Kahvaltıda Hangi Karbonhidratlar Tüketilmelidir?


0

Kahvaltının dengeli bir biçimde yapılması son derecede önemlidir. Besin dengesinin korunması ve kilo alımının engellenmesinde etkili bir detaydır. Bu süre zarfında kişilerin dengeli kahvaltı hazırlamaları son derecede kolay olarak ifade edilmekle beraber, etkili bir enerjiyle güne başlamaları da sağlanabilmektedir.

Tam Tahıllar

Tam tahıl içeren gıdalar tohum ve endosperm içermesinin yanı sıra sadece rafine olarak ifade edilen tahıllar da nişastalı endospermi barındırmaktadır. Bunun için rafine ürünlerin yerine tam tahıllı gıda ürünlerini seçmek son derecede önemli bir ayrıntıdır. Bu yönde bir seçim yapmak, kilo kontrolünü ve şeker hastalığına karşı tedbir almayı sağlayabilecektir. Öte yandan tam tahıllı olan ürünleri tüketmek kalp krizi riskini de düşürebilecektir.

Kahvaltida Hangi Karbonhidratlar Tuketilmelidirr
Kahvaltıda Hangi Karbonhidratlar Tüketilmelidir? 35

Meyve

Meyvelerin hemen hemen hepsi yağ içermemekle beraber aynı zamanda da ideal bir karbonhidrat kaynağı olarak ifade edilmektedir. Potasyum, antioksidan ve diyet lifleri de içermektedirler. Aynı zamanda da rahat bir şekilde taşınmasıyla da kişilerin beslenmelerinde önemli bir yer almalıdırlar. Öte yandan tam tahıllı ürünlerle birleşmeleri sonrasında da istenilen beslenme dengesinin yakalanmasında etkilidirler.

Süt Ürünleri

Süt, içinde barındırdığı laktozlarla karbonhidrat gereksinimini karşılamaktadır. Yağsız bir biçimde tüketilecek olan süt ve yoğurt uzun süre boyunca tok kalınmasını da sağlayabilecektir. Öte yandan yağ barındırmayan peynir ürünleri de karbonhidrat açısından daha da düşük bir seviyede yer almaktadır. Bu ürünler protein ve kalsiyum açısından zengindir.

Ayrıca Buna Bakın  Şeker Kilonuzu Nasıl Etkiler? En Zararsız Şekerler Hangileri?
Kahvaltida Hangi Karbonhidratlar Tuketilmelidirrr
Kahvaltıda Hangi Karbonhidratlar Tüketilmelidir? 36

Fasulyeler

Fasulyeler baklagiller sınıfında yer almakla beraber protein oranı yüksek olan gıda ürünleri arasında kendini göstermektedir. Bu ürünleri tüketmek sağlıksız kan değeri yükselmelerine neden olmamakla beraber etkili bir şekilde de kullanılabilmektedir. Her öğünde gönül rahatlığıyla tüketilerek, herhangi bir gıda ürünüyle beraber tercih edilebilecek olan unsurlar olarak adlandırılmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir