Kafa Derisinde Kıl Dönmesinin Tedavileri Nelerdir?


İnsanlığın ilk gününden bu yana kadar uzanana süreçte traş ile ilgili birbirinden farklı problemler meydana gelmektedir. Bu problemlerin en başında kıl dönmesi sorunu yer almaktadır. Özellikle traş sonrası kafa derisinde kıl dönmesi tedavileri gibi aramalar binlerce kişi tarafından yapılmaktadır. Saçlar genellikle kalın yapılı kıllardan oluşurlar. Bundan dolayı traş sonrasında kafa derinizde kıl dönmesi gibi oluşumlar ile karşılaşmanız oldukça muhtemeldir. Traş sonrasında kıl köklerinin ucu keskin bir yapıya bürünür. Bu sebepten dolayı uzama aşamasında dışarı değil içeri doğru bir kıvrılma söz konusu olabilir. Sonrasında ise cildi delme ya da tahriş etme gibi surumlar ortaya çıkabilir. Kıl dönmesi oluşan bölgedeki doku saçı yabancı bir nesne olarak görmeye başlayabilir. Bunun sonucunda ise kızarıklık ve ihtihap gibi daha geniş problemler gözlemlenebilir. Hatta bazı durumlarda kıllar iç içe geçerek şişkinlik oluşturabilir ve kişiye büyük bir acı verebilir. Özellikle bu tip bir kıl dönmesi sorunu ile karşılaşan kişiler, kafa derisinde kıl dönmesi tedavisi gibi konularda oldukça fazla araştırma yapmaktadırlar.

Kıl Dönmesini Engelleme Yöntemleri

Kıl dönmesini engelleme yöntemleri arasında en belirgin olan durum saçı uzatmaktır. Çok uzun süre boyunca saç traşı olan bireyler belli bir süre uzun şekilde kullanmalıdırlar. Kısa olarak kullanmak isteyen kişiler ise ustura yerine berber makası yöntemi kullanmalıdırlar. Mississippi Sağlık Hizmetleri Üniversitesinin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, kafa derisinde kıl dönmesi tedavisi için en ideal uzunluk 1/8 ya da ¼ inç arasında değişiklik göstermektedir. Şapka, bandana ve benzeri aksesuarler kafa derisinde kıl dönmesi oluşumu meydana gelen bireylere tavsiye edilmemektedir. Kıl dönmesine temas eden nesneler ve ter batıkların hızlı bir şekilde iyileşmesine büyük bir engel teşkil eder. Kafa derisinde bulunan ölü hücreyi temizlemek ve dokuyu temiz tutabilmek amacı ile her gün şampuan yardımı ile kafa bölgenizi yıkamalısınız. Kafa bölgesinde saç olmayan bireylerde şampuanlama yöntemi ile birbiri içine girmiş olan saçları cilt dokusundan ayırmak adına oldukça etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda diş fırçası ya da bez gibi araçlardan da faydalanılabilir.

kil donmesi
Kafa Derisinde Kıl Dönmesinin Tedavileri Nelerdir? 36

Kafa derisinde kıl dönmesi tedavisi için önerilen başka bir yöntem ise günde 3 kere 15 dk lık sıcak kompres uygulamasıdır. Sıcak kompres kafa bölgesinde oluşan kıl dönmesi sonucu iltiyap toplayan bölgelerin boşalmasına yardımcı olabilir. Gün içerisinde iki veya iç kere çıkıntı meydana gelen kısımlara hidrokotizon içerikli krem uygulanabilir. Bu uygulama da krem saçınızda kuruyabilir ve bir şerit oluşturabilir. Bu tip bir görüntü bozukluğu olmaması adına dokunun iyice kremi emdiğinden emin olunmalıdır. Hidrokotizon içerikli kremler iltihap oluşumunu azaltarak kaşıntı gibi büyük problemlerinde önüne geçmenize yardımcı olur.Rahatlıklı görmeniz mümkün olmadığından dolayı uzamış olan saçları tekrar kısaltma isteğinizin önüne geçmeniz gerekmektedir. Hiperpigmentasyon ve kıl dönmesinin oluşturduğu yara izleri, çok fazla büyümiş ya da çok diplere kadar gömülmüş olan saçların tekrar kazınmaya çalışması sonucunda meydana gelmektedir.

Saçta Oluşan Kıl Dönmesi Nasıl İyileşir

Eğer kıl dönmesi oluşumu kendi haline bırakıldığı taktirde hala bir düzelme gözlemlenememekteyse, uzman hekim tarafından verilen ilaçları kullanmanız gerekebilmektedir. Bu tip durumlar ile karşı karşıya kalmanız halinde kafa bölgesinde kıl dönmesi tedavisi için bir dermatoloğa baş vurulması gereklidir. Kimi bakıt saçlar, antibiyotik, kartikosteroid ya da retinoid gibi ilaç tedavileri ile düzelebilmektedir. Bir çok kişinin sıklıkla yaşadığı traş sonrası ciltte tahriş, çeşitli şekillerde gözlemlenebilmektedir. Ancak traş olunduktan sonra kıl kökleri beyaz renkli, küçük ve sivilce gibi bir şekle büründü ise folikülitiniz bulunabilmektedir.  Bu rahatsızlık genellikle kaşındırabilme ve kötü görüntü gibi faktörler ile karşımıza çıkabilse de çoğu zaman evde iyileşebilmektedir. Saçta oluşan kıl dönmesi nasıl iyileşir sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkündür.

saccta kil donmesi
Kafa Derisinde Kıl Dönmesinin Tedavileri Nelerdir? 37


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir