Kadınlarda Ovülasyon Süreçleri Nelerdir?


Ovülasyon, yumurtlama dönemini ifade eder. Yumurtlama, ergenlik dönemine girilmesi ile başlayan ve menopoz dönemine kadar devam eden bir süreçtir. Yumurtlama her sağlıklı kadında bu süreç içerisinde gerçekleşir. Peki kadınlarda ovülasyon süreçleri nelerdir, sağlıklı kadınlarda yumurtanın içerisinde bulunan folikül isimli kesecikten fallop tüplerine aktarılması sürecidir. Ovülasyon, üreme çağında bulunan her kadının aylık düzende adet döngüsü içerisinde bir durumdur. Ovülasyon zamanları gebelik isteyen kadınlar için oldukça önem teşkil eder. Bu dönemde rahme açılan fallop tüpleri erkek üreme hücresi spermler ile birleşerek döllenme oluşturur. Gebeliğin oluşmadığı durumlarda her ay yumurtlama düzeni kadın vücudunda düzenli olarak tekrarlanır.

Ovülasyon Dönemi Nedir?

Ovülasyon yani yumurtlama dönemi nedir, kadınlarda ovülasyon süreçleri nelerdir birlikte cevap arayalım. Yumurtlama yaklaşık olarak 28 günde bir her ay tekrar eden adet döngüsü içerisinde tam ortadaki zamana denk gelen dönemdir. Yumurtaların olgunlaşması adet döngüsünün başladığı günü takip eden 6. gün başlayıp 14. güne kadar devam eder. Bu dönem gebelik beklentisi içinde olan kadınlar için oldukça önem arz etmektedir. Bu süreçte ortalama olarak 3 ile 30 yumurta arasında salınım gerçekleşir.

Yumurtlama döneminde bu yumurtalardan genellikle bir adet fallop tüplerine ulaşırken bazen birden fazla yumurta da olabilir. Ovülasyon döneminde üreyen yumurtalar kadın vücudunda 24 saate kadar canlı kalabilir. Erkek üreme hücresi spermler ise kadın vücudunda 4 veya 5 güne kadar canlılığını korur. Bu sebeple döllenme bu süreçler içerisinde gerçekleşebilir. Üremeye uğramayan yumurtalar ise gelecek ay adet döngüsünde kanama ile vücut dışına atılır.

maxres3
Kadınlarda Ovülasyon Süreçleri Nelerdir? 36

Ovülasyon Döneminde Oluşan Belirtiler Nelerdir?

Ovülasyon süreci oluşurken meydana gelen belirtiler kişiden kişiye değiştiği gibi aynı kadında her ay aynı belirtilerin de gözlenmediği olabilir. Kadınlarda ovülasyon süreçleri nelerdir diye soracak olursak farklılıklar gösterdiği gözlemlenmiştir. Hatta belirtilerin olmadığı dönemlerde bile yumurtlamanın gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Bazı kadınlar bu belirtileri daha yoğun hissederken bazılarında hissedilmediği bile söz konusu olmuştur. Genellikle gözlenen ilk belirtiler karnın alt bölgesinde ağrı oluşumu şeklindedir. Yumurtanın olgunlaşması ile gerilmeye sebep olduğundan ağrı meydana gelir. Bir diğer belirtiler ise sabah yapılan vücut ısısı ölçümüdür. Ovülasyon döneminde salgılana progesteron hormonu vücut ısısı arttırdığı için bu belirti de görülebilir.

Aynı zamanda kadınlarda ovülasyon süreçleri nelerdir sorusuna verilecek gözlemlenmiş belirtiler arasında vajinal akıntı da sayılır. Bu vajinal akıntı ovülasyon döneminde yoğunluğunu arttırarak spermlerin rahme ulaşma hızını arttırır ve spermin kadın vücudunda daha uzun yaşamasını sağlar. Bu durum gebelik beklentisi içinde olan kadınlar için oldukça önem arz etmektedir. Her kadında gözlemlendiğini veya her ay aynı belirtilerin görülebileceğini belirterek diğer belirtileri de şöyle sıralayabiliriz; göğüslerde hassasiyet, karın bölgesinde şişkinlik, cinsel istekte artış, tat ve koku hassasiyeti gibi belirtiler de gözlemlenebilir.

Ovülasyon Süreci Kaç Gün Sürer?

Yumurtlama dönemi olarak bilinen bu süreç adet döngüsünün başlangıç tarihinden itibaren 6. Gün ile başlayabilir ve yumurtaların olgunlaşması 5 veya 6 gün sürebilir ancak süreç içerisinde beklenen yumurtlama 24 saat kadar sürer. Kadınlarda ovülasyon süreçleri nelerdir, ne kadar sürer sorusuna verilecek ortalama yanıt 1 gün olabilir. Yumurtlama dönemi kişiye özel olduğundan her kadın kendini tanımalı ve adet döngüsünü dikkatli takip etmelidir. Gebelik beklentisi içinde olan kadınlar ovülasyon tarihleri için takip uygulamaları ile notlar almalı ve adetin başladığı günü takip eden 6. günden sonra cinsel birleşme sağlayarak döllenme beklemelidir.

Bu süreçte erkek üreme hücresi olan spermin kadın vücudunda 4-5 gün yaşadığı göz önünde bulundurularak bu hücreler yumurtlamanın gerçekleştiği gün de döllenme sağlayabilir. Ovülasyon dönemini takip etmek için belirtilerin gözlemlenmesi sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Çünkü gözlenen belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterdiğinden yanıltıcı olabilir. Bu süreci takip etmek için kişiler adet döngülerini iyi gözlemlemeli ve notlar tutmalıdır. Ovülasyon sürecini takip etmenin bir diğer yolu ise ovülasyon testleridir. İdrar yolu ile yapılan bu testler ovülasyon döneminde olan kadınlarda gözlemlenen idrarda bulunan luteinizan hormonu ölçümü ile belirlenir.

maxresdefault 11
Kadınlarda Ovülasyon Süreçleri Nelerdir? 37

Ovülasyon Dönemi ile Adet Döngüsü Bağlantısı Nedir?

Kadınlarda ovülasyon süreçleri nelerdir sorusu kişilerin geçirdikleri adet döngüsü ile doğrudan bağlantılıdır. Adet döngüsü her kadında farklı zamanlarda görülür. Bu dönem ile kadın vücudu her ay kendisini yeni bir gebelik oluşumuna hazırlar. Bu dönemde fiziksel ve zihinsel olarak gerçekleşen uyaranlar ile kadın vücudunda yumurtalıklar uyarılır ve ovülasyon sürecini başlatır. Bu sürecin başlangıcı olarak yumurta olgunlaşır ve yeterli olgunlukta olan yumurta rahme açılan fallop tüplerine aktarılır. Aktarılan bu yumurtalar rahimde erkek üreme hücresi olan sperm ile karşılaşır ve döllenme sağlanır. Bu oluşum ile açığa çıkan embriyo rahme tutunarak gebelik sürecini başlatır.

Ovülasyon Dönemlerinde Yumurtlama Olmaması Durumu

Yazımızda cevap aradığımız kadınlarda ovülasyon süreçleri nelerdir sorusunun bir diğer konusu ise bu dönemde yumurtlamanın gerçekleşmemesi durumudur. Bunun sebebi ise kadının vücudunda ovülasyon eksikliği veya ovülasyonun olmaması durumudur. Bu durumun başlıca belirtisi düzensiz adet döngüsüdür. Adet döngüsü 21 gün ile 36 gün arasında gerçekleşiyor ancak adet uzunluğu her ay farklılık gösteriyor ise ovülasyon bozukluğu görülebilir. Düzensiz ovülasyon hormonların düzgün çalışmadığını gösterir  yumurtlama sıklığı azaldığından gebe kalma şansı düşecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir