Kahvaltıda Hangi Karbonhidratlar Tüketilmelidir?


Kahvaltının dengeli bir biçimde yapılması son derecede önemlidir. Besin dengesinin korunması ve kilo alımının engellenmesinde etkili bir detaydır. Bu süre zarfında kişilerin dengeli kahvaltı hazırlamaları son derecede kolay olarak ifade edilmekle beraber, etkili bir enerjiyle güne başlamaları da sağlanabilmektedir.

Tam Tahıllar

Tam tahıl içeren gıdalar tohum ve endosperm içermesinin yanı sıra sadece rafine olarak ifade edilen tahıllar da nişastalı endospermi barındırmaktadır. Bunun için rafine ürünlerin yerine tam tahıllı gıda ürünlerini seçmek son derecede önemli bir ayrıntıdır. Bu yönde bir seçim yapmak, kilo kontrolünü ve şeker hastalığına karşı tedbir almayı sağlayabilecektir. Öte yandan tam tahıllı olan ürünleri tüketmek kalp krizi riskini de düşürebilecektir.

Kahvaltida Hangi Karbonhidratlar Tuketilmelidirr
Kahvaltıda Hangi Karbonhidratlar Tüketilmelidir? 36

Meyve

Meyvelerin hemen hemen hepsi yağ içermemekle beraber aynı zamanda da ideal bir karbonhidrat kaynağı olarak ifade edilmektedir. Potasyum, antioksidan ve diyet lifleri de içermektedirler. Aynı zamanda da rahat bir şekilde taşınmasıyla da kişilerin beslenmelerinde önemli bir yer almalıdırlar. Öte yandan tam tahıllı ürünlerle birleşmeleri sonrasında da istenilen beslenme dengesinin yakalanmasında etkilidirler.

Süt Ürünleri

Süt, içinde barındırdığı laktozlarla karbonhidrat gereksinimini karşılamaktadır. Yağsız bir biçimde tüketilecek olan süt ve yoğurt uzun süre boyunca tok kalınmasını da sağlayabilecektir. Öte yandan yağ barındırmayan peynir ürünleri de karbonhidrat açısından daha da düşük bir seviyede yer almaktadır. Bu ürünler protein ve kalsiyum açısından zengindir.

Kahvaltida Hangi Karbonhidratlar Tuketilmelidirrr
Kahvaltıda Hangi Karbonhidratlar Tüketilmelidir? 37

Fasulyeler

Fasulyeler baklagiller sınıfında yer almakla beraber protein oranı yüksek olan gıda ürünleri arasında kendini göstermektedir. Bu ürünleri tüketmek sağlıksız kan değeri yükselmelerine neden olmamakla beraber etkili bir şekilde de kullanılabilmektedir. Her öğünde gönül rahatlığıyla tüketilerek, herhangi bir gıda ürünüyle beraber tercih edilebilecek olan unsurlar olarak adlandırılmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir