiz varsa alkol ve NASİİ olarak ifade edilen ağrı kesici ilaçları kullanmayınız. Alkol ve bazı ilaçlar iyileşmeyi geciktirir ve hastalığın kötüye ilerlemesine sebep olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir